روزانه 700 هزار نفر در جهان از دیروزشان فقیرتر می شوند

روزانه 700 هزار نفر در جهان از دیروزشان فقیرتر می شوند به گزارش رصد کالا، ایلنا نوشت: همه گیری بیماری کرونا و حمله روسیه به اوکراین تأثیرات شگرفی بر زنجیره عرضه کالا داشته و سودجویی شرکتها از این بحران ها بدون کنترل ادامه دارد.کنفدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری اعلام نموده است: هر روز بیش از ۷۰۰ هزارنفر در جهان بیش از روز گذشته فقیر می شوند. روز جهانی کار شایسته (هفتم اکتبر)، به میلیونها کارگر در سراسر جهان که بدنبال عدالت دستمزد هستند، اختصاص دارد.
طبق این گزارش که به مناسبت همین روز ارائه شد، آمارها از افزایش شکاف طبقاتی و فاصله مزدبگیر و مزدپردازان هر روز بیش از پیش بیشتر می شود. تورم افسارگسیخته ناشی از افزایش سود توسط شرکت های قدرتمندی که انرژی، حمل و نقل، غذا و سایر کالاهای حیاتی را کنترل می کنند، کارگران و خانواده های آنها را به فقر می کشاند.
بیش از نیمی از خانوارهای جهان در کوشش برای تامین هزینه خود هستند و در این میان حدود ۲۰ درصد قادر به تامین هزینه های ضروری نیستند. همه گیری بیماری کرونا و حمله روسیه به اوکراین تأثیرات شگرفی بر زنجیره عرضه کالا داشته و سودجویی شرکتها از این بحران ها بدون کنترل ادامه دارد. این امر علاوه بر کاهش سهم رفاه کارگران بعد از چند دهه با سرکوب دستمزدی، به تشدید سرکوب کارهای اتحادیه ها، محدود کردن چانه زنی جمعی بر سر شرایط کار و حقوق، و موارد مشابه دامن زده است.
حداقل دستمزدها در بیشتر کشورها ناکافی است و همین موجب می شود که این کارگران همچنان جایگاه خودرا از دست بدهند.
عدالت دستمزدی
عدالت دستمزدی سنگ بنای قرارداد اجتماعی بین کارگران، دولت ها و کارفرمایان است که به نفع طمع شرکتها در این شرایط بحرانی گرفتار خدشه شده است. خیلی از دولت ها با اقدامات حقوقی و قانونی بعد از تصویب حداقل حقوق کارگران و بازنشستگان، مبادرت به کاهش نامحسوس این حداقل ها کرده اند.
این فشارها به نیروی کار در حالی است که ثروت تولید شده در جهان به سبب بحران های اخیر کاهش نیافته و ۵۷۳ میلیاردر جدید از شروع همه گیری کرونا ظهور کرده اند که نیمی از آنها بعد از بحران جنگ اوکراین ظهور کردند. این میلیاردرهای جدید حالا ۱۳.۹ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را کنترل می کنند، حال که هر روز بیش از ۷۰۰ هزارنفر در جهان بیش از روز گذشته فقیر می شوند.
شکستن قرارداد اجتماعی بوسیله تصمیم گیری های عمدی دولت ها، خود نهاد مدنی دموکراسی و مردم سالاری را نیز تهدید می کند و جلوه های این تهدید را می توان در سرکوب اتحادیه ها وعدم اطمینان از رسیدن قوانین عادلانه کار مشاهده کرد.
این روندها با افسانه ای که توسط تعدادی از اقتصاددانان و بانکهای مرکزی و همین طور سیاستمداران و رسانه های محافظه کار مطرح گردیده است، توجیه می شود. برای مثال ادعا می شود که تورم به صورتی تقصیر زحمتکشان است و هر گونه افزایش در درآمد مردم برای اقتصاد بد است. این ادعا بسادگی نادرست است: تورم در تعداد معدودی از کشورهای باقیمانده که دارای به روزرسانی خودکار ارزش دستمزد هستند، حدودا با کشورهای مشابهی است که دستمزدها را افزایش نداده اند برابر است.

نقطه عطف تحولات آتی
طبق گزارش این کنفدراسیون، در خیلی از مناطق برای کارگران چاره ای جز اعتراض برای حفظ حقوق خود باقی نمانده است. بحران های بازتولیدکننده فلاکت مانند گرمایش جهانی زمین و تخریب محیط زیست، درگیری های مسلحانه و افزایش طمع شرکتها باید به نقطه عطفی در روابط اقتصادی جدید تبدیل شوند؛ نقطه عطفی که از آنجا به بعد، دولت ها بپذیرند که باید به نفع مردم حکومت کنند و دیگر زیر بار قدرت نخبگان شرکت های خصوصی نروند.
کارشناسان ITUC معتقدند که جهان به یک قرارداد اجتماعی جدید نیاز دارد که عدالت دستمزدی در قلب آن قرار گیرد. کمبود ۵۷۵ میلیون فرصت شغلی در جهان باید شکسته شده و حقوق اساسی کارگران باید رعایت شود؛ بدین سان روابط اقتصادی یک پا فراتر از رسوبات و بقایای دوران استعمار بنیان گذاشته خواهد شد. بر این پایه ها می توان صلح را بنا کرد و با چالش های مبرم امروز و آینده مقابله و بر آن غلبه کرد.

بیشتر بخوانید: گزارش بانک جهانی: ایرانیها از عراقی ها فقیرتر شده اند/ پاکستان و افغانستان از ما فقیر ترند

نزدیک شدن مردم به خط فقر/ بنیه مالی مردم حتی برای خرید کالای دست دوم هم ضعیف شده


217 256


منبع:

1401/06/19
15:13:52
5.0 / 5
116
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها