واكنش بازار مسكن به انتخابات ریاست جمهوری

واكنش بازار مسكن به انتخابات ریاست جمهوری به گزارش رصد کالا ایسنا نوشت: واسطه های ملکی می گویند که اثر انتخابات ریاست جمهوری به شکل تعمیق رکود معاملاتی در بازار ملک بروز کرده و قیمتها نیز ثابت مانده است؛ هرچند برخی مالکان پول لازم واحدهای خودرا مقداری زیر قیمت عرضه می کنند.


بازار مسکن شهر تهران در چند روز اخیر واکنش خاصی به انتخابات ریاست جمهوری نشان نداده و فعالان این بازار از ادامه رکود ناشی از جهش بیش از ۴۰۰ درصدی قیمتها در سه سال اخیر خبر می دهند. بنظر می رسد برداشت عده ای از کنشگران بازار درباب تاثیر مناسبات بین المللی بر اقتصاد کشور تغییر کرده است. برخی واسطه های ملکی می گویند که شرایط بازار مسکن از حالت انتظار برای تحرک نسبی، به حالت انتظار برای دیدن عملکرد دولت آینده تغییر جهت داده است. باتوجه به وعده منتخب مردم در خصوص راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی، تا قبل از این برداشت عمده فعالان بخش مسکن این بود که چشم انداز رونق ساخت و ساز، پیش خریداران را پس از انتخابات وارد بازار مسکن خواهدنمود. اما به سبب ابهام به وجود آمده درباب مذاکرات ایران و آمریکا که بعد از نخستین کنفرانس خبری حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بر فضای بازار ملک به وجود آمده، اکنون هردو طرف عرضه و تقاضا در انتظار استقرار دولت سیزدهم هستند. عده ای از مشاوران املاک در شهر تهران می گویند که حتی برخی فروشندگان در عرضه واحدهای خود مقداری مردد هستند. افزایش قیمت نهاده های ساختمانی هم بعنوان مانعی در جهت کاهش قیمت واحدهای نوساز عمل کرده است. این در حالیست که فشار عرضه طی یک ماه اخیر ۱.۵ برابر شده بود و بنا بر این قیمتهای پیشنهادی در خردادماه نسبت به اردیبهشت ماه ۸ درصد کاهش پیدا کرد. البته هم اکنون نیز باتوجه به رکود معاملات، قیمتها روند افزایشی ندارد و در مواردی که سازندگان و مالکان به نقدینگی نیاز دارند با مقداری تخفیف و کاهش قیمت مواجه هستیم.
بیت الله ستاریان ـ اقتصاد مسکن ـ بیان می کند: مطالبی مثل رشد اقتصادی، بودجه عمرانی، افزایش نقدینگی، چشم انداز گشایش اقتصادی ناشی از مذاکرات برجام و ارتباط با چین، نشان دهنده این است که بردارهای کلان اقتصادی در زمینه مسکن به سمت رکود یا کاهش قیمت پیش نمی رود. وی ادامه داد: همه نشانه ها از رونق و توسعه اقتصادی حکایت دارد که مسکن بعنوان یک حوزه پیشران در متن این جریان قرار می گیرد. برخی فکر می کنند اصلی ترین عامل افزایش قیمت مسکن، افزایش قیمت ارز است. بله این مساله بعنوان یک محرک ثانویه عمل کرده اما مساله اصلی این است که ملک ذاتا ظرفیت دارد. حتی ارز و طلا کالای سرمایه ای محسوب نمی شوند اما مسکن کالای سرمایه ای است. دلیلهای مختلفی هم دارد که بطور مفصل باید به آن پرداخت اما با اهمیت ترین دلیل، کمبود عرضه نسبت به تقاضا است. این دیدگاه هم که سوداگران و دلالان این بلا را سر بازار مسکن آورده اند کاملا اشتباه است. بخش مسکن درون خود ظرفیتی دارد که موجب گرانی می شود. از ۵۰ سال قبل هم این وضعیت بوده و به نظرم اگر فکری برای رشد تولید و عرضه مسکن نشود تا دو دهه آینده با همین وضعیت مواجه خواهیم بود. با توجه به این تحلیل، برخی دیگر از کارشناسان مثل رئیس اتحادیه مشاوران املاک به آینده بازار مسکن خوشبین هستند. مصطفی قلی خسروی با اعلان اینکه آیت الله رئیسی، رشد تولید و رونق بازار مسکن را در اولویت برنامه های خود قرار داده است اظهار داشت: افزایش عرضه منجر به ثبات قیمت مسکن می شود و انتظار داریم در نیمه دوم سال جاری آثار برنامه های منتخب مردم به شکل ثبات و حتی کاهش قیمت مسکن بروز پیدا کند. خسروی اشاره کرد: پیش بینی بنده این است که در آینده متغیرهایی که منجر به کاهش قیمت مسکن می شود، بر متغیرهای افزایشی غلبه می کند. بدین ترتیب انتظار داریم قیمتها به ثبات برسد. همین طور از رکود فعلی خارج خواهیم شد. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1400/04/02
19:08:08
5.0 / 5
302
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها