اوراق مسكن ۸۱ هزار تومان شد

اوراق مسكن ۸۱ هزار تومان شد به گزارش رصد كالا در حالی كه دو هفته از ثبات قیمت اوراق تسهیلات مسكن در كانال قیمتی ۷۵ تا ۷۷ هزار تومان می گذشت، امروز به طور ناگهانی قیمت اوراق به ۸۱ هزار تومان افزایش پیدا كرد.به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن امروز بعد از دو هفته ثبات و باقی ماندن اغلب نمادهای تسه در بازه قیمتی ۷۵ تا ۷۷ هزار تومان، به كانال ۸۱ هزار تومانی وارد شد.
بر اساس اعلام فرابورس، امروز معاملات بازار اوراق تسهیلات با صف تقاضای زیادی روبه رو بود كه افزایش تقاضا به افزایش قیمت این اوراق منتهی شد. به گونه ای كه اوراق تسهیلات مسكن صادره در اسفند سال ۹۵ با نماد «تسه ۹۵۱۲» در آخرین ساعات فعالیت بازار سرمایه با رقم ۸۱ هزار و ۱۵۰ تومان به فروش رسید.
همچنین خیلی از نمادهای اوراق تسهیلات مسكن شامل «تسه ۹۶۰۳»، «تسه ۹۶۰۲»، «تسه ۹۵۰۳»، «تسه ۹۴۱۰»، «تسه ۹۵۰۲» و «تسه ۹۴۰۸» امروز در بازار سرمایه با رقم ۸۰ هزار تومان به ازای هر برگه به فروش رفته است.
حمیدرضا چراغی كارشناس معاملات اوراق تسهیلات مسكن در گفت وگو با خبرنگار مهر تصریح كرد: به نظر می رسد افزایش تقاضای خرید اوراق تسهیلات و درنتیجه افزایش قیمت این برگه ها در پی اعلام احتمال تغییر در شرایط وام مسكن یكم بوجود آمده است.
وی ادامه داد: از آنجایی كه دارندگان تسهیلات مسكن یكم می توانند برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله تعمیرات مسكن، از اوراق تسهیلات استفاده كنند و همینطور با عنایت به اینكه خیلی از دارندگان حساب مسكن یكم در حال ورود به بازار و دوره سررسید دریافت وام خود هستند، خواهان دریافت وام جعاله اند كه بنابراین صف خرید برای این اوراق بوجود آمد. به خصوص كه خیلی از خریداران خواهان دریافت تعداد كم اوراق تسهیلات مسكن هستند و عمدتا كمتر از ۴۰ برگه حق تقدم تسهیلات خریداری می كنند.
این كارشناس بازار مسكن اضافه كرد: یكی دیگر از دلایل گرانی اوراق تسهیلات مسكن، كاهش قیمت مسكن در بعضی مناطق پایتخت است كه امكان خرید مسكن با استفاده از وام در آنها وجود دارد. باآنكه قیمت مسكن در بعضی مناطق تهران به حدی است كه مبلغ وام مسكن تنها درصد كوچكی از آن را پوشش می دهد؛ اما در مناطقی كه وام ۸۰ میلیون تومانی مسكن می تواند كارگشا باشد، تقاضای خرید مسكن و به تبع آن تقاضای خرید اوراق تسهیلات بیشتر شده است.
وی با اشاره به اینكه بر مبنای اعلام بانك عامل بخش مسكن، افزایش وام جعاله از ۱۰ به ۲۰ میلیون تومان تنها تا آخر آذرماه تمدید شده خاطرنشان كرد: احتمال گران تر شدن اوراق در ایام پایانی مهلت دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی (پایان آذرماه) وجود دارد و بنابراین صف خرید برای این اوراق در ایام پایانی مهرماه بوجود آمده است.
به گفته چراغی، یكی دیگر از دلایل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسكن می تواند كاهش قیمت مسكن در ایام اخیر باشد و از همین رو خریداران قصد دارند با دریافت وام مسكن، اقدام به خرید خانه كنند. ازاین رو افزایش تقاضای خرید اوراق، افزایش قیمت این برگه ها را در پی داشته است.
گفتنی است در هفته منتهی به تعطیلات تاسوعا و عاشورا، قیمت اوراق تسهیلات مسكن به ۷۳ هزار تومان كاهش یافت كه پایین ترین قیمت ظرف ۴ ماه اخیر بود.
 

1396/07/23
22:27:51
5.0 / 5
5560
تگهای خبر: بازار , خرید , قیمت , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها