پیگیری غُصه بزرگ - ۳

دلالان مرغ و روغن را از فروشگاه های زنجیره ای خریدو قاچاق می كنند

دلالان مرغ و روغن را از فروشگاه های زنجیره ای خریدو قاچاق می كنند نایب رییس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای اظهار داشت: باوجود افزایش ۱۰۰درصدی جذب و توزیع روغن و مرغ، اما به علت هجوم دلالان، این دو کالا نایاب شده و فروشگاهها هم مجبور به عرضه برپایه زمانبندی هستند.منصور عالی پور در گفت و گو با خبرنگار مهر عنوان کرد: هم اکنون کمبود کالا نداریم و فقط در دو بخش روغن و مرغ گرفتار مشکل هستیم؛ البته این مشکل فقط در ارتباط با فروشگاه های زنجیره ای نیست بلکه تأمین این دو کالا برای واحدهای صنفی یعنی خواروبارفروشی ها هم مشکل شده است.
نایب رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای اضافه کرد: بر مبنای ارزیابی انجام شده از جانب اتحادیه، میزان توزیع و جذب روغن در فروشگاه های زنجیره ای نسبت به مشابه سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته، اما با این وجود کمبود روغن محسوس است.
میزان توزیع و جذب روغن در فروشگاه های زنجیره ای نسبت به مشابه سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته، اما با این وجود کمبود روغن محسوس است
وی افزود: البته به علت نااطمینانی مردم نسبت به قیمت ها و موجودی کالا، مصرف خانوار به صورت احساسی تغییر کرده و از مصرف بهینه خارج شده است و مردم یک مقداری کالا در خانه انبار می کنند؛ اما وضعیت فعلی فقط در ارتباط با خرید خانوار نیست بلکه به صورت کلی مجرای خروجی روغن مشکوک شده است چونکه تولید و توزیع فراتر از سال قبل بوده و اینکه مشکل پیش آمده است نمی تواند صرفا در رابطه با رفتار خانوار باشد بلکه باید بخش دلالی و قاچاق را بررسی کرد.
عالی پور اظهار داشت: وقتی وضعیت بازار به شکلی شود که عده ای احساس کنند می توانند کالا را در بخش دیگری بفروشند، واسطه گری فعال می شود و وضعیت فعلی کاملاً مبین آن است که دلالان در بازار روغن و مرغ فعال شده اند.
کالا در فروشگاه ها وجود دارد و کمبودی نداریم اما به نظر می آید دلالان روغن را از فروشگاه ها خریداری و جمع می کنند. در واقع صد در صد توزیع بیشتر صورت گرفته ولی باز هم روغن کم است و مردم باید برای خرید صف بایستند
نایب رئیس اول اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای خاطرنشان کرد: کالا در فروشگاه ها وجود دارد و کمبودی نداریم اما به نظر می آید دلالان روغن را از فروشگاه ها خریداری و جمع می کنند. در واقع صد در صد توزیع بیشتر صورت گرفته ولی باز هم روغن کم است و مردم باید برای خرید صف بایستند.
عالی پور تصریح کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دولت باید به صورت جدی به این بحث ورود کنند چونکه به نظر می آید بخشی از کالای خریداری شده و به خارج از کشور قاچاق می شود.
وی اضافه کرد: از سویی دیگر نیز قیمت سوبسید دار مرغ سبب شده این بخش برای دلالان جذاب شود تا مرغ را در بازارسیاه عرضه کنند.
ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دولت باید به صورت جدی ورود کنند چونکه به نظر می آید بخشی از کالایی که توسط دلالان از فروشگاه های زنجیره ای خریداری می شود، به خارج از کشور قاچاق می شود
زمانبندی فروشگاه ها برای عرضه کالا!
عالی پور اظهار داشت: فروشگاه ها دقت می کنند که روغن به دست دلال نیفتد ازاین رو بیشتر فروشگاه ها موجودی روغن را در ساعاتی از روز در قفسه ها می چینند که ساعت خرید خانوار است؛ بعنوان مثال در ساعات بامداد بیشتر دلالان به فروشگاه ها رجوع می کنند و فروشگاه ها مجبور هستند که چنین تدابیری بیاندیشند. از سویی دیگر باید مدنظر داشت که موجودی انبار فروشگاه ها محدود است و اگر دلالان روغن را خریداری کنند دیگری چیزی برای خانوار باقی نمی ماند. ناظر می بیند که روغن در سطح فروش نیست ولی نمی داند که اگر فروشگاه بدون زمانبندی کالا را در قفسه بچیند دلال کالا را خریده و می برد. وی ادامه داد: بازرسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی روی سیستم توزیع نظارت می کنند که هم اکنون سیستم توزیع اشکال زیادی ندارد چونکه بعد از تولید، کالا به صنوف، فروشگاه های زنجیره ای و میادین میوه و تره بار ارسال می شود. ازاین رو مشکل اصلی را دلالان و قاچاقچیان بوجود آورده اند و متولیان امر همچون ستاد مبارزه با قاچاق باید به این بحث ورود کنند. عالی پور اظهار داشت: هفته گذشته این مباحث را در وزارت صمت مطرح کردیم اما ورود وزارت صمت به تنهایی کافی نیست. به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، نایابی و گرانی کالاهای اساسی بخصوص روغن و مرغ طی ماههای گذشته چنان دامنه پیدا کرده که رهبر انقلاب هم اخیراً با ابراز ناخرسندی از گرانی ها و مشکلات معیشتی، گفتند: این وضع در آستانه عید «غُصه بزرگی» بوجود آورده است. البته اجناس مانند میوه ها فراوان است اما قیمت ها بسیار بالا است که سود این قیمت بالا هم به جیب باغداران زحمتکش نمی رود بلکه نصیب دلال ها و واسطه های سودجو می شود و ضرر آن به مردم می رسد.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)خبرگزاری مهر پیش از این در گزارشی با عنوان «حذف دلالان میوه در گروی اصلاح شبکه توزیع / سلف خران و توزیع کنندگان باید ساماندهی شوند» به علل گرانی در بازار میوه و در گزارشی با عنوان « بازار مرغ هر روز نابسامان تر می شود / مشکل، افزایش خرید احتیاطی مردم است یا کاهش تولید؟» به علل گرانی در بازار مرغ پرداخته بود.

1399/12/21
00:54:47
0.0 / 5
949
تگهای خبر: ارز , بازار , توزیع , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها