گزارش رصد كالا؛

لغو محدودیت مسافرگیری در پروازها

لغو محدودیت مسافرگیری در پروازها در حالیکه وزارت بهداشت حذف محدودیت مسافرگیری در پروازها از اول آذرماه را به سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ کرده، اما قیمت بلیت پروازهای داخلی آذرماه به بعد همچنان میلیونی است.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، همزمان با آغاز شیوع ویروس کرونا، ستاد ملی مقابله با این بیماری در ابتدای سال ۱۳۹۹ محدودیت پذیرش مسافر تا سقف ۶۰ درصد را از راه سازمان هواپیمایی کشوری به شرکتهای هواپیمایی ابلاغ نمود.
پس از آن انجمن شرکتهای هواپیمایی خواهان افزایش قیمت بلیت هواپیما به علت ممنوعیت پذیرش کامل مسافر در هر پرواز شد که نهایتا در خرداد سال قبل با افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی تا سقف نرخ نامه مصوب این انجمن که به تأیید شورایعالی هواپیمایی رسیده بود، موافقت شد.
همچنین شرکتهای هواپیمایی از عرضه بسته های خوراکی در پروازها به بهانه انتشار کرونا خودداری کردند.
نامه نگاری های معاونان وزرای بهداشت و راه
روز گذشته کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مصوبه لغو محدودیت پذیرش مسافران هوایی را به شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ابلاغ نمود.


شهرام آدم نژاد معاون وزیر راه هم پروتکلهای جدید کرونایی سفرهای جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی را به مدیران دستگاههای ذی ربط ابلاغ و زمان اجرای آنرا اول آذر ماه سال جاری اعلام نمود.


ایرلاین ها از نرخ های میلیونی بلیت کوتاه نمی آیند
اگر چه در ابلاغیه وزارت بهداشت، آغاز دوره زمانی لغو محدودیت ها به ۱ آذر موکول شده، اما هم اکنون بیشتر شرکتهای هواپیمایی فروش ۱۰۰ درصد ظرفیت هواپیماها را شروع کرده اند، اما همچنان خبری از اجرای کیترینگ و عرضه بسته های غذایی در طول پروازها نیست.
ضمن این که قیمت بلیت پروازهای داخلی چه برای روزهای باقی مانده از آبان ماه و چه برای آذر سالجاری، بالا بوده و برای مسیرهای مختلف شامل کم تقاضا و پُر تقاضا همچنان در دامنه ۸۰۰ هزار تا بالای یک میلیون تومان است؛ حال آنکه تا قبل از اجرای محدودیت پذیرش مسافران هوایی، قیمت مسیرهای مذکور در دامنه قیمتی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان بود.
به عنوان مثال مسیر تهران-مشهد برای دوم آذر در بازه ۸۸۰ هزار تا حدود یک میلیون تومان قرار دارد؛ در حالیکه ارزان ترین پرواز طی روزهای باقی مانده از آبان ماه به یکی از پروازهای ایران ایر با قیمت ۷۷۲ هزار تومان اختصاص دارد.


ستاد تنظیم بازار قیمت بلیت ها را در دست می گیرد؟
این در حالی است که ستاد تنظیم بازار در جلسه ۲۷ مهر سال جاری به ریاست سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت تصویب کرد که همه مراجعی که قانون امکان قیمت گذاری یا پیشنهاد قیمت را دارند، باید با ستاد تنظیم بازار هماهنگ باشند.
این مصوبه به رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی هم ابلاغ گردیده است.


این در حالی است که مطابق قانون برنامه ۵ ساله پنجم توسعه، قیمت گذاری دستوری از بلیت پروازهای داخلی برداشته و آزادسازی شده است؛ اما بر مبنای قانون هواپیمایی کشوری، قیمت گذاری در اختیار شورایعالی هواپیمایی کشوری است که در دو سال گذشته طبق توافق شرکتهای هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری، نرخ نامه ای با تعیین سقف و کف قیمت بلیت هواپیما تهیه شده و به تصویب شورایعالی هواپیمایی می رسد.
مشخص نیست آیا با ابلاغ مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار، تعیین نرخ بلیت پروازهای داخلی هم باید با هماهنگی ستاد تنظیم بازار باشد یا خیر؟
پروتکل های جدید سفر با حمل و نقل عمومی برون شهری ابلاغ شد
متن کامل پروتکل جدید سفرهای داخلی و خارجی هوایی، ریلی، جاده ای و دریایی را از اینجا ببینید.


منبع:

1400/08/10
22:59:41
5.0 / 5
264
تگهای خبر: آموزش , ارز , بازار , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها