انواع آجر نسوز و كاربردهای آن

انواع آجر نسوز و كاربردهای آن رصد کالا: امروزه وجود محصولی به نام آجر نسوز کمک کرده تا متخصصان این حوزه بتوانند نمای ساختمان های مختلف را با بهره گیری از آجر نسوز طراحی نمایند.به گزارش تجاری مهر، ساختمان های قدیمی که با نمایی از آجر سرخ پوشانده شده اند همیشه حس و حال خاصی دارند. امروزه وجود محصولی به نام آجر نسوز کمک کرده تا متخصصان این حوزه بتوانند نمای ساختمان های مختلف را به سبک و سیاق گذشته با بهره گیری از آجر نسوز طراحی نمایند و زیبایی خاصی به آن ببخشند.
آجر نسوز از ساختار خاصی برخوردارست که آنرا کمی با آجرهای قدیمی متفاوت کرده و می توان از آن علاوه بر زیباسازی فضای داخلی ساختمان، جهت زیباسازی فضای بیرونی نیز استفاده نمود. ما در این مطلب اهتمام داریم کمی به ساختار تولید اجر نسوز پرداخته و انواع مختلف آن مانند آجر شاموتی و همین طور آجر نسوز آلومینی را معرفی کرده و موارد استفاده از آنرا ذکر نماییم.
در اختتام نیز مجموعه دیرگداز اهواز را به شما معرفی خواهیم کرد که پیشینه زیادی در تولید این دسته از محصولات دارد و می تواند انواع آجر کوره را برای مصارف مختلف در اختیارتان قرار دهد.

آجر نسوز چیست و چگونه تولید می شود؟
آجر نسوز یا آجر نسوز صنعتی که به آن آجر کوره نیز گفته می شود، به صورتی از آجر گفته می شود که با بهره گیری از نوعی خاک که به خاک چینی و نسوز مشهور است تولید شده و ساختار متراکم و البته ظریفی دارد. این خاک که از کانی های نسوز معدنی به دست آمده موجب می شود تا آجر نسوز علاوه بر استواری بالای ساختاری در مقابل دما و حرارت نیز از دوام بسیار خوبی برخوردار باشد بطوریکه می تواند خواص فیزیکی و شیمیایی خودرا در این شرایط حفظ نماید. روش تولید آجر نسوز صنعتی به این صورت است که ابتدا سنگ های آسیاب شده که به خاک نرم تبدیل گشته اند، قالب زده شده و در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد به مدت ۳ روز پخته می شوند. آجرهای نسوز عمدتا در سایزهای مختلفی با ابعاد ۷ در ۳۲ سانتی متر، ۵.۵ در ۲۶ سانتی متر و یا ۱۰ در ۲۰ سانتی متر تولید می شود که می توان در موارد مختلف برای نماسازی از آن استفاده نمود. نکته مهم دیگری که در مورد آجرهای نسوز می توان ذکر کرد این است که در رنگ های متنوعی تولید می شوند و این رنگ نیز بستگی به مواد تشکیل دهنده آن دارد. بعنوان مثال آجر نسوز آلومینی رنگ زرد روشنی دارد و آجر شاموتی نیز دارای رنگ زرد مایل به قهوه ای می باشد که در ادامه بیشتر به معرفی این دو نوع آجر کوره ای خواهیم پرداخت.
معرفی انواع آجر نسوز یا آجر کوره
همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، آجر نسوز انواع گوناگونی دارد که هر کدام می توانند در موارد مختلفی کاربرد داشته باشند.
آجر آلومینی: این محصول نوعی از آجر کوره می باشد که مقدار آلومینی که در آن به کار رفته میزان بالایی دارد و از موادی همچون کائلن، بوکسیت کلسینه و خاک رس با میزان خلوص بالا تولید می شوند و بدین سان از ناخالصی بسیار کمتری برخوردارست. این نوع آجر در دمای ۱۲۰ تا ۱۸۰۰ درجه سانتی گراد ایجاد می شود.
از آجر آلومینی علاوه بر نماسازی و زیباسازی فضاهای مختلف می توان برای پوشاندن جداره درونی کوره های ذوب فولاد و همین طور پوشش جدار کوره های سیمان و شیشه بهره برد برای اینکه همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم این نوع آجر آلومینی از مقاومت بالایی در مقابل حرارت برخوردار می باشد.
آجر شاموتی: شاموت یک کلمه آلمانی است و به این جهت که برخی موادی که در تولید این آجر نسوز به کار می رود، از قبل پخته شده و باردیگر با موادی خام مخلوط می شود، که به آن آجر نسوز شاموت می گویند. در حقیقت خاک رس، پلاستیک، کائولن، بنتونیت و خاک نسوز از قبل پخته شده و با سایر مواد خام مخلوط می شود. از خاصیت های آجر شاموتی می توان به سایزها و رنگ های مختلف آن اشاره نمود که برای فضاهای مختلف می توان از آن استفاده نمود. همچون موارد کاربرد این محصول علاوه بر استفاده در نماهای داخلی و بیرونی می توان برای داخل شومینه، صنعت ذوب آهن، کوره های ریخته گری فولاد، کوره های ذوب فلزات و غیره بهره برد چون در مقابل حرارت می توانند مقاومت بالایی از خود نشان دهند. اما این دما تا میزان خاصی می تواند استواری آنرا حفظ نماید.
از جمله مزایای استفاده از آجر نسوز شاموتی می توان به مواردی همچون مقاومت بالا، سازگاری با محیط زیست و قابلیت عایق بودن در مقابل سرما و گرما اشاره نمود. عموماً رنگ آجر نسوز شاموتی همانطور که پیش تر هم گفتیم، دارای رنگ زرد کم رنگ تا قهوه ای روشن می باشد.
مزایای استفاده از آجر نسوز کوره؟
عموماً از آجر نسوز کوره که دو نمونه آن مانند آجر نسوز آلومینی و آجر شاموتی را معرفی کردیم، می توان در موارد مختلفی بهره برد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت، اما مزایای استفاده از آجر نسوز کوره شامل موارد زیر می شود. آجر نسوز از ماندگاری بالایی برخوردارست. قابلیت استفاده باردیگر دارند. آلاینده ای ندارند و برای محیط زیست مشکلاتی را به وجود نمی آورند. در مقابل آفات مختلف و آتش مقاوم هستند. استفاده از آجر کوره نسوز کمک به کاهش مصرف سوخت های فسیلی می کند. این محصول کمک می نماید تا تغییرات دما در ساختمان ها به حالت تثبیت درآید به همین برای استفاده از دستگاه های گرمایشی و سرمایشی کاهش یافته و کمک می نماید تا مصرف انرژی پایین بیاید. از آجر نسوز کوره می توان در وضعیت آب و هوایی مختلف استفاده نمود. آجر نسوز به جهت برخورداری از رنگ های مختلف دست سازنده را برای اجرای نماهای مختلف و متنوع باز می گذارد.
با قرارگیری در مقابل نور آفتاب یا باد و باران و … تغییر رنگ نمی دهند. استفاده از آنها برای نماهای داخلی و بیرونی نیاز به استفاده از نگهدارنده ندارد. امکان چسباندن آن تنها با بهره گیری از ملات امکان دارد. در نمای ساختمان هایی که با بهره گیری از اجر نسوز تولید شده نه فقط هزینه کمتری برای ساخت به کار رفته بلکه از استواری و دوام بالایی نیز برخوردار می باشند. آجر نسوز کوره عمدتا دارای ابعاد و اشکال هندسی خاصی است که می توان در جایگاه های مختلف و به خصوص برای ساخت نماهای منحنی و … استفاده نمود. با معماری ایرانی سازگار است و می توان خیلی از نماها را به سبک کلاسیک و قدیمی طراحی و اجرا کرد.
کاربرد آجر نسوز
اگر مزایای بسیار زیاد استفاده از آجر نسوز توانسته باشد شما را برای بکارگیری این محصول قانع کرده باشد این مساله را هم باید بدانید که از این محصول می توان در جایگاه ها و فضاهای مختلف صنعتی و غیر صنعتی برای زیباسازی استفاده نمود. ما در ادامه به چند مورد از کاربردهای آجر نسوز اشاره خواهیم کرد. در ساخت دیواره داخلی و بیرونی شومینه نماسازی ساختمان های مختلف استفاده از آجر برای دکورسازی و استفاده در دکوراسیون داخلی خانه و محیط های کاری جهت استفاده در ساخت کف پوش و دیوار پوش های آجری ساخت دیواره های داخلی کوره های ذوب آهن ساخت کوره هاییی که در آنها آلیاژهای غیر آهنی تولید می شود. برای استفاده در صنعت شیشه سازی و ساخت کوره های تولید شیشه
هنگام خرید آجر نسوز به مواردی باید توجه کرد؟
از آنجا که آجر نسوز کوره در مدلهای مختلفی مانند آجر نسوز رستیک، صخره ای، آجر نسوز لعابی، کوره ای و مشکی و سفید تولید می شود و دست شما را جهت استفاده در فضاهای مختلف باز خواهد گذاشت، بدین سبب خرید آجر نسوز مناسبی که بتواند برای مورد مصرف شما مناسب باشد و خواسته شما را برآورده نماید نیاز به داشتن اطلاعات بسیاری است. نکاتی که با توجه کردن به آن می توانید آجر نسوز مناسبی خریداری کنید را در موارد زیر خلاصه کرده ایم. توجه کنید خرید آجر نسوز را جهت استفاده در چه منطقه جغرافیایی در نظر دارید، برای اینکه تعدادی از آنها می توانند در مقابل رطوبت و یخ زدگی و دمای بالا مقاومت زیادی از خود نشان دهند. آجر نسوز نباید شکستگی و یا لب پریدگی داشته باشد. جذب آب و رطوبت آن باید کمتر از ۲ درصد باشد. اگر آجر نسوزی که می خرید برای نماهای گرد و مدور مقرر است مورد استفاده قرار گیرد، لازم است در تحدب و تقعر آن هیچ نوع پیچیدگی وجود نداشته باشد. مقدار نمک محلول در آجر نسوز نباید بالاتر از ۱ درصد باشد برای اینکه بدین سان گرفتار شوره زدگی نخواهد شد.

شرکت دیرگداز اهواز
همان طور که در این مطلب به نحوه ساخت و همین طور کاربردهای استفاده از آجر نسوز اشاره کردیم، متوجه شده اید که تا چه اندازه دست شما جهت استفاده از اجر نسوز باز است و می توانید از این محصول در صنایع مختلف و همین طور در ساخت نمای سازه های مختلف و یا طراحی دکوراسیون داخلی استفاده نمائید، بدین سبب می توانید با خرید آجر نسوز در مدلها و رنگ های مختلف مانند آجر نسوز آلومینی و آجر شاموتی، از این محصول در فضاهای مختلف استفاده نمائید. شرکت دیرگداز اهواز یکی از شرکت های فعال دراین زمینه است که به مدت سی سال است در زمینه ساخت و تولید انواع آجر کوره فعالیت دارد.
علاوه بر آجر نسوز از دیگر محصولات این مجموعه می توان به الیاف نسوز و بتن نسوز و … اشاره نمود. برای آنکه بتوانید با سایر محصولات گروه تولیدی دیرگداز اهواز آشنا شوید، پیشنهاد می نماییم سری به سایت این مجموعه به آدرس الکترونیکی www.dirgodazco.com بزنید. در سایت این شرکت توضیحات کاملی درباب هر محصول ارائه شده که می توانید جهت خرید آجر نسوز و یا استفاده از آن اطلاعات کاملی را به دست آورید. همین طور برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید از متخصصان این مجموعه کمک بگیرید و برای خرید اجر نسوز مناسب اقدام نمائید.
این مطلب یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/05/01
11:11:53
5.0 / 5
232
تگهای خبر: تخصص , تولید , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها