در گزارش رصد كالا مطرح شد؛

خواب زمستانی بازار خودرو

خواب زمستانی بازار خودرو به گزارش رصد کالا، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران با اشاره به اینکه رکود کامل بر بازار حاکم شده است، اظهار داشت: هنوز وضعیت عرضه خودرو تعریف چندانی ندارد و به علت همین مسئله شاهد افزایش غیرواقعی قیمتها هستیم.سعید موتمنی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد شرایط بازار خودور اظهار نمود: بازار خودرو در رکود کامل قرار دارد و زودتر از موعد به خواب زمستانی رفته است. البته از ماه ها قبل این رکود بر بازار حاکم بود ولی در یکی دو هفته اخیر، مشتری به هیچ وجه به بازار رجوع نمی نماید.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران اضافه کرد: مصرف کنندگان به علت مذاکرات برجام و آزاد شدن واردات، از بازار خارج شده اند و فروشندگان هم بلاتکلیف مانده اند چونکه به خاطر عدم اعلام جزئیات واردات، مشخص نیست خودرو های خارجی با چه قیمتی به دست مصرف کننده خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه تا وقتی که جزئیات واردات مشخص نشود، بلاتکلیفی بازار ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: وقتی نرخ دلار ریزش کرد، قیمت خودرو هم به همان تناسب در بازار کاهش یافت؛ بعنوان مثال خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که ماه ها بالای ۳۰۰ میلیون تومان عرضه می شد در آن زمان به ۲۹۵ میلیون تومان رسید اما با عنایت به صعود باردیگر قیمت دلار قیمت خودرو ها افزایشی شد و همین خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از ۲۹۵ میلیون تومان به ۲۹۸ میلیون تومان رسید. همینطور میتوان به قیمت خودروی مونتاژی هایما هم اشاره نمود که با کاهش نرخ دلار به ۹۶۰ میلیون تومان رسیده بود اما هم اکنون به ۹۸۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.
موتمنی خاطرنشان کرد: وقتی کالای مصرفی تبدیل به کالای سرمایه ای شود با کوچک ترین نوسانی چه در بخش ارز و چه در بخش اخبار مواجه شود، گرفتار تلاطم قیمتی می شود.
وی در مورد وضعیت عرضه هم اظهار داشت: اگر عرضه پاسخگوی تقاضا بود وضعیت قیمتها به این شکل نمی شد و این میزان از فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار را شاهد نبودیم. اگر عرضه زیاد اساسا قیمتها کاهش محسوسی می یافت.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران اضافه کرد: بعنوان نمونه میتوان به عرضه خودروی پژو ۲۰۷ اتومات اشاره کرد؛ این خودرو در خرداد ماه سال جاری با قیمت ۶۰۰ میلیون تومان ارائه شد اما با عنایت به افزایش عرضه در تیر ماه به ۵۶۰ میلیون تومان و دو هفته پیش به ۴۵۰ میلیون تومان رسید؛ البته امروز به علت افزایش نرخ ارز ۴۷۰ میلیون تومان عرضه می شود.
وی تصریح کرد: اساسا واردات خودرو و عرضه این محصولات به بازار می تواند روی قیمت تاثیر گذارد؛ ازاین رو با عنایت به تاثیر مولفه عرضه بر قیمت ها، وزارت صمت باید تمام تلاش خویش را برای افزایش عرضه به کار گیرد.
برای مشاهده آخرین قیمتها در بازار خودرو به اینجا رجوع کنید.

1401/06/21
23:23:17
5.0 / 5
109
تگهای خبر: ارز , بازار , خودرو , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها