عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد در سال 1400 كدامند؟

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد در سال 1400 كدامند؟ رصد کالا: قیمت میلگرد به سبب کارایی بسیار مفید و با اهمیت­ش در صنعت ساختمان ­سازی، همیشه مورد توجه است اما متاسفانه دائما در حال نوسان است.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، قیمت میلگرد به سبب کارایی بسیار مفید و با اهمیت اش در صنعت ساختمان سازی، همیشه مورد توجه است اما متأسفانه دائماً در حال نوسان است. معمولاً در ضمن یک سال گاهی اوقات کاهش و گاهی اوقات افزایش قیمت میلگرد و آهن را شاهد هستیم؛ اما بطور کلی قیمت ها در اواخر سال نسبت به اوایل همان سال، افزایش چشم گیری دارند.
با نگاهی به آمار قیمت آهن آلات در سه سال اخیر، متوجه خواهیم شد که افزایش قیمت بیشتر از کاهش آن بوده است. در افزایش قیمت ها در سالهای اخیر، عوامل مشخصی نقش دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. با توجه به این که جنبه اقتصادی هر موضوعی از مهم ترین بحث ها در تمام حیطه ها به شمار می آید، خریداران میلگرد و آهن آلات نیز همیشه به دنبال بررسی قیمت روز میلگرد در بازار هستند؛ که در این بین قیمت آهن در کاهش یا افزایش قیمت میلگرد تأثیر ب سزایی دارد. هم اکنون پر بحث ترین موضوع درباره میلگرد، پیش بینی قیمت آنست. آیا افزایش قیمت در سال ۱۴۰۰ ره می دهد؟ تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا نکات مربوط به افزایش قیمت میلگرد و آهن در سال ۱۴۰۰ را بررسی نماییم.
چه عواملی موجب افزایش قیمت آهن و میلگرد می شوند؟
خوب است بدانید که آشنایی با عوامل مؤثر در قیمت گذاری یک محصول یا کالا که در اینجا هدف اصلی ما بررسی روند افزایش قیمت میلگرد است، کمک خواهدنمود تا شما درک بهتری، نسبت به بازار کالای مورد نظر خود و پیش بینی افزایش قیمت آن، داشته باشید. با ما همراه باشید تا عوامل کلیدی که در روند قیمت گذاری آهن و میلگرد، نقش مؤثری را ایفا می کنند، بررسی نماییم.
میزان نیاز به میلگرد و وضعیت بازار آن
بدون شک، مهم ترین عامل قیمت گذاری نه فقط آهن آلات و میلگرد، بلکه تمامی محصولات و کالاها، میزان نیاز و وضعیت بازار آن محصول، است. اما این مورد دقیقاً به چه معناست؟ این به این معناست که هرچه نیاز مردم به آهن الات و میلگرد در بازه زمانی مورد نظر، بیشتر باشد، آن محصول کمیاب و در نتیجه افزایش قیمت خواهد داشت و در طرف مقابل اگر نیاز بازار به این محصول، کاهش پیدا کند با گذر زمان کاهش قیمت خواهد داشت.
هزینه تولید و عرضه میلگرد
جالب است بدانید که یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت آهن و میلگرد، میزان هزینه ای است که بابت تولید و عرضه آن، می شود. اما تولید یک محصول، چه هزینه ای را به همراه دارد؟ هزینه هایی از قبیل مواد اولیه، حمل و نقل و… نمونه ای از این هزینه ها هستند. یکی از مهم ترین مواد اولیه در تهیه آهن آلات و میلگرد، شمش فولاد است. افزایش قیمت شمش فولاد سبب افزایش قیمت میلگرد و آهن الات، خواهد شد.
افزایش قیمت ارز
همه ما خوب می دانیم که با افزایش قیمت ارز، تقریباً بیشتر مواد اولیه با افزایش قیمت روبه رو خواهند شد و همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم با افزایش قیمت مواد اولیه، هزینه تولید میلگرد بالا رفته و در نهایت قیمت این محصول نیز افزایش می یابد. همین طور با بالا رفتن قیمت ارز، تولید کننده ها برای تهیه مواد اولیه از لحاظ مالی گرفتار مشکل شده و در نتیجه مجبور می شوند تا آهن آلات و میلگردهای خودرا با قیمت بالاتری، بفروشند.
قیمت میلگرد صادراتی
یکی دیگر از ملاک های افزایش قیمت آهن و میلگرد، قیمت میلگرد صادراتی است که البته این مورد به سبب تحریم های سنگینی که از طرف آمریکا وضع شده است، چیزی به جز ضرر برای تهیه کنندگان آهن الات، به همراه نداشت. تنها چاره برای از بین نرفتن ارزش این محصول، این بود که قیمت آهن را مطابق CIS قرار دهند. قیمت میلگرد در سه سال اخیر
قیمت میلگرد در سال ۱۳۹۷
می توانیم از سال ۹۷، بعنوان یکی از پرنوسان ترین سال ها برای قیمت گذاری میلگرد، یاد نماییم. اما به چه دلیل؟ قیمت میلگرد در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ چیزی حدود ۲، ۴۵۰ تومان بوده است و تا مرداد همان سال، به قیمت ۵، ۴۵۰ تومان رسید. ۳، ۰۰۰ تومان افزایش قیمت فقط در ۴ ماه! البته این مساله بدون واکنش هم نبود، بلکه با اعتراضات انبوه مردم، روبه رو شد. درست حدس زدید! نه فقط این اختتام تغییرات بزرگ قیمت میلگرد در این سال نبود، بلکه با اعتراضات مردم و کناره گیری آمریکا از برجام، قیمت میلگرد از ۵، ۴۵۰ تومان به ۲، ۲۸۰ تومان رسید. این تغییرات در بازه زمانی مرداد تا آذر، شکل گرفت. اختتام این تغییرات در سه ماه اخر سال، روی داد و در اخرقیمت میلگرد به ۴، ۸۲۰ تومان رسید.
قیمت میلگرد در سال ۱۳۹۸
در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ قیمت هرکیلو میلگرد، بسته به شاخه و نوع آن از ۵، ۴۳۰ تومان تا ۵۹۰۰ تومان، متغیر بوده است. این در حالیست که قیمت پروفیل، چیزی حدود ۷، ۸۰۰ تومان بوده است.
قیمت میلگرد در سال ۱۳۹۹
قیمت میلگرد در سال ۱۳۹۹ به ازای هر کیلوگرم، ۱۱۸۰۰ تا ۱۲، ۷۰۰ تومان بوده است.
تا به اینجا به این مساله پی بردیم که قیمت میلگرد، هرساله افزایش داشته و از سال ۱۳۹۷ از قیمت ۲، ۴۵۰ تومان تا به قیمت روز میلگرد در بازار که چیزی حدود ۱۳، ۰۰۰ تومان است، رسیده.
آیا افزایش قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰ رخ می دهد؟

متأسفانه یا خوشبختانه، بازار آهن الات، امسال گرفتار نوسانات بسیار زیادی شده و خواهد شد، اما برای پیش بینی قیمت میلگرد، می بایست عوامل افزایش قیمت این محصول را که در ابتدای مقاله بررسی کردیم، مطابق رویدادهای امسال قرار دهیم تا به پیش بینی نزدیک تری نسبت به نتیجه نهایی برسیم.
اولین نکته قابل توجه، قیمت ارز است. آیا قیمت ارز در سال ۱۴۰۰ افزایش خواهد یافت؟ امید است در سال ۱۴۰۰ با موفقیت آمیز بودن نتیجه واکسن کرونا و بهبود این بیماری، چرخ اقتصادی کشور روز به روز بهبود یابد. با بهبود اوضاع اقتصادی، قیمت ارز، کاهش پیدا کرده و به دنبال آن هزینه تهیه میلگرد همچون مواد اولیه آن، کاسته می شود.
همانطور که بارها در طول این مطلب اشاره کردیم، افزایش قیمت میلگرد ارتباط مستقیمی با قیمت ارز، دارد و باید دید که آیا امسال، با وجود شرایط فعلی، قیمت ارز، بالا رفته یا کاهش می یابد؟ همچنین، باید منتظر قیمت های بازار جهانی میلگرد نیز بمانیم. با نگاهی جزئی به نمودارهای تغییر قیمت این بازار، متوجه این مساله خواهیم شد که میلگرد هرساله سیر قیمتی افزایشی را طی می کند و این می تواند دلیلی به جهت اینکه قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰ افزایش می یابد، باشد.
دقت داشته باشید که در بعضی از مواقع تولیدکنندگان دست به پخش کردن این سری اخبار که قیمت میلگرد رو به کاهش است برای فروش با قیمت بیشتر می زنند که خریداران باید مراقب باشند تا فریب این قبیل اخبار کذب را نخورند.
سخن پایانی
در طول یک سال، قیمت های آهن آلات دائماً در حال تغییر است؛ اما وقتی به قیمت آن از شروع این سه سال نگاه می نماییم و آنرا با قیمت اواخر همان سال ها مقایسه می نماییم، متوجه می شویم که بطور کلی طی یک سال این افزایش قیمت بوده که بیشتر به چشم می آید. طبق بررسی قیمت ها در سالهای اخیر، معمولاً در اواسط سال شاهد نوساناتی در قیمت آهن آلات هستیم. هرچند گاهی در نیمه دوم سال کاهش قیمت ها را می بینیم؛ اما معمولاً در ضمن ماه های پایانی سال قیمت ها با افزایش یافتن، به پیشواز سال جدید می روند؛ پس باتوجه به افزایش قیمت در سال های اخیر (۹۷ الی ۹۹) که افزایش قیمت دلار یکی از مهم ترین عوامل آنست، همچنان افزایش قیمت آهن آلات و در نتیجه میلگرد پیش بینی می شود.
برای اطلاع از قیمت روز میلگرد از جمله قیمت میلگرد اصفهان می توانید به وب سایت تهران آهن مراجعه کنید.
هم چنین می توانید بوسیله شماره تلفن ۸۶۰۷۳۰۰۰-۰۲۱ نیز با تیم مجرب تهران آهن در ارتباط باشید و خریدی آسان و بی دغدغه را تجربه کنید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/01/28
16:14:20
5.0 / 5
556
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها