آشنایی با تجهیزات برق صنعتی

آشنایی با تجهیزات برق صنعتی رصد کالا: برق توانسته است در عین حال که ظرفیت تولید را بیشتر می کند، سرعت فرآیندهای داخل آنرا نیز افزایش دهد، هزینه ها را کمتر کند و با اهمیت تر از همه، کیفیت محصول نهایی را نیز به طرز شایان توجهی بیشتر نماید.


به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، در طول تاریخ، اتفاقاتی که توانسته اند همه ی صنایع را در همه ی نقاط جهان زیر و رو کند، شاید به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد. اما اختراع، یا اکتشاف نیروی الکتریسیته، توسط توماس ادیسون، شاید با اهمیت ترین این اتفاقات باشد. برق توانسته است در عین حال که ظرفیت تولید را بیشتر می کند، سرعت فرآیندهای داخل آنرا نیز افزایش دهد، هزینه ها را کمتر کند و با اهمیت تر از همه، کیفیت محصول نهایی را نیز به طرز شایان توجهی بیشتر نماید. در زندگی روزمره، با آنکه تقریباً در انجام همه ی فعالیت هایمان به برق نیاز داریم و بدون آن، شاید زندگی ما با اختلال مواجه شود، اما کار پیچیده ای هم با آن انجام نمی دهیم و تمام تعامل ما با آن، شاید محدود به وصل کردن وسایل، به پریز برق و کشیدن آن باشد. اما در کاربردهای صنعتی، ماجرا فرق می کند. در آنجا، با توجه به این که جریانی که با آن سر و کار داریم، به طرز دیوانه واری بیشتر از برق شهری است، پیچدگی های کار با برق هم به شدت بالا است. نخستین چالشی که در کار با برق در چنین محیطی به وجود می آید، چالش امنیت است. باتوجه به فشار و جریان بالای برق، اگر نیروی الکتریسیته در محیط های صنعتی کنترل نشود، احتمال وقوع لطمه ها و خسارت های مرگبار و با ضرر مالی زیاد و حتی جبران ناپذیر، بسیار بالا است. برای همین است که در یک محیط صنعتی، استفاده از انواع و اقسام برقی دیده می شود که هر کدام وظیفه ی خاصی دارند و برای پاسخ به نیاز منحصر به فردی به کار گرفته می شوند. در ادامه این مطلب، که در واحد تولید محتوای الکتروکارینا آماده شده است، تعدادی از این ابزار را بررسی خواهیم کرد. وسایل امنیتی برق گفتیم که یکی از چالش های اصلی و شاید با اهمیت ترین آنها در سیستم های برقی صنعتی، چالش امنیت است. برای کنترل سیستم الکتریسیته و جلوگیری از وقوع خسارت، دستگاهها و ابزارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از ابزارها و محصولاتی برای کنترل کابل گرفته تا تعدادی از قطعات که در صورت وقوع شرایط خاصی، بطور کلی جریان مدار را قطع می کنند. تعدادی از این محصولات و ابزارها هم کاربرد مانیتورینگ دارند و فقط با بهره گیری از نمادهای خاصی، وضعیت دستگاه را به اپراتور در اتاق فرمان منتقل می کنند تا در صورت وقوع مشکل خاصی، وی بتواند اقدامات امنیتی بیشتری را انجام دهد.
نخستین قدم در جلوگیری از وقوع مشکلات امنیتی در سیستم های برقی، کنترل کردن کابل ها است. برای مثال، بست کابل چنگالی را در نظر بگیرید. این محصول می تواند کابل های سنگین و ضخیمی که در محیط ها و کارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، به یک مکان ثابت متصل کرده و از حرکت آنها پیشگیری کند. برای همین است که احتمال وقوع اتفاقات ناخواسته ای مانند اتصال سیم ها، برخورد آنها با زمین و … از بین می رود یا این که احتمال وقوع آنها به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت. باتوجه به میزان ریسکی که در صورت استفاده از این وسایل و ابزار امنیتی کاهش خواهد یافت، میزان هزینه ای که برای خرید، نصب و نگهداری آنها هم انجام می شود، توجیه اقتصادی دارد. وسایل بهبود عملکرد در کنار چالش های امنیتی، تعدادی از ابزار و قطعات هم هستند که وظیفه ی بهبود عملکرد سیستم را بر عهده دارند. این ابزار، می توانند با افزودن قابلیت های مختلف به سیستم، نوع کار با آنرا برای اپراتور راحت کنند یا این که خاصیت های جدیدی به کل ماشین اضافه کنند که می توان نتیجه ی نهایی آنرا در حوزه های مختلفی مشاهده کرد. یکی از مثال های این ابزار که در بازار محصولات برقی هم جزو محصولات پرفروش دسته بندی می شود، شمش ارت و نول مسی است که می تواند قابلیت کنترلی به یک سیستم اضافه کند. البته استفاده از این محصولات، می تواند روی بهبود عملکرد امنیتی و کاهش احتمال وقوع حوادث برقی هم مؤثر باشد.
ابزارهای برق کشی و انتقال برق تعدادی از ابزار و تجهیزات صنعتی برقی هم هستند که بطور پایه با انتقال قدرت الکتریکی سر و کار دارند. این ابزار، به طور معمول بصورت پایه برای برق رسانی مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از آنها برای هدف اولیه ی استفاده از برق است. از دیگر خاصیت های این محصولات می توان به این اشاره نمود که انواع و اقسام محصولاتی که در بالا، درباره ی آنها صحبت کردیم، به طور معمول روی همین دسته از ابزار برقی سوار می شوند. یعنی بدون این که این دسته وجود داشته باشند، دسته های دیگر هم عملاً غیر قابل استفاده هستند. البته گروهی دیگر از محصولات این دسته هستند که خودشان بطور مستقیم در برق رسانی نقشی ندارند و بیشتر نقش ابزار و وسایل کمکی برای مهندسان برق را ایفا می کنند. ابزارها و محصولاتی مانند کابل برق و پریز صنعتی در این دسته قرار می گیرند. استفاده از آنها، نه بمنظور امنیت است و نه قابلیت خاصی به سیستم برق اضافه می کنند. بلکه استفاده از آنها برای برق رسانی است. برخی دیگر از محصولات مانند قرقره کابل هم در این دسته مورد بررسی قرار می گیرند. چونکه استفاده از آنها، بعنوان ابزاری برای مهندسان برق، می تواند ضروری تلقی شود یا این که عملکرد آنها را تسهیل کند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/04/30
11:18:07
5.0 / 5
209
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها