نابودی۷۰ درصد استارت آپ های كشور، توجه به paintech راضروری می كند

نابودی۷۰ درصد استارت آپ های كشور، توجه به paintech راضروری می كند رصد كالا: همایش بانكداری امسال بود كه برای اولین بار واژه ˮpaintechˮ یا درد دانایی، از جانب صادق فرامرزی، مدیرعامل شركت كارت اعتباری ایران كیش عنوان شد، او اما در همایش فیناپ در دانشگاه خاتم هم بار دیگربا بیان اینكه خودش هم عین«پین تك» است! تلاش داشت تا صدای این روزهای مشكلات استارت آپی را به گوش مسئولانی كه باید برساند.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام شركت كارت اعتباری ایران كیش، در مورد این واژه و اینكه پین تك چه قدر می تواند، مشكلات استارت آپ ها را حل كند با شاهین نورصالحی، مشاور و طراح سیستم های پیشرفته علم و فناوری گفت وگویی انجام دادیم كه در ادامه می خوانید.
آقای نورصالحی ماجرای "paintech " دقیقا از كجا شروع شد؟ چرا به این نتیجه رسیدیم كه باید فكری عاجل به حال فین تك ها كرد؟
همه چیز از گروه های تلگرامی و تخصصی آغاز شد، بچه های فین تكی و استارت آپی و همه مدیران چندین و چندساله بانكی دراین گروه ها هستند. اما استارت آپی ها گاهی واقعیتی كه در دلشان هست را نمی گویند. شاید از نگرانی بابت اینكه انتقاد سبب شود تا سدهای راهشان بیشتر شود، سخنی نمی گویند و معمولا جوانب ماجرا را رعایت می كنند. باید به این افراد كمك كرد. همیشه ما غیر استارت آپ ها خودمان راجع به آنها سخن می گوییم و خودمان را به جای آن ها می گذاریم در حالیكه آن ها خود باید فرصتی برای حرف زدن و ابراز عقیده در این باره داشته باشند هیچ كسی جز خود استارت آپی ها دردهای آن ها را لمس و حس نكرده است.
و چه شد كه توانستید استارت آپی های ساكت و نگران از اینكه اگر انتقاد كنند به ضررشان تمام می گردد را توانستید به حرف درآورید؟
همه چیز از جایی آغاز شد كه ناگهان خبر رسید كه در سه ماه اخیر چیزی حدود ۷۰-۶۰ درصد استارت آپ هایی كه قبلا می شناختیم از بین رفتند. این اتفاق بزرگ و وحشتناكی است. این یعنی ناگهان متوجه شدیم از میان این همه استارت آپ های فیلتر شده ای كه همه از مسیرهای سخت گذر كرده، آمدند و در رویدادهای مختلف جایزه بردند، ۶۰ تا ۷۰ درصد آن ها به صورت كلی از بین رفته اند.
این عدد در ذهن ما بسیار آزاردهنده بود تا اینكه آن را در بین استارت آپی ها بیان كردیم و گفتیم كه چنین ماجرایی است و احساس می نماییم كه حتی اتفاقات بدتری در حال رخ دادن است همین صحبت كافی بود تا با سیلی از اعتراضات و مشكلات از جانب استارت آپ ها مواجه شویم.
و چه شد كه این گله ها و شكایت به واژه paintechختم شد؟
در این شرایط و بعد از دریافت بازخوردهای اولیه فهمیدیم كه ظاهرا جو خیلی بدی بر استارت آپ ها حاكم است؛ درجلسه ای اضطراری با صادق فرامرزی، مدیرعامل ایران كیش به این نكته اشاره شد كه ظاهرا نیاز به هم اندیشی دراین زمینه وجود دارد كه البته خوشبختانه این اتفاق هم افتاد.
فرامرزی در آن جلسه به همایش بانكداری كه در پیش بود اشاره نمود اینكه شركت ایران كیش مثل هر شركت دیگر زمانی را برای معرفی محصولات در اختیار دارد ولی می تواند این جلسه معرفی محصول را برگزار نكند و زمان آن را به بچه های استارت آپی اختصاص دهد. او خود به واژه "paintech" به معنای درد ناشی از فناوری رسید و همین سبب شد كه این جلسه همایش را هم با عنوان "پین تك " برگزار نماییم. واژه ای كه حالا به مرور در میان استارت آپ ها جا افتاده است.
داستان paintech چگونه می تواند ادامه پیدا كند؟
برای ادامه ماجرا از كسانی كه به هر علت یك تیم داشتند و هم اكنون به علت عوامل بازار و عدم پیشرفت كار و سدهای مجوزی دچار مشكلاتی هستند دعوت كردیم تا در این نشست حضور بیابند و از مشكلاتشان بگویند. امید این است كه پین تك ما سبب شود، از تجربه ها و شكست ها درس بگیریم و دوباره تیم های استارت آپی تازه با ایده های جسورانه تر تشكیل شوند. به صورت كلی دو دسته تیم استارت آپی داریم. یكی تیم هایی كه در رویداد بخصوصی برتر شناخته شده و جایزه بردند یا آنهایی كه مستقیما از یك رویدادی حذف شدند. ولی الان هر دو گروه دچار مشكلات بسیارند و من و آقای فرامرزی امید بسیاری داریم كه مسائل شان تحت عنوان رویدادهای دنباله دار paintech بررسی و مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد تا آن ها را دو مرتبه تحت عنوان ایده های نو وارد چرخه بازار نماییم.
واقعا می توان آن ها را دوباره به چرخه بازار برگرداند؟
این افراد تحت هر شرایطی ذوق و نوآوری خودشان را دارند اما در بازار موفق نشدند. چنانچه این كار ادامه دار بشود حتی معتقدیم می توانیم رویدادی بعنوان بهترین ایده از بین رفته سال برگزار نماییم.
و این چه كاربردی دارد؟
این یعنی در بین همان ایده هایی كه شكست خورده اند، اگر بگردیم می بینیم كه با یك تغییر تكنیكی و ایده، و وصل شدن دو ایده به هم كه قبلا از بین رفته اند یك مرتبه ممكن است یك ایده خیلی بهتر و بزرگتری شكل بگیرد.
خود فین تك ها چه طور می توانند دراین مبحث نقش داشته باشند؟
اینكه شركت ایران كیش تمام پرزنت محصولات خودش را در همایش بانكداری كنسل كرد و برنامه ویژه ای در این زمینه عرضه داد، یا صادق فرامرزی مدیرعامل ایران كیش، شخصا از رویدادهایی مثل فیناپ، حمایت كرده و در آن از پین تك گفت، مشخص بود كه شركت و مدیرعامل آن تمركز خاصی برای حل مشكلات استارت آپی دارد. ما می خواهیم تا استارت آپ هایی كه همین الان به مشكل برخوردند و در بازار (یا اتاق كار خانگی خود) حضور دارند بیایند و راجع به اینكه چه اتفاقی برایشان افتاده حرف بزنند. این ها ممكن است در آستانه شكست باشند حتی ممكن است هم اكنون كارمند داشته، سود هم به دست بیاورند اما می توانند پیش بینی كنند كه اگر سه تا ۶ ماه دیگر مانع جلوی پایشان برداشته نشود حتما از بین می روند باید این دردها شنیده شود.
غیر از ایران كیش چه كسان دیگری باید این صداها را بشنوند؟
مستقیما مدیران تصمیم گیرنده شبكه بانكی مخاطب این ماجرا هستند. چون این مدیران هستند كه می توانند دست بچه های استارت آپی را بگیرند و یا آن ها را به پروژه هایی ببرند كه در بانك ها می تواند حالت برون سپاری به خود بگیرد. اشكالی كه در شبكه بانكی داریم این است كه مفهوم امنیت را با اینكه هیچ كاری بیرون از شبكه بانكی انجام نگیرد اشتباه كرده اند. این امنیت نیست. باید بتوانید همزمان بازیگران دیگر بازار را همراه با خود كنید. اما ما به دلایل عجیب وغریبی كلا به بعضی از فین تك ها اجازه كار نمیدهیم.

1397/01/05
12:39:42
5.0 / 5
4530
تگهای خبر: بازار , بانك , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها