به نشست بانك تجارت مطرح شد

اصلاح قانون بانك مركزی در دستور كار كمیسیون اقتصادی مجلس

اصلاح قانون بانك مركزی در دستور كار كمیسیون اقتصادی مجلس رصد كالا: نشست هم اندیشی مدیران عامل بانك های دولتی و بانك های مشمول اصل 44 قانون اساسی با حضور محمدرضا پورابراهیمی رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام حسین زاده بحرینی رییس كمیته پولی و بانكی كمیسیون اقتصادی مجلس به میزبانی بانك تجارت برگزار گردید.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانك تجارت، در این نشست با هدف بررسی مشكلات و عرضه راهكارهای لازم برای برون رفت بانك ها از شرایط موجود برگزار شد، رضا دولت آبادی مدیر عامل بانك تجارت ضمن عرض خیرمقدم، در سخنان خود عدم بررسی ریشه ای مشكلات نظام بانكی را عاملی مهم در افزایش چالش های موجود دانست و اظهار داشت: بانك تجارت از ابتدای سال جاری این مهم را در جلسات مختلف با وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانك مركزی، مسئولان كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه مورد بررسی جدی و كارشناسی قرار داده است.
پورابراهیمی در ادامه این نشست اظهار داشت: شرایط فعلی بانك های كشور از مطلوبیت لازم برخوردار نبوده و ادامه این روند فعالان اقتصادی، توده مردم و سیاستگذاران اجرایی كشور را با چالش های بیشتری روبه رو می كند. رسیدگی به وضعیت مطالبات نظام بانكی بخصوص مطالبات بانك ها از دولت در صدر برنامه ها قرار دارد كه این مورد با استفاده از مركز پژوهش های مجلس در حال بررسی است.
وی با برشمردن دلایل به وجود آمدن این شرایط اضافه كرد: در كنار عوامل بیرونی بخش مهمی از این مشكلات به مدیریت بانك ها و ساختارهای متفاوت آنها بر می گردد. در این بین عدم استقلال بانك مركزی را هم می توان اضافه كرد. شرایط كنونی سبب شده كه انتظارات جامعه از بانك ها به درستی پاسخ داده نشود. بانك تجارت همچون بانك هایی است كه برای شناسایی و حل مشكلات موجود پیشقدم شده و این موارد را در جلسات مختلف تخصصی با مسئولان ذیربط مطرح و پیگیری كرده است. مسلما برگزاری این جلسات را با هدف ارتقای توانمندی نظام بانكی با محوریت بانك تجارت ادامه خواهیم داد.
رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی راهكارهای بهبود این شرایط را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان كرد: نخستین اقدامی كه باید مدنظر قرار گیرد نوسازی و اصلاح ساختار بانك هاست تا با نگاهی جدید بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. به نظر می آید داشتن انتظارات منطقی و تخصصی از بانك ها در شرایطی باید مطرح شود كه با شناسایی چالش های موجود، راهكارهای لازم را برای اصلاح وضعیت بانك ها عرضه و پیاده سازی نماییم.
پورابراهیمی یكی از وظایف مهم بانك ها در این شرایط را مدیریت نقدینگی عنوان نمود و اظهار داشت: یكی از موضوعات مهمی كه حتی بعنوان دغدغه مقام معظم رهبری در نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا به آن اشاره شد لزوم ساماندهی نظام بانكی است. در كنار اقداماتی كه وزارت اقتصاد و بانك مركزی در این زمینه شروع كرده اند مدیران بانك ها هم برای تغییر این شرایط باید با تمام توان خود به میدان آمده و در حوزه میدانی و مباحث نظری و تخصصی راهكار ارائه نمایند.
رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به موضوعات مهم در دست اقدام این كمیسیون اشاره و بیان كرد: اصلاح قانون بانك مركزی با عنایت به شرایط اقتصادی مبحث مهمی است كه در دستور كار كمیسیون قرار دارد. بررسی های لازم در این رابطه انجام شده و در آینده تصمیم گیری نهایی اتخاذ خواهد شد. اولویت دوم بازبینی و اصلاح قانون بانكداری است. امیدواریم مجموع این اقدامات مسیر حركت بانك ها را هموار كرده و اصلاح ساختار بانك ها را به دنبال داشته باشد.
پورابراهیمی رییس كمیسیون اقتصادی مجلس در انتها این جلسه به جمع بندی نتایج نشست پرداخت و اظهار داشت: نحوه تسویه و تعیین تكلیف مطالبات بانك ها از دولت با مكانیزم های خاص و در قالب پیشنهادات طرفین، مشكلات مالیاتی نظام بانكی، مبحث احكام قضایی ضد بانك ها، انتقال منابع شركت های دولتی به بانك مركزی، افزایش سرمایه نظام بانكی از دیگر مواردی بود كه به آن پرداخته شد.
پورابراهیمی اضافه كرد: با استمرار این نشست ها، یك بسته پیشنهادی برای ارتقای نظام بانكی تهیه و عرضه می گردد.
سعیدی مباركه سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجلس در حاشیه این نشست تخصصی اضافه كرد: بحث و رسیدگی به مطالبات بانك ها از دولت هم در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت؛ چون كه مدت هاست بدهی های دولت به بانك ها تعیین تكلیف نشده است و با عنایت به تعهدات سرفصل ها، اضافه برداشت هایی از بانك مركزی صورت گرفته كه این مورد در حجم نقدینگی تاثیر منفی داشته است؛ از طرفی روی افزایش هزینه ها در ترازنامه نظام بانكی موثر بوده است، ازاین رو تاكید شد باید به این وضعیت رسیدگی شود.
مدیران عامل بانك ها در بخش دیگری از این نشست تخصصی به بیان نقطه نظرات خود برای بهبود وضعیت نظام بانكی پرداختند.

1397/04/26
14:21:37
5.0 / 5
5221
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها