ظهور نشانه های مثبت شدن رشد اقتصادی در سال 1400

ظهور نشانه های مثبت شدن رشد اقتصادی در سال 1400 به گزارش رصد کالا یک اقتصاددان معتقد است: رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰ احیانا مثبت خواهد شد چون که زمزمه هایی در خصوص رفع تحریم ها وجود دارد، ضمن اینکه امکان دارد بزودی آخر پاندمی را شاهد باشیم.


به گزارش رصد کالا به نقل از ایبِنا، مرتضی عزتی خاطرنشان کرد: کاهش فشار کرونا می تواند باعث بهبود وضعیت اقتصاد شود و طبیعی است که وقتی جامعه واکسینه شود این شرایط بهبود، به ثبات می رسد. همینطور امکان باز شدن فضای کسب و کار و رفع محدودیت ها را فراهم می آورد و باعث می شود کسب و کارها بیشتر فعالیت کنند که در این صورت خود به خود رشد اقتصادی ایجاد خواهد شد. وی تصریح کرد: در این شرایط مقداری از ظرفیت های متوقف شده در دوره کرونا هم فعال می شوند که اثر رشد اقتصادی را تشدید می کند و حتی می تواند سرمایه گذاری های جدید را افزایش دهد این اقتصاددان با اشاره به اینکه سال جاری جای امیدواری است که تحریم ها برطرف شود، افزود: بخش عمده رشد اقتصاد منفی به علت تحریم و رکود ناشی از تحریم بوده است که با لغو تحریم ها، وضعیت بهبود می یابد. اما اگر تحریم ها هم برطرف نشود، به علت اینکه اقتصاد کشور و فعالان اقتصادی ساز و کار انطباق با شرایط تحریم را یاد گرفتند می تواند اثرگذار باشد. عزتی اضافه کرد: خود به خود اگر تحریم هم برطرف نشود این یادگیری کمک می نماید فعالیتهای آتی، کمتر تحت تأثیر تحریم قرار بگیرد و بتوان با شرایط تحریمی حیات و رشد خویش را ادامه دهیم.
به قول استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، این عوامل می تواند حتی اگر تحریم نباشد رشد اقتصادی بیشتری را در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نصیب کشور کند. اگر هم تحریم برطرف شود و بتوانیم شرایط بازتری داشته باشیم بطور قطع وضعیت بهتر خواهد شد و رشد بیشتری در اقتصاد خواهیم داشت. وی ضمن اشاره به نکته مهم و اساسی اظهار نمود: اگر مسؤلان فکر می کنند امکان دارد این تحریم ها بطور موقت برطرف و باردیگر اعمال شود، به نظر می آید باید انچه که اقتصاد یاد گرفته است را حفظ نماییم تا اگر احیانا تحریم ها باردیگر برگشت همین شرایط را داشته باشیم و بتوانیم اقتصاد را در آینده از شوک های ناشی از تحریم، مصون بداریم. عزتی در انتها خاطرنشان کرد: بخشی از رشد اقتصادی مثبت سال ۱۴۰۰ به دلیل محدودیت واردات خواهد بود؛ ازاین رو اگر تحریم هم برطرف شد همچنان باید مراقب بود که ناگهان دروازه ها را باز نکنیم تا واردات زیاد صورت گیرد چون که می تواند جایگزین بخشی از تولید داخل شود و در بخشی از فعالیتهای اقتصادی می تواند رشد را کم کند. 223224


منبع:

1400/01/18
12:19:28
5.0 / 5
556
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها