جزییات تازه مالیات خریداران سكه از بانك مركزی

جزییات تازه مالیات خریداران سكه از بانك مركزی به گزارش رصد کالا تسنیم نوشت: درباب مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع خرید سکه از بانک مرکزی در سال 1399 را بصورت کامل تا اختتام خردادماه سال 1400 ندارند، مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر تاچهار ماه بصورت مساوی تقسیط می شود.


دستورالعمل شماره ۵۰۴ مورخ ۸/ ۲/ ۱۴۰۰ سازمان امور مالیاتی درباب چگونگی مالیات خریداران سکه از بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ ابلاغ گردید.

در این بخشنامه نکات مهمی مطرح گردیده است. بر این اساس باتوجه به مفاد مواد (۱) و (۹۳) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده (۱۰۰) قانون مذکور و بمنظور تکریم مودیان وتسهیل وصول مالیات عملکرد سال۱۳۹۹ دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی، مقرر می دارد: ۱) مشمولین مالیات مقطوع و تکالیف آنها: تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۹ نسبت به دریافت حداکثر (۱۰۵) قطعه سکه اقدام نموده اند، مشمول مالیات مقطوعدموضوع این دستورالعمل میباشند. این گروه از خریداران سکه از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می باشند. بدیهی است بااستناد به قسمت اخیر تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب۱۳۹۴/۰۴/۳۱، مالیات اشخاص موضوع این بند که اظهارنامه مالیاتی خودرا در موعدمقررتسلیم نمایند، برمبنای رسیدگی به اسناد و مدارک ارائه شده تعیین خواهد شد مهلت پرداخت مالیات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا اختتام خرداد ماه سال ۱۴۰۰میباشد. خریداران مذکور مکلفند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس my.tax.gov.ir نسبت به پرداخت مالیات متعلق به شرح بند (۲) این دستورالعمل اقدام نمایند. پرداخت مالیات پس از سر رسید تعیین شده سبب تعلق جریمه دیرکرد موضوع ماده (۱۹۰) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ خواهد شد.
۲) میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت اشخاص حقیقی دریافت کننده سکه برمبنای تعداد سکه تحویلی طی سال۱۳۹۹ تا ۵ قطعه سکه مشمول مالیات نمی باشد. نسبت به مازاد ۵ سکه تا میزان ۱۵ سکه به ازای هر قطعه سکه ۹.۶۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع. نسبت به مازاد ۱۵ سکه تا میزان ۲۵ سکه به ازای هر قطعه سکه ۱۲.۸۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع. نسبت به مازاد ۲۵ سکه تا میزان ۱۰۵ سکه به ازای هر قطعه سکه ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع ۳) سایر موارد درباب مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را بصورت کامل تا اختتام خردادماه سال ۱۴۰۰ ندارند، مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر تاچهار ماه بصورت مساوی تقسیط می شود. اشخاصی که در سال ۱۳۹۹ نسبت به دریافت بیش از (۱۰۵)قطعه سکه از بانک مرکزی اقدام و مشاغلی که حسب سوابق پرونده با مجوز صادره از طرف مراجع ذی ربط به شغل خریدو فروش سکه اشتغال دارند، مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی وپرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر (پایان خردادماه ۱۴۰۰) میباشند. از آنجائیکه مطابق حکم تبصره ماده (۱۰۰) قانون مذکور، مالیات مقطوع تعیین شده مطابق بند (۲) این دستورالعمل در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، قطعی و وفق مقررات قابل وصول می باشد، پس اوراق قطعی تمامی مشمولین موضوع بند (۱) این دستورالعمل، یک ماه بعد از سررسید پرداخت مالیات صادر و به مؤدیان ذی ربط ابلاغ خواهد گردید. آن دسته از مشمولین این دستورالعمل که به مالیات قطعی شده اعتراض داشته باشند، اعتراض آنها برابر مقررات در هیأت حل اختلاف مالیاتی موضوع تبصره (۱) ماده(۲۱۶) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ قابل رسیدگی خواهد بود. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1400/02/10
23:02:35
5.0 / 5
487
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , خرید , سكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها