چین خورشید مصنوعی ساخت

چین خورشید مصنوعی ساخت به گزارش رصد کالا تسنیم به نقل از راشاتودی نوشت: رسانه های چین گزارش دادند محققانی که در این کشور روی یک پروژه همجوشی هسته ای کار می کنند موفق شده اند پلاسمایی به دمای ۱۲۰ میلیون درجه سانتیگراد را برای نزدیک به دو دقیقه حفظ کنند.رسانه های چین گزارش دادند محققانی که در این کشور روی یک پروژه همجوشی هسته ای کار می کنند موفق شده اند پلاسمایی به دمای ۱۲۰ میلیون درجه سانتیگراد را برای نزدیک به دو دقیقه حفظ کنند.
به گفته روزنامه چینی گلوبال تایمز، سازندگان این خورشید مصنوعی که بعنوان پروژه همجوشی هسته ای در چین شناخته می شود، همینطور موفق به حفظ پلاسما با دمای ۱۶۰ میلیون درجه سانتیگراد به مدت ۲۰ ثانیه شده اند.
این زمانها، گرچه از نظر مطلق خیلی طولانی نیستند، اما رکوردهایی در حوزه همجوشی هسته ای محسوب می شوند. به قول یک استاد فیزیک از دانشگاه علم و صنعت جنوب در شنژن، گام بعدی حفظ این دماها تا مدت یک هفته است.
راکتور همجوشی هسته ای چین نخستین بار در سال ۲۰۱۹ وقتی پکن اعلام نمود که بزودی عملیات خویش را آغاز می کند، خبرساز شد.
راکتور HL-۲M توکاماک برای نخستین بار در اواخر سال قبل فعالیت خویش را شروع کرد و نخستین موفقیت آن حفظ دمای ۱۰۰ میلیون درجه سانتیگراد به مدت ۱۰۰ دقیقه بود.

فرآیند همجوشی هسته ای نوید زیادی برای تولید انرژی به دنبال داشته است اما عملی ساختن آن یک چالش بزرگ است چون که گرچه روند همجوشی به خودی خود امکان پذیر است، اما انرژی بیشتری از میزان آزاد شده مصرف می کند، که برعکس هدف است.
روسیه هم اخیراً تحولاتی را در ارتباط با همجوشی هسته ای گزارش داده است. اوایل این ماه، رسانه های دولتی این کشور از شروع به کار راکتور توکاماک T-۱۵MD برای نخستین بار خبر دادند.
۲۲۳۲۲۷


منبع:

1400/03/12
22:50:48
5.0 / 5
541
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها