باوجود بارندگی های اخیر ظرفیت سدهای کشور هنوز به نصف نرسیده

باوجود بارندگی های اخیر ظرفیت سدهای کشور هنوز به نصف نرسیده ایرنا نوشت: گزارش جدید شرکت مدیریت منابع آب نشان داده است که آب ورودی به سدهای کشور نسبت به سال آب قبل ۵ درصد رشد داشته اما میزان پرشدگی سدهای کشور از آغاز سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۰) تا هشتمین روز مردادماه تنها به ۴۶ درصد رسیده است.سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰ تا آخر شهریورماه ۱۴۰۱) کم کم به روزهای آخر خود نزدیک می شود و این در حالیست که در ایام اخیر سامانه بارشی مونسان بخش های وسیعی از کشورمان را تحت تاثیر خود قرار داد.
گرچه انتظار این بود که این بارش ها وضعیت موجودی آب ذخیره شده پشت سدهای کشور را بهبود قابل ملاحظه ای دهد، با این وجود و بنا به قول «فیروز قاسم زاده» سخنگوی صنعت آب از روان آب تولیدی بارش های اخیر، تابحال حدود ۲۶۰ میلیون مترمکعب وارد مخازن سدهای کشور شده که سدهای استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۳۰ میلیون مترمکعب، سدهای استان تهران حدود ۹.۵ میلیون مترمکعب و سد زاینده رود حدود ۸ میلیون مترمکعب ورودی داشته اند.
رشد ۵ درصدی آب ورودی به سدهای کشور
گزارش جدید شرکت مدیریت منابع آب ایران هم نشان میدهد که از آغاز سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰) تا هشتمین روز مردادماه ۲۹ میلیارد و ۱۶ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای کشورمان شده است.
این میزان ورودی نسبت به دوره مشابه سال آبی سال گذشته (ابتدای مهرماه ۱۳۹۹ تا آخر شهریور ۱۴۰۰) که ۲۷ میلیارد و ۸۶ میلیون مترمکعب بوده از رشد ۵ درصدی برخوردار شده است.
حجم آب خروجی از سدهای کشور هم از آغاز سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۰) تا ۸ مردادماه سال جاری به عدد ۲۵ میلیارد و ۴۸ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال آبی سال گذشته (ابتدای مهرماه ۱۳۹۹ تا آخر شهریور ۱۴۰۰) که ۳۱ میلیارد و ۷۳ میلیون مترمکعب بوده و از کاهش ۲۰ درصدی برخوردار شده استِ به این معنا که نسبت به سال آبی سال گذشته خروجی آب از سدها کنترل شده است.
۵۴ درصد مخازن سدهای کشور خالی است
حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور هم از آغاز سال آبی جاری تا ۸ مردادماه در حالی به عدد ۲۲ میلیارد و ۸۳ میلیون مترمکعب رسیده که این عدد در سال آبی سال گذشته (ابتدای مهرماه ۱۳۹۹ تا آخر شهریور ۱۴۰۰) ۲۳ میلیارد و ۴۳ میلیون مترمکعب بوده که کاهش ۳ درصدی را نشان میدهد.
درصد پرشدگی مخازن کشور به ۴۶ درصد رسیده است، در حالیکه حجم آب ورودی به مخازن سدها افزایش ۵ درصدی داشته و میزان خروجی از مخازن هم ۲۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.
براساس این گزارش، فقط با وجود ۲۲ میلیارد و ۸۳میلیون مترمکعب ذخیره آب در سدهای کشور، در زمان حاضر حدود ۴۶ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و حدود ۵۴ درصد از این ظرفیت خالی است.
بیشتر بخوانید: «دریاچه ارومیه در بی آبی می سوزد»؛ آیا پروژه احیا شکست خورده است؟
حجم آبی سد زاینده رود به ۲۶ درصد رسید ۲۲۰ ۴۶

1401/05/13
13:26:45
5.0 / 5
68
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها