پالایشگاه های اروپا در انتظار 100میلیون بشکه نفت ایران به جای روسیه

پالایشگاه های اروپا در انتظار 100میلیون بشکه نفت ایران به جای روسیه به گزارش رصد کالا، تسنیم نوشت: بلومبرگ ضمن اشاره به اینکه به دنبال احیای برجام تولید و صادرات نفت ایران به سرعت افزایش خواهد یافت، نوشت: پالایشگاه های اروپایی که پیش از تحریم ها حدود ۶۰۰هزار بشکه در روز نفت خام ایران را وارد می کردند، از بازگشت نفت ایران به بازار استقبال می کنند.
هنوز هیچ اطمینانی در مورد بازگشت نفت خام ایران به بازارهای جهانی وجود ندارد، اما درصورت احیای قرارداد اتمی برجام، تولید و صادرات نفت ایران به سرعت افزایش خواهد یافت.
به نظر می رسد مذاکرات طولانی مدت برای احیای این قرارداد به پایان خود نزدیک می شود. آمریکا درحال بررسی پاسخ ایران به پیش نویس نهایی این قرارداد است که توسط اتحادیه اروپا عرضه شده بود، پاسخ تهران بسیار سازنده توصیف شده است.
از نظر خریداران نفت، بازگشت نفت خام ایران در شرایطی که بازار با کاهش شدید بشکه های نفت روسیه روبه روست به این زودی ها اتفاق نمی افتد. اتحادیه اروپا هنوز هم حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز از نفت خام روسیه را از راه دریا وارد می نماید که دوسوم واردات آن پیش از حمله روسیه به اوکراین است، اما از زمان اجرایی شدن تحریم های نفتی اتحادیه اروپا ضد روسیه، واردات نفت این کشور محدودتر شده است و بشکه های نفت ایران می تواند جای خالی آنرا پر کند.
پس از برداشته شدن تحریم های نفتی ایران در ۲۰۱۶ به دنبال امضای قرارداد برجام، تولید نفت این کشور بسیار سریع تر و کامل تر از انتظار تحلیل گران از سر گرفته شد. با عنایت به اینکه هیچ نشانه ای از صدمه دیدن میادین و تأسیسات نفتی ایران وجود ندارد، صادرات نفت این کشور باز هم می تواند به سرعت از سر گرفته شود.
در آغاز ۲۰۱۶، تحلیل گران بلومبرگ انتظار داشتند تولید نفت ایران ۴۰۰ هزار بشکه در روز طی ۶ ماه و ۶۷۵ هزار بشکه در روز بعد از گذشت یک سال افزایش یابد، اما در حقیقت تولید نفت ایران طی ۶ ماه از آنچه برای ۱۲ ماه پیشبینی شده بود فراتر رفت. ایران در آن زمان طی یک سال بعد از برداشته شدن تحریم ها، حدود ۱ میلیون بشکه در روز به تولید روزانه نفت خود افزود و آنرا به ۳.۸ میلیون بشکه در روز رساند.
با توجه به حجم وسیع نفت خامی که در نفتکش ها و کشتی های مختلف در اطراف سواحل ایران ذخیره شده و آماده ارسال بود، صادرات نفت ایران هم به سرعت افزایش پیدا کرد. ایران در زمان حاضر در شرایط مشابه قرار دارد و تخمین زده می شود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در ذخایر خود داشته باشد که می تواند بلافاصله وارد بازار کند.
حتی اگر نفت خام ایران به این زودی ها به آمریکا راه پیدا نکند، می تواند خیال خریداران آسیایی مثل کره جنوبی و ژاپن و خریداران اصلی آن مانند چین و هند و حتی خریداران اروپایی را راحت کند.
پالایشگاه های اروپایی در مدیترانه که پیش از آغاز تحریم ها حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام ایران را وارد می کردند، از بازگشت نفت ایران به بازار استقبال خواهند کرد چون بعد از اجرایی شدن تحریم های نفتی اتحادیه اروپا ضد روسیه همین مقدار از بشکه های نفت روسیه را از دست می دهند، ازاین رو نفت ایران می تواند جایگزین منطقی برای نفت اورال روسیه باشد.
بیشتر بخوانید: احیای توافق هسته ای چه تغییری در معادلات نفت ایران دارد؟/ نگاه ها به گام آخر مذاکرات هسته ای درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری امارات از فرسودگی بنادر ایران!

۲۲۰ ۴۶


منبع:

1401/06/01
10:07:17
5.0 / 5
188
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها