در وضعیت سفید به محل كار باز خواهیم گشت

در وضعیت سفید به محل كار باز خواهیم گشت رصد کالا: اواخر سال گذشته، خبر رسیدن بیماری کووید-19 به ایران، خیلی از مردم را وحشت­زده و نگران کرد. کسب وکارها تعطیل شدند؛ حضور در دانشگاه و مدرسه جای خودرا به آموزش آنلاین داد و بعضی از عادات روزمره برای همیشه تغییر نمود.اکنون و بعد از گذشت یک سال، گرچه آمار مبتلاشدن و فوتی های بیماری کرونا افزایش پیدا کرده؛ اما خیلی از اقدامات پیشگیرانه متوقف شده اند و حساسیت ها در این زمینه کاهش پیدا کرده است. وضعیت کارمندان و اجرای رویه دورکاری در سازمان ها هم از این قاعده مستثنا نیست.
در ابتدای شیوع همه­گیری کرونا، برخی سازمان ها همه یا قسمتی از کارکنان خودرا دورکار کردند. برخی دیگر باتوجه به ماهیت کار خود، مجبور شدند به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمده و منتظر اختتام این بیماری بمانند. اما برخی از سازمان ها بر حضور کارمندان در محل کار اصرار کرده و از اجرای شیوه دورکاری سرباز زدند.
سایت کاریابی و استخدام جاب ویژن باتوجه به شیوع ویروس کرونا در ایران و امکان ادامه شیوه دورکاری، یک نظرسنجی گسترده بین سازمان ها برگزار کرد تا به بررسی وضعیت دورکاری کارمندان در ایران و یافتن دلیلهای سازمان ها برای بهره نبردن از این روش بپردازد که در این نظرسنجی 507 سازمان شرکت کردند.
در ادامه به بررسی بعضی از اطلاعات به دست آمده از این نظرسنجی می پردازیم. برای مطالعه کامل گزارش آماری دورکاری کلیک کنید.
حوزه کاری شرکت کنندگان در نظرسنجی
سازمان های شرکت کننده در این نظرسنجی، در صنایع مختلفی مشغول به کار هستند. اما بیش از نیمی از این سازمان ها در چهار صنعت زیر فعالیت می کنند: ·فناوری اطلاعات، نرم افزار و سخت افزار تولیدی و صنعتی اینترنت، تجارت الکترونیک و خدمات آنلاین خدمات مهندسی
استقبال سازمان ها از دورکاری
بر اساس آمارهای پخش شده، حداقل نیمی از سازمان ها همه یا قسمتی از نیروهای خودرا دورکار کرده اند. این در حالیست که سایر سازمان ها همچنان در مقابل این تغییر رویه مقاومت می کنند. سازمان ها برای اتخاذ این رویکرد دلیلهای خاص خودرا دارند؛ اما آنچه اجتناب ناپذیر به نظر می رسد؛ خطراتی است که سلامتی کارکنان آنها را تهدید می کند.

رضایت از دورکاری
برخلاف باور عمومی، بیشتر سازمان هایی که این شیوه را در دستور کار خود قرار داده اند؛ رضایت بالاتری از عملکرد کارکنان خود داشته اند.
این سازمان ها، عوامل زیر را از عمده ترین دلیلهای بهتر شدن بازده کارکنان دانسته اند: حذف رفت و آمد به شرکت صرفه جویی در هزینه و زمان انعطاف زمانی افراد دور شدن از حواس پرتی های موجود در محیط کار


سازمان هایی که معتقد بودند بازده کارکنان در دوران دورکاری افت می کند، عوامل زیر را از عمده ترین دلیلهای کاهش راندمان برشمرده­اند: نبود نظارت کافی روی افراد سخت بودن تعامل اعضای تیم عدم برخورداری کارکنان از تمرکز کافی عدم دسترسی بعضی کارکنان به امکانات و زیرساخت های مناسب (اینترنت پرسرعت، تلفن سازمانی و...) تاثیر روحی روی کارکنان به سبب تنهاتر شدن و از دست دادن زندگی اجتماعی محیط کار
خداحافظی با دورکاری در وضعیت سفید
با وجود بالا رفتن بازدهی کارمندان در روزهای دورکاری و رضایت سازمان ها از این شیوه، بیشتر سازمان ها اعلام نموده اند که با اختتام همه گیری و اعلام وضعیت سفید، کار کردن به صورت حضوری را ادامه خواهند داد. تنها 17% از سازمان ها تمایل دارند بعد از خروج از شرایط بحران هم دورکاری را ادامه بدهند.
چرا بعضی از سازمان ها از اجرای دورکاری سر باز زدند؟
با وجود گسترش موج جدید کرونا در کشور، برخی از کارفرمایان با استناد به دلیلهای خاص خود، هنوز این شیوه را اجرائی نکرده اند. در تصویر زیر دلیلهای این سازمان ها به تفکیک فراوانی نشان داده شده است. به غیر از مشاغل فعال در صنعت تولیدی که به سبب ماهیت کارشان امکان دورکاری ندارند؛ برخی از سازمان ها هم اعلام نموده اند که «نبودن نظارت کافی بر روی کار افراد»، سبب افت بازده کارکنان شده و بنا بر این شیوه دورکاری را مناسب سازمان خود نمی دانند.

البته ذکر این نکته ضروری ست که در نظرسنجی برگزار شده، سازمان ها می توانستند بیشتر از یک گزینه را انتخاب کنند. بنا بر این جمع فراوانی گزینه ها، بیشتر از 100 درصد شده است.
افزایش راندمان کارکنان در دورکاری
در نظرسنجی برگزار شده از سازمان ها خواسته شد تا تجربه ها و نظرات خود جهت بهبود محیط های کاری در وضعیت کرونا را بیان کنند.
سازمان هایی که با اجرای شیوه دورکاری در ماه های اخیر علاوه بر حفظ سلامتی کارمندان، راندمان آنها را هم بالاتر برده اند؛ کاهش سخت گیری، ایجاد حس اعتماد دوطرفه و استفاده از ابزارها و روش های مدیریتی جدید را از مهم ترین عوامل موفقیت خود برشمرده اند.
سازمان های موفق در اجرای دورکاری، استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه و کار تیمی، مکالمه تصویری، کنفرانس ویدیویی و جلسات مجازی و ابزارهایی برای زمان بندی و برنامه ریزی را در به فرآیندهای گذشته خود اضافه کرده اند.
بر اساس گزارش آماری انتشار یافته در سایت www.jobvision.ir، برنامه هایی که بیشترین استفاده را داشته اند به ترتیب فراوانی عبارتند از:
68% سازمان ها از ابزارهای مکالمه تصویری و جلسه مجازی، 34% از ابزارهای ذخیره سازی و به اشتراک گذاری، 27% از ابزارهای مدیریت پروژه و 21% از ابزارهای برنامه ریزی و زمان بندی استفاده می نمایند.
سخن آخر
همان گونه که در گزارش آماری انتشار یافته در سایت جاب ویژن مشاهده می کنید؛ همچنان نیمی از سازمان های شرکت کننده در نظرسنجی به دلیلهای مختلف همچون نوع فعالیت، نیاز به تعامل پیوسته بین کارکنان یا اصرار بر نظارت بر کارمندان از اجرای شیوه دورکاری سرباز می زنند. این در حالیست که حدود یک سال از شیوع این همه گیری در ایران می گذرد و شرایط بحرانی همچنان ادامه دارد.
با وجود مقاومت این سازمان ها در مقابل اجرای دورکاری، بیشتر کارفرمایان معتقد هستند دورکاری در بسیاری از موارد نه فقط بازده کاری را کاهش نمی دهد، بلکه می تواند سبب افزایش بازده کارکنان به دلیلهای مختلفی مانند صرفه جویی در زمان و هزینه شود.
بسیاری از سازمان های بزرگ هم در سراسر دنیا با درک مقتضیات دوران جدید، همه یا قسمتی از نیروهای خودرا دورکار نموده و نتایج بهتری کسب کرده اند؛ گرچه هنوز بسیاری از کارفرمایان ترجیح می دهند باتوجه به بهتر شدن اوضاع همه گیری ویروس کووید-۱۹، به شیوه قبلی خود و انجام کارها به صورت حضوری بازگردند.
اما با استناد به آمار و گزارش های انتشار یافته می توان اظهار داشت که سازمان ها در صورت اعتماد بیشتر به کارکنان خود و فراهم سازی زیرساخت های لازم برای دورکاری، همچون تامین اینترنت و وسایل مورد نیاز، می توانند ضمن کاهش رفت و آمدهای غیرضروری و حفظ سلامت کارمندان، کارهای پیشین خودرا با بازدهی بیشتری از سرگیرند.

2121


منبع:

1399/10/08
12:47:08
5.0 / 5
1194
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها