صفر شدن تعهدات معوق سایپا از شهریور ۱۴۰۰

صفر شدن تعهدات معوق سایپا از شهریور ۱۴۰۰ مدیرعامل سایپا اظهار داشت: با وجود شرایط سخت تحریمی و کرونایی، افزایش تولید و عرضه محصولات سایپا در دو سال قبل بگونه ای بوده که تعداد تعهدات معوق این گروه خودروسازی به صفر رسیده است.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر به نقل از سایپا، سید جواد سلیمانی عنوان کرد: با وجود شرایط سخت تحریمی و کرونایی، افزایش تولید و عرضه محصولات سایپا در دو سال قبل بگونه ای بوده که تعداد تعهدات معوق این گروه خودروسازی به صفر رسیده و سایپا برای اولین بار در شرایط تحریمی صنعت خودرو کشور، تلاش می کند در صورت تداوم شرایط مناسب فعلی، از شهریور ۱۴۰۰ محصولات تولیدی خویش را به روز و بدون تاخیر به مشتریان تحویل دهد.
مدیرعامل سایپا اضافه کرد: با تلاش مهندسان و کارگران خطوط تولید سایپا و همکاری زنجیره تأمین، تعهدات معوق سایپا در شهریورماه ۱۴۰۰ به صفر رسید و تلاش می نماییم در صورت تداوم شرایط مناسب فعلی، از این به بعد محصولات تولیدی این گروه را به روز و بدون تاخیر به مشتریان محترم تحویل دهیم.
سلیمانی اظهار داشت: شرایط تولید و به تبع آن تحویل خودرو به مشتریان، بعد از دور جدید تحریم ها و هم محدودیت های ناشی از کرونا با اختلال جدی مواجه گردید اما گروه خودروسازی سایپا در عمل تحریم های ظالمانه غرب را در صنعت خودرو بی اثر کرده و در تلاش است از ماه جاری شرایط تحویل محصولات را به وضعیت سالهای قبل از تحریم برگرداند.
مدیرعامل سایپا با اشاره به اینکه صفر شدن تعهدات معوق و تحویل خودرو در زمان تعیین شده در قراردادهای فروش برای نخستین بار در شرایط تحریمی صنعت خودرو اتفاق می افتد، اضافه کرد: متاسفانه تأمین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید خودرو بعد از اعمال تحریم های بین المللی با محدودیت هایی مواجه گردید که شرایط شیوع کرونا هم این مشکلات را تشدید کرد.
وی افزود: در نتیجه این محدودیت ها، تولید خودرو در مقطعی کاهش قابل توجهی داشت که تناسب عرضه و تقاضا را از بین برد اما با تلاش و خودباوری کارکنان صنعت خودرو و همراهی قطعه سازان، روند تولید به وضعیت مطلوب بازگشت و اهداف شوم کشورهای متخاصم در توقف چرخ های تولید کشور در صنعت راهبردی خودروسازی به نتیجه نرسید.
سلیمانی در ادامه به خروج پراید از خط تولید هم اشاره نمود و اظهار داشت: در سالهای گذشته پراید سهم قابل توجهی از تیراژ تولید سایپا را به خود اختصاص داده بود و انتظار می رفت با توقف تولید آن که یکی از برنامه های مهم ما در ارتقاء کیفی محصولات بود، تولید گروه سایپا با افت تیراژ محسوسی مواجه شود، اما توانستیم در کمتر از دو ماه محصولات جدید را در خط تولید جایگزین پراید نماییم و حتی در انتهای سال ۹۹ بدون پراید شاهد افزایش تولید سایپا نسبت به سال ۹۸ بودیم.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در بهمن ماه ۹۷ و در نتیجه سوء مدیریت های گذشته و فشار تحریم ها، ۵۲۰ هزار تعهد در سایپا بوجود آمده بود که بیشتر از ۳۰۰ هزار تعهدِ آن، سررسید و معوق شده بود و مشتریان در انتظار دریافت خودروهایی بودند که از وقت تحویل آن زمان زیادی گذشته بود.
سلیمانی اضافه کرد: از همان زمان، با اجرای پروژه ها و برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت در زمینه های تولید، فروش و مالی، روند رو به بهبود در فرآیندهای گروه خودروسازی سایپا را آغاز کردیم و در کوتاه ترین زمان ممکن و تنها بعد از چند ماه، تولید را از حدود ۶۰۰ دستگاه به بیشتر از ۲۰۰۰ دستگاه در روز رساندیم.
وی با اشاره به اینکه ۳۰۰ هزار تعهد سررسید شده و معوق به جا مانده از مدیریت های قبلی، معادل حدود ۹ ماه تولید خودرو در سایت های تولیدی سایپا بود، عنوان کرد: با عنایت به نیاز بازار و تلاش سایپا برای عرضه خودرو و پیشگیری از تشدید واسطه گری، به صورت همزمان کاهش تدریجی تعهدات معوق هم در دستورکار سایپا قرار گرفت و امروز با افتخار می توانیم اعلام نماییم که علیرغم مشکلات مختلف ناشی از تحریم و کرونا، تعهدات معوق سایپا به صفر رسیده و کل تعهدات هم از ۵۲۰ هزار دستگاه معادل ۱۵ ماه تولید به ۱۷۰ هزار دستگاه که معادل ۵ ماه تولید است کاسته شده و از این به بعد سایپا حداکثر تلاش خویش را خواهد نمود که در صورت تداوم همین روند، هیچ خودرویی را با تاخیر تحویل ندهد.
مدیرعامل گروه سایپا در مورد خودرو های CKD و برند مشترک نظیر ساندرو و برلیانس و... که به علل بدعهدی شرکتهای خارجی به هیچ وجه امکان تولید ندارند و طبق اعلام سازمان های ذی ربط، استانداردهای جدید را پاس نکرده و مجوز شماره گذاری هم دیگر ندارند هم اظهار داشت: تعداد خیلی از مشتریان این خودرو ها با شرکت در طرح های تبدیل، حواله های خویش را به محصولات جاری تبدیل نموده و خودرو های خویش را تحویل گرفته اند.
وی در اینباره افزود: تعداد کمی از مشتریان محترم هم که تابحال مبادرت به تبدیل خودرو خود نکرده اند در صورت مبادرت به تبدیل در اسرع وقت خودرو های خویش را تحویل می گیرند.
سلیمانی ضمن اشاره به این که طبق ضوابط جاری، خودروسازان موظفند یک ماه بعد از تاریخ تکمیل وجه نسبت به تخصیص شماره بدنه و صدور فاکتور فروش اقدام نمایند، اضافه کرد: مشتریان محترم که تکمیل وجه کرده اند در صورت هرگونه تاخیر بیشتر از مدت مذکور، برای کسب اطلاعات از فرایند و وضعیت خودرو خود می توانند با مرکز امور مشتریان سایپا با شماره ۰۹۶۵۵۰ تماس بگیرند تا در صورت بروز موارد استثناء، مبحث پیگیری و خودرو در روند تخصیص و تحویل قرار بگیرد.
وی افزود: همینطور سامانه پرسش و پاسخ به سوالات از راه سایت اینترنتی شرکت سایپا به نشانی www.saipacorp.com بوجود آمده است و مشتریان می توانند با ثبت سؤالات خود در سامانه مذکور، پاسخ های لازم را دریافت نمایند.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در انتها اظهار داشت: کوشش برای افزایش تولید، اولویت نخست سایپا در دو سال قبل بوده و با عنایت به برنامه های اعلام شده از جانب وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در حوزه صنعت خودرو، افزایش تیراژ تولید و تنوع بخشی به سبد محصولات در دستور کار قرار خواهد داشت.

1400/06/16
11:14:16
5.0 / 5
159
تگهای خبر: اینترنت , بازار , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها