پیشنهادهای رئیس سازمان بورس برای حل مشكلات نیروگاه ها

پیشنهادهای رئیس سازمان بورس برای حل مشكلات نیروگاه ها رصد کالا: محمدعلی دهقان دهنوی درباب وضعیت نیروگاه های پذیرفته شده در بورس نامه ای به وزیر نیرو نوشت.


به گزارش رصد کالا به نقل از خبر آنلاین، در قسمتی از این نامه آمده است: برخی از شرکت های نیروگاهی در سالهای اخیر در بورس اوراق بهادار تهران و یا فرابورس ایران پذیرفته شده اند و به سبب استقبال مردم از عرضه های اولیه دارای تعداد زیادی سهامدار هستند. هم اکنون ۱۰ شرکت تولید کننده نیروی برق نزد این سازمان به ثبت رسیده اند که سهام هشت شرکت در فرابورس ایران و سهام ۲ شرکت در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. رئیس سازمان بورس در این نامه افزوده است: از این میان شرکت های برق و انرژی پیوند گستر پارس، توسعه مسیر برق گیلان و تولید نیروی برق آبادان در سال ۹۹ عرضه شده اند. همین طور شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس دارای رکورد بیشترین مشارکت از طرف سهامداران در عرضه اولیه بوده است که شامل حدود پنج میلیون و ۵۷۰ هزار نفر می شود.
وی در این نامه هفت پیشنهاد را مطرح کرده است که شامل عدم وصول مطالبات سنواتی شرکت های نیروگاهی از زیر مجموعه های وزارت نیرو، عدم تفکیک نهاد تنظیمی از تولید کننده برق، عدم اجرای مصوبات برنامه توسعه درباب تعیین نرخ انرژی و نرخ آمادگی، تسهیلات ارزی، عدم اعطای مجوز صادرات برق نیروگاه ها، عدم اجرای موثر ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و عدم اجرای ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در امتداد تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی می شود. در این نامه تاکید شده است: عدم وجود نقدینگی کافی در شرکت های نیروگاهی باعث شده شرکت های مذکور در پرداخت اقساط تسهیلات دریافت شده، هزینه های جاری، هزینه های مربوط به تعمیرات و نگهداری تجهیزات با مشکل مواجه شوند. بدین سبب بمنظور پشتیبانی از حقوق و منافع سرمایه گذاران در بازار اوراق بهادار پیشنهادهایی شامل تشکیل نهاد تنظیم گر بازار برق، تامین برق مشترکان تجاری و صنعتی بوسیله مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس انرژی، عرضه خوراک نیروگاه ها در بورس انرژی همراه با ایجاد مشوق برای صادرات برق، تهاتر طلب ها و بدهی های واحدهای نیروگاهی و امکان تسویه تسهیلات ارزی نیروگاه ها از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با نرخ ارز رسمی در زمان ستاندن تسهیلات ارائه می شود. در ایام گذشته به دنبال گرمای هوا و بالا رفتن مصرف مشترکان برق، خاموشی هایی در کشور بدون اعلام قبلی رخ داده است. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/04/18
21:59:59
5.0 / 5
305
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها