ایرآسیا چطور بلیط ارزان می فروشد؟

داستان تولد و رشد معتبرترین خط هوایی مالزی

داستان تولد و رشد معتبرترین خط هوایی مالزی رصد كالا: ایرآسیا یك ایرلاین ارزان قیمت مالزیایی است كه دفتر مركزی آن در نزدیكی كوالالامپور واقع شده است. این ایرلاین از نظر اندازه ناوگان و مقاصدی كه به آن ها پرواز می كند، بزرگ ترین خط هوایی مالزی به حساب می آید. هواپیماهای ایرآسیا به بیش از ۱۲۵ مقصد در ۲۶ كشور جهان پرواز می كنند. هاب اصلی این شركت ترمینال ۲ فرودگاه بین المللی كوالالامپور است.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، ایرآسیا بزرگ ترین شركت عرضه دهنده پروازهای ارزان قیمت جهان است كه با استفاده از سیستم عرضه بلیط مشترك بین چندین اپراتور، استفاده از تكنیك های سخت افزاری هوایی برای كاهش مصرف سوخت و سیستم یكپارچه اداری و مدیریت بهینه، قیمت ها را كاهش داده و بر حجم مسافران افزوده است.
ایرآسیا در هر یك از كشورهای مالزی، تایلند، اندونزی، فیلیپین، هند و ژاپن یك شركت دارد كه پروازهای با مسافت كوتاه انجام می دهند. این برند در كشورهای مالزی، تایلند و اندونزی هم اقدام به تاسیس شركت های مستقلی با عنوان ایرآسیا ایكس كرده كه به ارائه خدمات پروازی در مسیرهای طولانی می پردازند.


ایرآسیا با كمترین نرخ كرایه برای هر صندلی بر كیلومتر (ASK) مسافر حمل می كند. این شركت ۱۰۰ درصد نیاز سوخت خویش را برای سه سال آینده تأمین و ذخیره كرده است. هواپیماهای ایرآسیا، به منظور افزایش بهره وری، تنها ۲۵ دقیقه بعد از فرود آماده پرواز بعدی می شوند. كادر پرواز این شركت از سایر شركت های مالزی ماهرتر هستند. در سال ۲۰۰۷، روزنامه نیویورك تایمز این ایرلاین را بعنوان «پیشرو» در عرضه سفرهای ارزان قیمت در آسیا معرفی نمود. شركت ایرآسیا به حوزه ورزش هم تمایل زیادی نشان داده است و اسپانسر تیم های ملی فوتبال مالزی و سنگاپور و همینطور تیم كویین پارك رنجرز است.
تولد ایرآسیا
ایرآسیا در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد و در ۱۸ نوامبر ۱۹۹۶ كار عملیاتی خویش را شروع كرد. امروزه ارزش سهام این شركت به بیش از ۱۱ میلیون دلار آمریكا رسیده است. در سال ۲۰۰۳، ایرآسیا دومین هاب خودش را در فرودگاه بین المللی سنای در منطقه جوهوور نزدیك به سنگاپور تأسیس و نخستین پرواز بین المللی را به بانكوك انجام داد. به دنبال آن شركت تابعه ایرآسیا تایلند تأسیس شد و پروازهایی به سنگاپور و اندونزی انجام داد.


پروازهای ماكائو از سال ۲۰۰۴ و پروازها به چین و فیلیپین از سال ۲۰۰۵ دایر شدند. در سال ۲۰۰۶، تونی فرناندز، مالك شركت، از یك برنامه پنج ساله صحبت كرد كه حضور این خط هوایی در آسیا را پررنگ تر می كرد. طبق این برنامه، ایرآسیا تعداد پروازها را افزایش و شبكه پروازی اش را هم به ویتنام، اندونزی، جنوب چین و هند گسترش داد. ایرآسیا همینطور با مشاركت خطوط هوایی زیرمجموعه، ایرآسیا تایلند و ایرآسیا اندونزی، بر روی توسعه هاب در بانكوك و جاكارتا تمركز كرد و تعداد پرواز به این مقاصد را هم بالا برد.
در سال مالی ۲۰۰۷، تعداد مسافرین این ایرلاین به ۱۳. ۹ میلیون نفر رسید. در سال ۲۰۰۸ این شركت اعلام نمود ۱۰۶ مسیر جدید به ۶۰ مقصد پروازی خود اضافه می كند.
ركورددار خرید هواپیما
شركت ایرآسیا در گذشته از هواپیمای بوئینگ ۳۰۰-۷۳۷ استفاده می كرد ولی هم اكنون به صورت كامل از ایرباس A۳۲۰-۲۰۰ (برای مسیرهای كوتاه) و A۳۳۰-۳۰۰ (برای مسیرهای طولانی) استفاده می نماید. ایرآسیا در سال ۲۰۱۱ در نمایشگاه هوایی پاریس ۲۰۰ دستگاه ایرباس A۳۲۰neoسفارش داده شد و هواپیماها را در سال ۲۰۱۵ تحویل گرفت. نكته جالب اینجاست كه این معامله به بزرگ ترین قرارداد خرید هواپیما طی یك سفارش تبدیل شد كه در طول تاریخ بی سابقه بود. ارزش این معامله به ۱۸ میلیارد دلار آمریكا بالغ می شد و ایرآسیا را به بزرگ ترین مشتری ایرباس در خرید یكجا تبدیل كرد.


در سال ۲۰۱۲، ایرآسیا ۱۰۰ فروند جت ایرباس A۳۲۰ را هم به سفارش خرید اضافه كرد و در نمایشگاه هوایی فارن بورو ۲۰۱۶ هم ۱۰۰ فروند ایرباسA۳۲۱neo را سفارش داد كه تخمین زده می گردد بیش از ۱۲. ۶ میلیارد دلار آمریكا ارزش داشته باشند. ایرآسیا تصمیم دارد این هواپیماهای پهن پیكر را به سمت مقاصدی پرواز دهد كه فرودگاه های آنها از زیرساخت های لازم برخوردار می باشند. این شركت در سپتامبر ۲۰۱۶ اولین هواپیمای ایرباس A۳۲۰neo را دریافت كرد.
به این ترتیب، تعداد كل خریدهایی كه این شركت از خانواده هواپیماهای ایرباس A۳۲۰ انجام داده است به ۵۷۵ فروند رسید و آن را به بزرگ ترین مشتری ایرباس برای یك خانواده از هواپیماها تبدیل كرد.
از موارد جالب در این خطوط هوایی ارزان قیمت، عرضه خدمات مانند بار، پذیرایی داخل پرواز، انتخاب صندلی و... با دریافت هزینه جداگانه است. این روش بدان معناست كه مسافر با عنایت به میزان بودجه و نیازهای خود، برای پرواز هزینه خواهد نمود و بدین سان امكان سفری ارزان تر فراهم خواهد شد.
ورود به آسمان هند
در اواخر سال ۲۰۱۲ پس از تصمیم مدیران ایرآسیا به گسترش نفوذ پروازی خود در هند، ایرآسیا هند تشكیل شد و با موافقت دولت هند پروازهای ارزان خویش را شروع كرد. این شركت با خرید ۴۹ درصد از سهام شركت تاتا سانز جای پای خویش را در این كشور پهناور مستحكم كرد و سرانجام در ژوئن ۲۰۱۴ به آسمان هند وارد شد.
سلام به فیلیپین
ادغام دو شركت اسپرایت ایر و زست ایر و سرانجام اتحاد آن با شركت ایرآسیا، شركت ایرآسیا زست را در كشور فیلیپین تشكیل داد. برقراری خط پروازی بین مانیل و جیبو از نخستین ماموریت های این ادغام بود كه به پروازهای بین المللی هم منجر گردید.
تنوع صندلی ها و خدمات
ایرآسیا در پروازهای كوتاه تنها از كابین اكونومی و در پروازهای طولانی علاوه بر اكونومی، از صندلی های پریمیوم بهره می برد. مسافری كه بلیت های عادی تهیه می كنند، تنها مجاز هستند ۷ كیلوگرم بار با خود به داخل كابین ببرند؛ هزینه بار اضافه به صورت جداگانه محاسبه می گردد.
برای پذیرایی داخل پرواز نیز، هم در هنگام تهیه بلیت و هم در طول پرواز امكان خرید وجود دارد. لازم به ذكر است به منظور رفاه حال مسافران ایرانی و به علت طولانی بودن مدت زمان پرواز در مسیر تهران به كوالالامپور و بالعكس، ۲ وعده پذیرایی مجانی انجام می گردد.
مسافران می توانند در صورت تمایل صندلی های ردیف اول و كنار درب های خروج را انتخاب كنند. این صندلی ها فضای پای بیشتری دارند و راحت تر هستند. یك سری از صندلی ها هم بعنوان صندلی های Quiet Zone فروخته می شوند. این صندلی ها در بخشی از هواپیما قرار دارند كه سكوت بیشتر و نور ملایم تری داد و البته هیچ كودكی در این قسمت وجود ندارد.
در كابین پریمیوم، مسافر از مزایای ۴۰ كیلوگرم بار رایگان، امكان تغییر تاریخ به صورت رایگان، پذیرایی داخل پرواز و سالن تشریفات اختصاصی ایرآسیا در فرودگاه كوالالاپور، بهره مند می گردد.


ایرآسیا در ایران
ایرآسیا تابستان سال گذشته، پس از رفع تحریم ها، برای دومین بار وارد بازار ایران شد. شركت فراز پرواز غرب ایرانیان، نماینده رسمی (GSA) این برند معتبر در ایران است.
سال گذشته ایرآسیا ایكس مالزی هر هفته ۳ پرواز مستقیم از تهران به كوالالامپور داشت كه پس از مدتی به ۴ پرواز در هفته افزایش پیدا كرد. هواپیمای ایرباس مدل A۳۳۰-۳۰۰ كه ۳۷۷ نفر ظرفیت ۳۶۵ صندلی اكونومی و ۱۲ صندلی پریمیوم دارد، دوشنبه، چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه هر هفته تهران را به مقصد كوالالامپور ترك می كند و یك روز بعد، با طی مسیر برگشت، دوباره در تهران به زمین می نشیند.

1396/10/19
23:21:35
5.0 / 5
5328
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها