مالیات خرید طلا حذف شد

مالیات خرید طلا حذف شد به گزارش رصد کالا تسنیم نوشت: مطابق قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، مالیات از طلای خام حذف شده و طلافروشان فقط می توانند از اجرت و کارمزد مالیات دریافت نمایند.


طبق ماده ۲۶ قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، اصل طلا معاف از مالیات و عوارض شده است و زین پس واحدهای طلافروشی نمی توانند هنگام فروش طلا به مشتریان، مالیات را هم در فاکتورهایشان لحاظ کنند. حسن روحانی رئیس جمهوری این قانون را ۱۲ تیرماه ابلاغ کرده است؛ برپایه بخش در ارتباط با طلا، جواهر و پلاتین این قانون، اصل طلا، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور، معاف از مالیات و عوارض می باشد. ضمن اینکه، اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده کالاهای مبحث این بند مشمول مالیات و عوارض با نرخ ۹ درصد می باشد. همینطور در بند ۳ این بخش از قانون جدید مالیات برارزش افزوده آمده است که پس از طریق اندازی سامانه مودیان، عرضه کنندگان کالا و خدمات در ارتباط با این بند مکلفند کلیه عملیات خرید و فروش خویش را در سامانه مزبور ثبت کنند. درج ارزش اصل طلا، جواهر و پلاتین، اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده به تفکیک در صورتحساب الکترونیکی الزامی است. در صورت کتمان و یا عدم ثبت تمام یا بعضی از معاملات در سامانه مذکور، مشمول جریمه ای معادل ۹ درصد ارزش اصل طلا، جواهر و پلاتین است که غیرقابل بخشودگی می باشد. این جریمه علاوه بر جریمه مذکور در بند ب ماده ۳۶ این قانون است.
ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در همین مورد می گوید: مالیات بر ارزش افزوده ایرادات و اشکالاتی داشت که خوشبختانه قانونگذاران متوجه شدند و هم اکنون هم درحال اصلاح آن هستند. طلایی که هر گرمش حدود یک میلیون و ۶۰ هزار تومان است با اجرت، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می شود و بنابراین ارزش افزوده ۹ درصدی برای یک گرم طلا در این وضعیت تحریم ها و غیره خیلی سنگین است. محمدولی با اشاره به اینکه ما حدود هشت سال بود که از دولت و سازمان امور مالیاتی و نمایندگان مجلس حل این معضل درخواست می کردیم اضافه کرد: خوشبختانه بالاخره پذیرفتند و مجلس هم مصوب کرد. اخیراً شنیدم رئیس جمهور ابلاغ کرده که طلا هم از ارزش افزوده معاف شده اما تا زمانی که بخشنامه نشود قانون سازمان امور مالیاتی بر مبنای همان دستورالعمل قبلی کار می کند. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/04/19
11:16:37
5.0 / 5
528
تگهای خبر: ارز , خدمات , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها