چگونه آشپزی را شروع كنیم؟

چگونه آشپزی را شروع كنیم؟ به گزارش رصد کالا اغلب ما زندگی پرمشغله و سختی داریم، و گاهی اوقات زمانی که پس از یک روز طولانی و پر زحمت به خانه برمیگردیم، آخرین کاری که دوست داریم انجام بدهیم آشپزی کردن برای خودمان و اعضای خانواده است. حتی بسیاری از ما آشپزی کردن را بلد نیستیم.اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، اصلا نگران نباشید. به جهت اینکه آشپزی کردن در خانه را شروع کنید، نیازی نیست یک آشپز حرفه ای باشید. علاوه بر این، نیازی نیست استرس بگیری و فکر کنید که آشپزی کردن یک کار خیلی سخت است که به زمان زیادی نیاز دارد. کافیست ۸ مرحله ای که در این مقاله برای شما توضیح میدهیم را اجرا کنید، تا بتوانید به سادگی آشپزی در خانه را شروع کنید و سبک زندگی سالمی را پیش بگیرید. با ما همراه باشید!
در ابتدا برای خودتان یک کتاب آشپزی درست کنید
نیازی نیست که از همان ابتدا آشپزی کردن در خانه را با یک کتاب آشپزی و یا سایت آشپزی حرفه ای آغاز کنید. در عوض میتوانید دستور پخت غذاهایی که خودتان دوست دارید و زیاد مصرف میکنید را داخل یک دفترچه بنویسید. امکان دارد در ابتدا تنها ۲ یا ۳ دستور پخت غذا به ذهنتان برسد، اما با گذشت زمان و هرچه بیشتر آشپزی کنید، احیانا به دستور پخت غذاهای بیشتری نیاز خواهید داشت. بنابراین بهتر است که همه آنها را داخل این دفتر بنویسید و داشته باشید.
شما میتوانید برای نوشتن دستور پخت غذاهای مورد علاقه خود از اپلیکیشن های مخصوص نوت برداری یا حتی از پینترست هم استفاده کنید. علاوه بر این، به جهت اینکه انگیزه بیشتری برای آشپزی کردن داشته باشید، میتوانید صفحات را به سلیقه خودتان تزئین کنید. برخی از اپلیکیشنهای آشپزی هم وجود دارند که دستور پخت غذاهای مختلف را به شما عرضه میدهند، هم شما را قادر میسازند تا این دستورالعملها را ذخیره کنید و هروقت که دوست داشتید از آنها استفاده کنید.
لوازم مورد نیاز برای آشپزی کردن را تهیه کنید.
بعد از این که یک فهرست از دستور پخت غذاهای مورد علاقه خویش را تهیه کنید، نوبت به آن میرسد که لوازم مورد نیاز برای آشپزی کردن در خانه را تهیه کنید. یادتان باشد که ابزار مناسب، بخش مهمی از فرایند آشپزی هستند. ابزاری مثل چند سایز ماهیتابه، قابلمه، کفگیر، و غیره. نیازی نیست که در ابتدا همه چیز را تهیه کنید. به مرور زمان، هرچه بیشتر دستور پخت غذاهای متنوع را یاد بگیرید، متوجه میشوید که چه ابزاری کم دارید و میتوانید کم کم آنها را تهیه کنید.
تلاش کنید برای آشپزی کردن خود برنامه ریزی کنید.
علاوه بر دستور پخت غذاهای مختلفی که یادداشت میکنید، بهتر است برای غذاهایی که قصد دارید در طول هفته در خانه درست کنید هم یک فهرست تهیه کنید. بعنوان مثال، قصد دارید در طول هفته پیش رو چه غذاهایی را درست کنید؟ دوست دارید هر غذا را در چه وعده ای درست کنید؟ یا قصد دارید در طول یک روز، چند وعده غذا درست کنید؟
پس از این که برنامه ریزی خویش را یادداشت کردید، میتوانید با توه به دستور پخت غذاها و مواد اولیه مورد نیاز برای آنها، یک فهرست از مواد غذایی تهیه کنید که باید آنها را بخرید. به جهت اینکه بتوانید در زمان خود صرفه جویی کنید، میتوانید مواد غذایی مورد نیاز برای ۲ هفته را یک جا بخرید؛ البته اگر مواد تازه نیستند و خراب نمیشوند. البته گاهی اوقات هم امکان دارد دلتان هوس بکند که یک غذای متفاوت با فهرست خود درست کنید و در این حالت، امکان دارد مجبور شوید باردیگر به خرید بروید.
هر روز، یک مدت زمان خاص را به آشپزی کردن اختصاص بدهید.
آشپزی کردن کار آسانی است، اما به کمی زمان هم نیاز دارد. شما میتوانید در ابتدا و در طول روز مدت زمان کمی را به آشپزی کردن اختصاص بدهید؛ مثلا ۳۰ دقیقه. بعد از آن، اگر دوست داشتید کم کم این مدت زمان را افزایش بدهید. برای شروع می توانید کار را با طرز تهیه انواع سالاد شروع کنید و سپس به سراغ دستورهای آشپزی سخت تر بروید.
بسیار مهم می باشد که در طول روز، یک مدت زمان خاص را به آشپزی کردن اختصاص بدهید؛ هرچقدر هم که کم باشد مهم نیست. در غیر این صورت فرصت نمیکنید در خانه آشپزی کنید و ناچار میشود باردیگر به سراغ فست فود و غذاهای ناسالم بروید.
عادت کردن به آشپزی در خانه کمی زمان میبرد، ولی وقتی که بخضی از روتین زندگی شما بشود، حتما تأثیر مثبت آنرا مشاهده خواهید کرد.
مقدار زیادی غذا بپزید که لازم نباشد دائما آشپزی کنید.
شاید زمانی که تازه شروع میکنید در خانه غذا درست کنید، زیاد حوصله آشپزی کردن نداشته باشید، یا زمان کافی برای آنرا در اختیار نداشته باشید. در این حالت میتوانید هر بار که آشپزی میکنید، مقدار زیادی غذا درست کنید تا بتوانید چند وعده از آن استفاده کنید. اگر مهم ترین دلیل شما برای آشپزی نکردن در خانه، نداشتن زمان کافی است، این چاره میتواند برای شما بسیار مفید واقع بشود. بدین سان حتی روزهایی که خیلی سرتان شلوغ است، خیالتان راحت است که غذای خانگی و خوشمزه در یخچال منتظر شما است! فقط تلاش کنید غذاهایی را به مقدار زیاد درست کنید که چند روز نگه داشتن آنها در یخچال برای شما مشکلی ایجاد نکند.
تلاش کنید غذاهایی را درست کنید که خیلی سریع آماده میشوند و خوشمزه هستند.
آرامپز، سرخ کن یا هواپز (air fryers) و زودپز، همچون لوازم آشپزخانه هستند که میتوانند در آشپزی کردن به شما خیلی کمک کنند. اگر این لوازم را تهیه کنید، میتوانید به سادگی و در مدت زمان کم، خیلی از غذاهایی که دوست دارید را درست کنید. تلاش کنید اندازه این لوازم را بزرگ انتخاب کنید که برای درست کردن مقدار زیادی غذا مناسب باشند. برخی از غذاهای خوشمزه ای که میتوانید خیلی سریع با استفاده از این ابزار آشپزخانه درست کنید عبارتند از:
۱) اسپاگتی
۲) خوراک گوشت
۳) انواع سوپ
۴) آبگوشت
۵) ماکارونی و پنیر
۶) پاستا با سس آلفردو
۷) خوراک لوبیا
حتما غذاهایی را درست کنید که آنها را دوست دارید.
شاید در ابتدا بترسید برخی از غذاها را در خانه درست کنید؛ بخصوص اگر این غذاها، غذاهایی باشند که خودتان خیلی دوست دارید و فکر میکنید درست کردن آنها کار سختی است. نگران نباشید، زمانی که آشپزی کردن در خانه برای شما به یک عادت تبدیل بشود، میتوانید خودتان به سادگی هر چیزی که دوست دارید را درست کنید. حتی اگر مزه غذا آن چیزی که انتظار داشتید نشد، ناراحت نشوید و باردیگر تلاش کنید تا به طعم دلخواه خود برسید.
از آشپزی کردن نهایت لذت را ببرید!
درست است که آشپزی کردن در خانه به کمی زحمت و زمان نیاز دارد، اما این به این معنا نیست که شما نمیتوانید از این کار لذت ببرید. اتفاقا آشپزی کردن در خانه میتواند یک کار بسیار لذتبخش و سرگرم کننده باشد. کافیست آرام آرام شروع کنید؛ یعنی در ابتدا فقط چند دستور پخت ساده را یاد بگیرید و فقط چند مدل ابزار کاربردی برای آشپزی کردن تهیه کنید. اگر دوست داشته باشید، حتی میتوانید همراه با دوستان یا خانواده خود آشپزی کنید که بیشتر از این کار لذت ببرید. آشپزی کردن لزوما یک کار تک نفره نیست. علاوه بر اینها، پس از اینکه کمی راه افتادید و به آشپزی عادت کردید، میتوانید چند تکنیک آشپزی یاد بگیرید، کمی خلاقیت به خرج بدهید و خودتان چند ماده غذایی که دوست دارید را با هم ترکیب کرده، و یک غذای جدید، خلاقانه و خوش طعم درست کنید.
آیا آشپزی کردن در خانه به داشتن یک سبک زندگی سالم کمک میکند؟
نتایج تحقیقات علمی اینطور نشان داده اند که آشپزی کردن در خانه، میتواند به شما کمک نماید که از یک سبک زندگی سالم پیروی کنید. زمانی که بیرون از خانه غذا میخورید، دقیقا نمیدانید چه مواد اولیه ای و با چه کیفیتی در غذاها به کار برده شده اند. یا دقیقا نمیدانید که غذای مورد نظر چه مقدار نمک و شکر و چربی دارد. زمانی که خودتان در خانه آشپزی میکنید، میتوانید کنترل تمام این مسائل را بر عهده بگیرید و یک غذای سالم و خوشمزه و باکیفیت درست کنید. بخصوص اگر به بیماری خاصی (مثل دیابت یا فشار خون و کلسترول بالا) مبتلا هستید و باید از رژیم غذایی خاصی پیروی کنید، به شما پیشنهاد میکنیم که حتما خودتان در خانه آشپزی کنید.
آیا آشپزی کردن در خانه منجر به صرفه جویی در هزینه های ماهیانه ما میشود؟
تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفته اند نشان داده اند که غذا خوردن در بیرون از خانه میتواند حدودا ۵ برابر هزینه بیشتری برای شما داشته باشد! حتی قیمت کیترینگ ها که به نسبت مناسب هستند هم ۳ برابر غذاهای خانگی است. پس منطقی تر است که خودتان با استفاده از مواد اولیه باکیفیت، در خانه غذاهای ارزانقیمت و خوشمزه درست کنید.
آشپزی کردن در خانه چه مزایایی دارد؟
۱. زمانی که خودمان در خانه آشپزی میکنیم، دقیقا میدانید چه مواد در غذای مورد نظر به کار رفته است، و چقدر کالری و چربی و قند و نمک دارد.
۲. سبب میشود که هزینه های ماهیانه شما تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند.
۳. میتوانید غذاهایی با کالری کمتر، کیفیت بالاتر، و طعم لذیذتر درست کنید.
۴. میتوانید سرگرم بشود و از آشپزی کردن لذت ببرید.
۵. آشپزی کردن میزان انرژی روزانه شما را بالاتر میبرد و سبب میشود که احساس بهتری داشته باشید.
۲۱۲۱منبع:

1400/03/30
13:43:33
5.0 / 5
411
تگهای خبر: ارز , خرید , سایت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها