یك مقام مسئول تشریح كرد:

ریسك های خطرناك سه گانه بورس

ریسك های خطرناك سه گانه بورس رصد كالا: مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس اظهار داشت: سفته بازی، حركت های هیجانی و نگاه كوتاه مدت، حضور سهامداران در بورس را پُرریسك می كند.به گزارش رصد كالا به نقل از سازمان بورس، محسن خدابخش صیانت و پشتیبانی از سرمایه های مردمی در بازار سرمایه را مهم ترین وظیفه سازمان بورس دانست و اظهار داشت: بر همین مبنا سازمان بورس تصمیم گرفت بنگاه های پذیرفته شده در بازار سرمایه را ملزم به اجرای حاكمیت شركتی كند.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس، در مورد اجرای حاكمیت شركتی در بازار سرمایه اظهار داشت: در گذشته مبحث جداسازی مالكیت از مدیریت در شركت ها و بنگاه های اقتصادی مهم نبود، اما با توسعه بیشتر فرهنگ سهامداری و ورود شركت های بزرگ به بازار، ضرورت اجرای اصول راهبری شركتی مورد توجه قرار گرفت.
مهمترین مزیت حاكمیت شركتی
وی مهمترین مزیت حاكمیت شركتی را پشتیبانی از سهامداران خُرد دانست و تصریح كرد: اینكه مدیریت و مالكیت یك بنگاه اقتصادی بزرگ در اختیار یك فرد باشد كاملا با منافع سهامداران خرد تضاد دارد. از همین رو، اجرای حاكمیت شركتی برای حفظ منافع سرمایه گذاران خرد بازار بسیار اهمیت دارد.
خدابخش، به وظایف این سازمان اشاره و خاطرنشان كرد: حمایت و صیانت از حقوق سهامداران خُرد از اهداف اصلی سازمان بورس است. بر همین مبنا، هدف اجرای دستورالعمل راهبری شركتی برای همه ناشران بازار سرمایه به صورت جدی در دستور كار این سازمان قرار گرفت.
حفظ حقوق سهامداران خرد
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس خاطرنشان كرد: سازمان بورس در تلاش است با اجرای دقیق این دستورالعمل، ناشران پذیرفته شده در بازار سرمایه را در جهت حفظ حقوق سهامداران خرد به بحث حاكمیت شركتی پایبند كند.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس در ادامه به بررسی روند معاملات بازار سرمایه پرداخت و اضافه كرد: نوسان ذات بازار سرمایه است و قرار نیست هر صعود یا نزولی ادامه دار باشد. وی با تاكید بر افزایش ارزش ارز در برابر پول ملی اظهار داشت: با عنایت به رشد نرخ ارزهای مختلف، مبحث ارزش جایگزینی امسال به صورت جدی برای سرمایه گذاران مهم شده است.
نقش صندوق های سرمایه گذاری
خدابخش تصریح كرد: سرمایه گذاران نورسیده و علاقه مند به بازار سرمایه بهتر است با استفاده از صندوق های سرمایه گذاری یا شركت های سبدگردان در بازار سرمایه فعالیت كنند در غیر اینصورت حتما اطلاعات و صورت های مالی شركت ها را از سامانه كدال استخراج و دقیق مطالعه كنند.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس، درجه ریسك پذیری افراد را برای ورود به بازار سرمایه مهم دانست و اضافه كرد: سرمایه گذاران تحت تاثیر هیجان های زودگذر و بدون تحلیل وارد صف های خرید یا فروش سهام نشوند.
ورود نقدینگی
وی جذب و نگهداری سرمایه ها و نقدینگی های جامعه را برای بازار سرمایه بسیار مهم دانست و خاطرنشان كرد: ورود نقدینگی به بازار سرمایه سبب رونق صنایع و بنگاه های بزرگ كشور می گردد كه در نهایت رشد اقتصادی را به همراه دارد.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس سفته بازی و حركت های هیجانی و كوتاه مدت در بازار را پُرریسك خواند و اظهار داشت: چنین رفتارهایی علاوه بر اینكه سرمایه های فرد را با خطر مواجه می كند، به اقتصاد كشور هم صدمه می زند.
افزایش عمق بازار
وی افزایش حاشیه سود شركت ها و صنایع را سبب افزایش عمق این بازار دانست و اظهارداشت: رشد حاشیه سود شركت ها در متغیرهای كلان اقتصادی هم اثرگذار است. خدابخش در خاتمه تصریح كرد: سازمان بورس در تلاش است تا سیاست هایی كه توسط دولت و مجلس برای صنایع و شركت های بازار سرمایه اعمال می شود، به رشد و سودآوری آنها منجر شود و همینطور فضای عادلانه و شفافی برای سرمایه گذاران ترسیم كند.

1397/04/30
19:19:36
5.0 / 5
5288
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها