پربازده ترین و كم بازده ترین بازارها در سال ۹۹ بشناسید

پربازده ترین و كم بازده ترین بازارها در سال ۹۹ بشناسید رصد کالا: سال 99 را باید سال شگفتی های اقتصادی نامید، سالی که بازارهای مختلف گرفتار تنش ها و نوسانات قیمتی فراوانی شدند و عده ای از سرمایه گذاری در آنها به سودهای کلان رسیدند و در مقابل سرمایه بعضی دیگر سوخت شد.


مهرنوش حیدری- پربازده ترین بازار بهار ۹۹ را باید بازار سرمایه دانست، به صورتی که در ۳ ماهه ابتدایی سال ۹۹ شاخص کل بورس حدود ۱۴۸ درصد رشد کرد و سبب تا سرمایه گذاری و نقدینگی فراوانی به سمت این بازار روانه شود. بیشتر بخوانید: سودده ترین بازار ایران در سال آینده کدام بازار است؟ به گزارش رصد کالا به نقل از خبر آنلاین، بازار دوم سودده در سال ۹۹ را باید بازار فلزات گرانبها خصوصاً طلای ۱۸ عیار دانست، به صورتی که در بهار سالی که گذشت این بازار رشد ۳۱ درصدی کرد و نرخ هر گرم طلا از ۵۹۷ هزار تومان در آخر سال ۹۸ در بهار ۹۹ به ۷۸۰ هزار تومان رسید البته این مساله را باید به علت تقویت ۱۷درصدی ارزش انس جهانی و همین طور تاثیرات نرخ ارز دانست. در بازار فلزات گرانبها، مسکوکات نیز روزهای عجیبی را پشت سر گذاشتند و حداقل ۳۰درصد بر قیمت سکه امامی در طول بهار اضافه گردید. بازار پربازده بعدی را باید بازار ارز دانست به صورتی که در ۳ ماه نرخ دلار ۱۸ درصد رشد کرد.
آخرین بازار پر سود بهار ۹۹ را باید بازار مسکن دانست که در واپسین روزهای اردیبهشت و شروع خردادماه، ناگهان ورق قیمت ها در این بازار برگشت و روزانه بر قیمت ملک اضافه گردید و در آخر بهار نیز در مجموع حدود ۲۰ درصد ارزش قیمت ها در این بازار بالا رفت. بازدهی بازارهای مختلف در ۶ ماه نخست سال اما تابستان ۹۹ را باید فصل بد بورس نامید به صورتی که بازار سرمایه عقبگرد محسوس نسبت به بهار ۹۹ داشت و بازدهی این بازار نسبت به فصل قبل به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد. در ۵ ماه نخست سال ۹۹ حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی از طرف سرمایه گذاران خرد به بازار سرمایه وارد شد اما در شهریورماه بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان پول حقیقی از جریان دادوستدها در این بازار خارج شد. البته در ۶ ماهه نخست سال شاخص کل توانست عملکرد مثبیت به ثبت برساند به طوری شاخص کل بازار سرمایه که در ابتدای فروردین ماه امسال روی سطح ۵۱۲ هزار واحدی قرار داشت، بعد از فراز و نشیب های فراوان در آخر معاملات روز پنج شنبه ۲۷ شهریور ماه روی پله یک میلیون و ۷۰۴ هزار واحدی ایستاد. در آخر نیمه نخست سال ۴بازار ارز، سکه، طلا و بورس توانستند بیشترین بازدهی را به نام خود ثبت کنند. قیمت سکه در نیمه نخست سال ۹۹ حدودا ۲برابر شد و در ایام پایانی شهریور ماه به ۱۲ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان رسید. به صورتی که هر عدد سکه بهار آزادی که در واپسین روزهای سال ۹۸ به نرخ ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان داد و ستد می شد در طول ۶ ماه حدود شش میلیون و ۶۹۰ هزار تومان گران تر شد بازدهی ۱۱۸ درصدی را در این بازار رقم زد. وضعیت بازار طلا نیز همانند بازار سکه با رشد همراه بود به صورتی که در آخر نیمه نخست سال رشد ۱۰۱.۸ درصدی را تجربه نمود. طلا در ابتدای فروردین ماه ۹۹ با قیمت گرمی ۶۰۲ هزار تومان داد و ستد شد و در آخر شهریور ماه با ۶۱۳ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۲۱۵ هزار تومان رسید که بازدهی خوبی به حساب می آید. دلار با اهمیت ترین بازار را باید بازار ارز و خصوصاً دلار دانست برای اینکه هرگونه نوسان در این بازار برسایر بخش ها موثر است، بررسی ها نشان داده است قیمت دلار در واپسین روزهای اسفند ۹۸ حدود ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان بوده و در نیمه نخست سال ۹۹ بارشد ۷۹.۸ درصدی همراه شد و ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان بر نرخ آن اضافه گردید و بر طبق نرخ های اعلامی صرافی ملی، قیمت دلار در آخر هفته آخر شهریور ماه به ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. بررسی ها نشان داده است در آخر نیمه نخست سال بورس روزهای سختی را پشت سر گذاشت و سرمایه گذاران در تابستان با افت شاخص و... بخش زیادی از سرمایه خودرا از دست دادند اما اوضاع در سایر بازارها مانند ارز، سکه و طلا خوب بود و بیشترین افزایش قیمت ها در این بازارها به ثبت رسید.
بازدهی بازارها در پاییز ۹۹ ۶ ماه نخست سال را باید توقف روزهای طلایی بازارهای مختلف شمار آورد برای اینکه پاییز ۹۹ شرایط بگونه ای پیش رفت که بازارهای ارز، طلا، سکه و بورس نتوانستند روند افزایشی خودرا حفظ کنند و همه در سراشیبی کاهش نرخ افتادند. هیچ یک از بازارهای سرمایه گذاری دلار، طلا، سکه و بورس نتوانستند در فصل پاییز ارزش خودرا حفظ کنند و همه گرفتار افت شدند. اما بیشترین افت ارزش در بازار سهام و کمترین آن در بازار ارز رخ داد. در سومین فصل امسال بازارهای مالی نتوانستند رشد کنند و بازار سرمایه نسبت به بازارهای طلا و ارز بیشترین افت شاخص را داشت. ۶ ماه نخست سال را باید توقف روزهای طلایی بازارهای مختلف شمار آورد شاخص کل بازار سرمایه در پاییز ۹۹ حدود ۹.۷ درصد افت کرد. به صورتی که در آخر آذر ماه شاخص کل روی سطح یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحدی قرار گرفت در حالیکه شاخص کل در آخر شهریور ماه در پله یک میلیون و ۵۹۵ هزار واحدی ایستاده بود. سکه در پاییز روند قیمت ها در بازار سکه نیز نزولی بود به صورتی که از ارزش هر سکه تمام حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاسته شد. در ایام آخر تابستان برای خرید هر عدد سکه امامی باید ۱۳ میلیون تومان و ۱۴۰ هزار تومان پرداخت می شد اما تحت تاثیر ریزش نرخ ها در آخر پاییز ۹۹ با نرخ ۱۱ میلیون و ۹۵۹ هزار تومان داد و ستد شد. طلا نرخ هر گرم طلای ۱۸ نیز تحت تاثیر تحولات انس جهانی و نوسانات نرخ ارز در آخر پاییز ۹۹ ۷.۱درصد افت کرد به صورتی که قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار که در آخر شهریور ماه یک میلیون و ۲۲۵ هزار تومان بود در آخر آذر ماه ۸۸ هزار تومان کاهش پیدا کرد و به یک میلیون و ۱۳۷ هزار تومان رسید. دلار پایین ترین میزان افت در بازارها را دلار داشت به صورتی که دلار با بازدهی منفی ۴.۸ درصدی در آخرین روز آذر ۹۹ به نرخ ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان داد و ستد شد. در حالیکه برمبنای آمار صرافی ملی در آخر شهریور ماه ۹۹ هر دلار ۲۶ هزار و ۷۰۰ تومان ارزش گذاری شده بود.
بازدهی ۹ ماهه بازارهای مختلف در آخر ۹ ماهه سال ۹۹ بازدهی بازار سرمایه با عنایت به روزهای خوب آن در بهار سالی که گذشت به ۱۸۲ درصد رسید. برمبنای آمارهای موجود بازدهی قیمت سکه بهار آزادی در این زمان ۸۵ درصد بود. بازدهی بازار مسکن در ۹ ماهه سال ۹۹ به ۷۵ درصد رسید بازار طلای ۱۸ عیار نیز توانست در جایگاه سوم بازارهای پربازده تا ۹ ماهه سال ۹۹ بیاستد و بازدهی ۸۴ درصدی را به ثبت برساند.
در این زمان اما بازار مسکن نیز از سایر رقبا عقب نیافتاده بود و توانست در ۹ ماهه سال ۹۹ بازده ۷۵درصدی را ثبت کند. گفتنی است متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در فروردین ماه سال ۹۹ برابر با ۱۵ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۷۰۰ تومان گزارش شده بود که در آخر آذرماه متوسط قیمت مسکن با رشدی ۷۵ درصدی در مقایسه با ابتدای سال به ۲۷ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. آخرین بازار پربازده را باید بازار ارز دانست که نوسان نرخ هایش در این مدت تاثیرات فراوانی بر سایر بازارها برجا گذاشت. برمبنای آمارهای رسمی در ۱۱ فروردین ماه ۹۹، هر دلار ۱۴ هزار و ۹.۳ تومان ارزش گذاری شده بود اما شرایط بگونه ای پیش رفت که در آخرین روز پاییز هر دلار تا ۲۵ هزار و ۳۹۶ تومان نیز داد و ستد شد و بدین صورت بازده ۷۰ درصد را از آن خود ساخت. میزان بازدهی بازارها در زمستان ۹۹ شروع زمستان ۹۹ روزهای شگفتی اقتصاد ادامه داشت. در اولین ماه زمستان بیشتر بازارهای مهم مالی ریزش نرخ را تجربه کردند به صورتی که بورس ۲۰ درصد، طلا ۱۵.۳۷ درصد، سکه ۱۴.۶۵ درصد و دلار ۱۴.۱۷ درصد ریزش قیمت را تجربه کردند. سکه هر سکه امامی در آخر دی ماه با کاهش یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومانی نسبت به آذرماه با رقم ۱۰ میلیون و ۱۸۸ هزار تومان داد و ستد شد. طلا هر گرم طلای ۱۸ عیار در آخر دی با افت ۱۷۴ هزار و ۸۰۰ تومانی نسبت به آخر آذرماه با قیمت ۹۶۲ هزار و ۲۰۰ تومان ارائه شد. بورس بورس در دی ماه پرچمدار ریزش ارزش بود و همانطور که گفته شد ۲۰درصد ریزش را به نام خود ثبت نمود. شاخص کل در طول دی ماه نسبت به آذرماه ۲۸۸ هزار و ۴۹۹.۳ واحد ریزش کرد و در جایگاه یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۲۴.۷ واحد ایستاد.
بازدهی بازارها در بهمن ماه بررسی ها نشان داده است در بهمن ۹۹ بازارهای دلار، طلا، سکه و بورس رشد کردند و طلا بیشترین سود و بازدهی را به ثبت رساند و در مقابل بورس بر روند قبلی خود ادامه داد و با وجود مثبت شدن شاحص کل، همچنان جایگاه کمترین بازدهی را حفظ کرد. طلا قیمت طلا در واپسین روزهای دی ماه به ۹۶۲ هزار تومان رسید اما در بهمن ماه طلای ۱۸ عیار رشدی ۱۸.۵ درصدی کرد و به قیمت یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسید. سکه سکه نیز در بهمن ماه رشد۱۷.۱ درصدی را تجربه نمود و دومین بازار سودده نیمه زمستان شد. در بهمن ماه قیمت سکه یک میلیون و ۷۳۸ هزار تومان رشد کرد و به ۱۱ میلیون و ۸۵۷ هزار تومان رسید. دلار دلار در آخرین روز بهمن ماه با نرخ ۲۵هزار و ۱۷۰ تومان داد و ستد شد این در شرایطی است که اختتام دی هر دلار ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان ارزش گذاری شده بود، بدین سان دلار در بهمن ۹۹ نسبت به دی ماه، رشدی ۱۵.۳ درصدی را به ثبت رساند. بورس همانطور که ذکر شد شاخص کل بازار سرمایه در طول بهمن ماه مثبت بود و بازدهی ۷.۶درصدی داشت و با ۸۸ هزار واحد رشد در جایگاه یک میلیون و ۲۳۸ هزار واحد قرار گرفت.
نرخ بازدهی بازارهای مختلف تا ۲۵ اسفند هنوز تا اختتام رسمی اسفند ماه چند روزی باقی مانده اما باید گفت تا ۲۵ اسفند ماه بازدهی بازارهای مختلف سال ۹۹ به شرح زیر بوده است: بازار دلار بازدهی ۶۵ درصدی، بازار سکه بازدهی ۷۵ درصدی، بازار مسکن بازدهی ۸۲ درصدی و بازار سرمایه نیز بازدهی ۱۴۵ درصدی داشته است. تحت تاثیر شرایط عجیب اقتصادی در سال ۹۹ نرخ تورم نیز تا ۳۴ درصد افزایش یافت به طوری این مساله در افزایش نرخ کالاهای مختلف در کشور مشهود و ملموس بود. ۲۲۳۲۲۴


منبع:

1399/12/27
19:09:33
0.0 / 5
571
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها