كمیته مبارزه با پولشویی سازمان بورس منتشر كرد؛

طبقه بندی ریسك مشتریان

طبقه بندی ریسك مشتریان رصد كالا: توصیه نامه طبقه بندی ریسك، مشتریان جهت افزایش كارایی مبارزه با پولشویی و تبیین ساز و كار اجرایی، تهیه شده و منتشر گردید.


در نامه ای كه به امضای روح الله نجفی، دبیر كمیته مبارزه با پولشویی سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده، آمده است: با افزایش میزان و شدت نظارت، هزینه های نظارت افزایش می یابد از این رو جهت كنترل و كاهش هزینه های نظارتی در عین حفظ كارایی نظارت، باید بر موارد پرریسك تمركز كرد كه این امر نیز مستلزم طبقه بندی ریسك مشتریان است.
دبیرخانه كمیته مبارزه با پولشویی از مخاطبان این توصیه نامه خواسته است كه آن را جهت مطالعه، بهره برداری و اجرایی كردن ارزیابی ها و طبقه بندی های مرتبط با ریسك در اختیار كلیه واحدهای ذیربط قرار دهند.
این نامه خطاب به مدیران عامل بورس ها، كارگزاران و سایر نهادهای مالی تحت نظارت، شركت فرابورس ایران و شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تهیه شده است.
خاطرنشان می شود، مطابق مقررات مبارزه با پولشویی در بازار سرمایه، انجام امور شناسایی و طبقه بندی ریسك مشتریان و همچنین ارسال گزارش عملیات و معاملات مشكوك بر عهده نهادهای تحت نظارت است .
همچنین با عنایت به اینكه در مواد ۳۱ و ۳۲ دستورالعمل شناسایی مشتریان در بازار سرمایه، طبقه بندی ریسك مشتریان الزامی شده است، بر این اساس مستند پیوست آن با توجه به تجربیات بین المللی با نام" توصیه نامه طبقه بندی ریسك مشتریان" جهت افزایش كارایی مبارزه با پولشویی و تبیین سازو كار اجرایی تهیه شده است كه در فایل پیوست قابل دسترسی است.
 

1396/05/04
01:09:12
5.0 / 5
5834
تگهای خبر: بورس , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها