گزارش رصد كالا؛

تكرار سناریوی سوءمدیریت در واردات نهاده های دامی؟

تكرار سناریوی سوءمدیریت در واردات نهاده های دامی؟ در حالیکه وزارت جهاد وضعیت تأمین نهاده های دامی را مطلوب اعلام نموده، فعالان بخش خصوصی درباره وضعیت واردات نهاده های دامی به کشور اخطار می دهند و ادامه این روند را خطرناک می دانند.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، در حالیکه سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفته نهاده های دامی موجود در بنادر برای تأمین نیاز ۳ ماهه بخش تولید کافی است، فعالان بخش خصوصی درباره وضعیت واردات نهاده های دامی به کشور اخطار می دهند و ادامه این روند را خطرناک می دانند.
حسن عباسی معروفان اخیراً عنوان کرده است: هم اکنون ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تن نهاده دامی در ۹ بندر کشور وجود دارد در حالیکه نیاز ماهانه کشور حدود یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون ۷۰۰ هزار تن است، ازاین رو موجودی بنادر برای تأمین نیاز ۳ ماهه بخش تولید کافی است.
وزارت جهاد: تا ۹ ماه آینده نگرانی بابت تأمین نهاده های دامی نداریم!
وی تصریح کرده است: تأمین کالای اساسی استمرار دارد و تابحال ۱۱ میلیون تن از چهار نوع کالای ذرت، جو، کنجاله و دانه سویا ثبت سفارش شده است که به مرور به کشور وارد می شود و ما تا حدود ۹ ماه آینده نگرانی بابت تأمین نهاده دامی نخواهیم داشت. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
با این حال فعالان بخش خصوصی روند ترخیص نهاده های دامی را قطره چکانی می دانند و از دولت خواسته اند هر چه سریع تر تدبیری فوری برای این مسئله بیندیشد.
به گفته این فعالان، اگر نهاده دامی در بازار رسمی به اندازه و واردات به میزان کافی انجام گرفته باشد نباید زور بازار غیررسمی به بازار رسمی بچربد و در مباحث اقتصادی نیت درست داشتن کافی نیست و باید اقدام درست صورت گیرد.
اگر واردات نهاده ها به اندازه کافی صورت بگیرد نباید بازار غیر رسمی چنین رونقی داشته باشد و تمام عوامل صنعت از واردکنندگان، کارخانجات تولیدکننده خوراک، مرغداران و دامداران از این فرایند و کمبود کالا گلایه مند باشند.
واردات ۵ قلم کالای اساسی ۵۳ درصد کاهش یافت
براساس آمار عرضه شده، از آغاز فروردین تا ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰؛ ارزش واردات روغن خام، دانه های روغنی، کنجاله، جو و ذرت ۴۸۶ هزار و ۳۹۶ یورو بوده است. این رقم در مدت مشابه سال قبل ۶۲۵ هزار و ۷۶۳ یورو بوده است و ازاین رو سال جاری با ۲۲ درصد کاهش در این عرصه مواجه هستیم.
همچنین میزان این واردات به لحاظ وزنی یک میلیون و ۱۱۷ هزار و ۴۶۹ تن است که این رقم در مقایسه با واردات دو میلیون و ۳۶۷ هزار و ۸۵۴ تنی مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد کاهش دارد.
در همین زمینه یک منبع مطلع در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این که ما در بنادر گمرکات کالای اساسی داریم امری واضح است اما مسئله مهم این است که آیا امکان ترخیص این کالاها و ورود آنها به کشور وجود دارد و این کالاها می تواند به دست تولیدکننده (دامدار و مرغدار) برسد یا خیر؟
بخش خصوصی: زمانی می توانیم بگوییم کالا به اندازه کافی هست که هر لحظه امکان آزادسازی آن وجود داشته باشد
وی تصریح کرد: مسؤلان وزارت جهاد کشاورزی درست می گویند که نهاده در بنادر گمرکات وجود دارد اما نکته عدم امکان ترخیص این کالاها و یا ترخیص قطره چکانی آنهاست.
این فعال بخش خصوصی ضمن اشاره به فساد پذیر بودن این کالاها، افزود: احتمال فاسد شدن این کالاها و کاهش حجم آنها وجود دارد ضمن این که این احتمال وجود دارد که به دنبال فساد این کالاها آنها را تحویل کارخانجات الکل سازی بدهند و یا در دریا بریزند و معدوم کنند، ازاین رو این موارد را می توانیم با عنایت به شرایط موجود متصور باشیم.
وی ضمن اشاره به این که بخش عمده ای از مشکلات عدم ترخیص این کالاها به بحث تأمین و تخصیص ارز بر می گردد، اظهار داشت: همینطور تخصیص ارزهای بی کیفیت به واردکنندگان همچون دیگر مشکلات است چون که برای واردکننده امکان انتقال این ارزها وجود ندارد.
این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: ما زمانی می توانیم بگوییم کالا به اندازه کافی داریم که امکان آزادسازی آن کالا هر لحظه وجود داشته باشد اما کالایی که ارز به آن تخصیص نیافته، امکان ترخیص ندارد و عملاً نمی تواند به دست تولیدکننده برسد ازاین رو نمی توان عنوان نمود که کالا به اندازه کافی وجود دارد.
وعده های پوچ سال قبل و بحرانی که در بازار ایجاد شد
براساس این گزارش، تجربه سالهای گذشته نشان داده است که سخنان مسؤلان دولتی چندان نمی تواند در تنظیم بازار محصولات اساسی، مورد استناد قرار بگیرد و هشدارهای بخش خصوصی معمولا درست از آب در می آید. بعنوان مثال ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ هم مدیرعامل وقت شرکت پشتیبانی امور دام اظهار داشته بود: مردم برای خرید گوشت و مرغ عجله نکنند چون که تا آخر سال افزایش قیمتی در این عرصه نداریم.
وی درباره ذخایر نهاده های دامی افزوده بود: در سال ۹۸ بیشتر از سه میلیون تن ذخایر را به مرغداری ها و دامداری ها فروختیم و مشکلی برای تأمین نهاده ها برای تولید مرغ در کشور در سال ۹۹ نخواهیم داشت. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
با این حال آنچه که در سال ۱۳۹۹ در حوزه تأمین نهاده های دامی و تولید محصولات پروتئینی اتفاق افتاد، یکی از بحرانی ترین شرایط طی چند سال گذشته بود و دولت تا آخر سال هم با تمام اقداماتی که انجام داد، نتوانست بازار را کنترل کند و شاهد افزایش وحشتناک قیمت ها و در بعضی موارد هم کمبود کالای پروتئینی بودیم.
بنابراین از مسؤلان امر انتظار می رود با دقت و توجه بیشتری مسائل را دنبال کنند چون که چنین بی دقتی هایی بحث تنظیم بازار را با بحران های جدی مواجه می کند و کشور را به دردسر می اندازد، اطمینان دادن به مردم و جامعه باید از مرحله حرف عبور کند و در عمل مشخص شود که بازار در آرامش است.


منبع:

1400/04/01
20:57:35
5.0 / 5
303
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها