رئیس سازمان زندان ها:

خانواده زندانی می تواند در زمینه اصلاح و تربیت ایفای نقش كند

خانواده زندانی می تواند در زمینه اصلاح و تربیت ایفای نقش كند به گزارش رصد کالا رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: خانواده زندانی مجرم نیست و می تواند در زمینه اصلاح و تربیت ایفای نقش کند.به گزارش رصد کالا به نقل از قوه قضاییه، آیین امضای تفاهم نامه ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) با سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور درباب حمایت های اجتماعی و معیشتی از خانواده زندانیان سراسر کشور با حضور محمد مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها، عسگری معاون اجتماعی ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) و جولایی رئیس ستاد دیه انجام شد.

حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها در این مراسم اظهار داشت: ماموریت مشترک ما در سازمان زندان ها و در ستاد اجرائی فرمان حضرت امام دستگیری از مستضعفان و مجرمان است؛ اما ماموریت ستاد اجرائی دستگیری از مستضعفانی است که مراقب زمین خوردنشان هستیم.

وی با اعلان اینکه دستگیری از محرومان و مستضعفان همیشه دغدغه امام راحل (ره) بوده است، افزود: فقر اعتقادی، عاطفی و فکری می تواند زمینه ساز بزهکاری بعضی از مجرمان باشد.

رییس سازمان زندان ها اظهار داشت: اگر پیش گیری از بیماری و بزهکاری مهمست درمان بیماری و اصلاح بزهکاری هم امر مهمی به شمار می رود؛ گاهی بواسطه کوتاهی در درمان یک بیمار خانواده گرفتار می شود و بیماری به خانواده و جامعه سرایت می کند در ارتباط با مجرم هم همین موضوع حاکم است و بواسطه بزهکاری جامعه آلوده می شود، پس هم اصلاح و تربیت مجرم مهمست و هم پشتیبانی از خانواده او.

حاج محمدی تاکید کرد: حتما کسی که دست اندازی به اموال مردم داشته و به آرامش مردم خدشه وارد کرده و امنیت اجتماعی را مختل کرده باید تنبیه گردد و در زندان بماند تا اصلاح شود؛ اما نگهبانی از ارزش ها و اصالت ها و شرافت ها برای خانواده زندانیان نیز امر مهمی است.

وی افزود: خانواده زندانی مجرم نیست و می تواند در زمینه اصلاح و تربیت ایفای نقش کند، پس دستگاه های مردمی دلسوز مثل ستاد اجرائی حضرت امام (ره) می تواند ما را کمک نماید و پشتیبانی از خانواده زندانیان، مجازات را مؤثرتر و پروسه اصلاح و تربیت را اثربخش تر می کند.

حاج محمدی اظهار داشت: زندانی اگر از لحاظ امنیت خانواده خیالش راحت باشد به خودسازی می پردازد.

وی اضافه کرد: امروز به سبب این تفاهم نامه مقرر است با همکاری ستاد اجرائی فرمان حضرت امام تلاش بیشتر و مؤثرتری برای باز اجتماعی شدن زندانیان و بازگشت شرافت مندانه آنها به زندگی صورت گیرد. علاوه بر این به پیش گیری از جرم در مورد زندانیان آزاد شده و کاهش آمار بازگشت زندانیان کمک می نماید، همین طور تمایل به استقلال زندانیان نیز تقویت می گردد و آثار سوء محبوس شدن زندانی در خانواده کمتر شده و کمک به توانمندسازی زندانیان و خانواده آنها برای داشتن یک زندگی سالم همچون اهداف این تفاهم نامه است.

در ادامه جولایی رئیس ستاد دیه درباره این تفاهم نامه، اظهار داشت: امیدواریم تفاهم نامه مذکور سرفصل تازه و جدیدی برای اقدامات بیشتری باشد تا هرچه بیشتر تعداد زندانیان آزاد شده در جرایم غیرعمد افزایش یابد و بار سنگین سازمان زندان ها نیز کاهش پیدا کند.

وی افزود: تا به امروز بیش از ۱۴۰ هزار نفر از افرادی که جایشان در زندان نبوده از زندان رهایی پیدا کرده است و امید است این جلسات تداوم یابد تا حمایت های بیشتری از این گروه صورت گیرد.

عسگری معاون اجتماعی ستاد اجرائی فرمان حضرت امام، اظهار داشت: در نظام اسلامی هیچ شهروندی نباید گمان کند که پشتوانه ای ندارد، تفاهم نامه امروز آغاز تفاهم نامه های قبلی است که در زمینه آزادی زندانیان غیرعمد داشتیم.

وی افزود: امید است بتوانیم این دایره را گسترش دهیم و تعهد خودرا به سازمان زندان ها اجرائی نماییم.

عسگری اظهار داشت: ماموریت اصلی ستاد، محرومیت زدایی و کمک به رفع معضلات و مشکلات است، ما این کار را جزو وظایف خود می دانیم.

وی خطاب به رئیس سازمان زندان ها، اظهار داشت: همه مجموعه های ستاد شامل هلدینگ های تجاری همه در خدمت شما هستند و این را یک تعهد برای خود می دانند که به سازمان زندان ها کمک کنند.

جعفریان مدیرکل اجتماعی و توانمندسازی ستاد اجرائی فرمان حضرت امام نیز، اظهار داشت: این آغاز همکاری در جهت پوشش و کمک به زندانیان و خانوار سرپرست زندانی است و در این تفاهم نامه سعی شده به بخش هایی از این مساله پرداخته شود.

وی افزود: بخش های متفاوتی از ستاد اجرائی فرمان حضرت امام در این تفاهم نامه دخیل خواهند بود و هرکدام وظایفی را انجام خواهند داد.

بر اساس این گزارش، با اجرائی شدن تفاهم نامه اول افراد واجد شرایط ذیل، تحت پوشش های حمایتی قرار می گیرند:

۱. مددجویان نوجوان کمتر از ۱۸ سال.

۲. زنان زندانی سرپرست خانواده یا بالای ۵۵ سال سن با اولویت زنان دارای ۳ فرزند و بیشتر، بانوانی که همزمان همسران آنها نیز در زندان هستند، افرادی که دارای فرزند معلول، صعب العلاج و یا ناتوان ذهنی هستند. همین طور مردان بالای ۶۰ سال، جانبازان و ایثارگران فاقد سوء پیشینه.

۳. زندانیانی که محل زندگی آنان در شهرهای کم برخوردارست.

۴. زندانیانی که فقط محکومیت مالی دارند و به جهت عدم امکان تودیع وثیقه، از زمان ورود به زندان به مدت بیش از شش ماه از مرخصی بهره مند نشده اند با اولویت بخشی به مددجویان دارای ۳ فرزند یا بیشتر.

۵. زندانیان دارای معلولیت جسمی و حرکتی که نگهداری ایشان در زندان همراه با سختی است.

همچنین، با امضای تفاهم نامه دوم که امروز صورت گرفت زمینه توسعه همکاری ها و به اشتراک گذاری توان، ظرفیت و امکانات طرفین در امتداد ارائه خدمات تخصصی، حمایتی و کمک های ضروری هدفمند به جامعه مددجویان نیازمند حمایت اجتماعی سازمان زندان ها و خانواده های ایشان فراهم می شود.

منبع:

1399/10/03
21:29:43
5.0 / 5
1040
تگهای خبر: ارز , تخصص , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها