ترور و قتل مبهم سه دانشمند در رابطه با تحقیقات كرونایی

ترور و قتل مبهم سه دانشمند در رابطه با تحقیقات كرونایی به گزارش رصد کالا ظاهرا مقرر است علاوه بر قربانیان «کرونا» در جهان، درمان و تحقیقات کرونا هم قربانیانی بگیرد؛ چنانکه تا کنون دو دانشمند روسی و چینی که روی کرونا و واکسن آن تحقیق می کردند به قتل رسیده اند و یک دانشمند ایرانی هم که در کنار مسئولیت های دیگرش سرپرستی یک تیم تهیه کیت تشخیص و واکسن کرونا را داشت، به شکلی پیچیده ترور شده است.دکتر بینگ لو

اردیبهشت سال جاری، فیلی ویس گزارش داد که جسد دکتر «بینگ لو» محقق ۳۷ ساله چینی که استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبرگ بود و درباره منشاء ویروس کرونا کار می کرد، در خانه این محقق واقع در شمال پیتسبورگ، شهری در ایالت پنسیلوانیای آمریکا پیدا شده است. پلیس معتقد بود او به قتل رسیده است.

دپارتمان پزشکی و زیست شناسی سیستمی و محاسباتی دانشگاه پیتسبرگ که بینگ لو در آنجا تحقیق می کرد، در اطلاعیه ای اعلام نمود: تمرکز کار تحقیقاتی بینگ لو روی علوم اساسی کروناویروس بود. وی در آستانه یافتن نتایجی بسیار مهم درباره یافتن مکانیسم های سلولی بود که سبب ایجاد کووید-۱۹ می شوند.

این دپارتمان همینطور اعلام نمود که می خواهد تلاشهای این محقق را ادامه دهد.از سوی دیگر پلیس چین اعلام نمود که بینگ لو در خانه خود توسط یک مرد چینی به ضرب گلوله کشته شده است. گفته شده قاتل که یک مرد ۴۶ ساله چینی به نام هائو گو بوده است، بعد از قتل بینگ لو به داخل ماشین خود رفته و خویش را هم با شلیک گلوله کشته است.

پلیس اضافه کرد: هر دوی آنها یکدیگر را می شناختند اما رابطه آنها به تحقیق لو درباره کروناویروس مرتبط نبوده است.

بی بی سی هم گزارش داد: «در پی مرگ بینگ لو، یک کاربر در یکی از شبکه اجتماعی چین نوشت: شاید او پی برده بوده که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه آمریکا بیرون آمده باشد.

بسیاری از اظهارنظرهای مشابه هم به این مورد اشاره می کنند که لو امکان دارد به این خاطر کشته شده باشد که نزدیک بوده راز مهمی را درباره منشاء ویروس کرونا فاش کند.

یک کاربر دیگر هم نوشته: یک مورد غیر معمول؛ احیانا رازهایی در تاریکی پنهان شده است.

بسیاری از کاربرها همینطور اشاره کرده اند که چینی تبار بودن لو، او را در آمریکا در معرض خطر قرار داده، هر چند که هیچ شواهدی در مورد اینکه لو به خاطر تبارش در آمریکا هدف قرار گرفته باشد، وجود ندارد.»

انگیزه اصلی این قتل هنوز فاش نشده است.

دکتر محسن فخری زاده

۷ آذر سال جاری، دکتر محسن فخری زاده معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان پژوهش های نوین وزارت دفاع در آبسرد دماوند هدف تروری بسیار پیچیده قرار گرفت که بعد از مجروحیت و انتقال به بیمارستان، تلاش پزشکان نتیجه بخش نبود و این دانشمند ایرانی به شهادت رسید.

از ساعات ابتدایی وقوع این ترور، نام شهید فخری زاده با عنوان دانشمند هسته ای و دفاعی عنوان شد و برخی رسانه ها بخصوص رسانه های خارجی از او بعنوان نفر اول برنامه هسته ای ایران یاد کردند اما همان شب، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با برشمردن خدمات محسن فخری زاده در حوزه های گوناگون علمی، اظهار داشت که «شهید فخری زاده از پیشگامان حرکت علمی کشور برای تأمین تجهیزات مورد نیاز در مبارزه با کرونا بود و مجموعه تحت مدیریت ایشان جزء نخستین مراکزی بود که کیت تشخیص کرونا را با مسئولیت ایشان تولید کرد.»

از سوی دیگر، دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران، یک روز بعد از این ترور در پیام تسلیت خود از واقعیتی دیگر اطلاع داد و نوشت: «تلاش شهید فخری زاده برای ساخت واکسن کرونا بی سرانجام نماند و با تلاش شبانه روزی وی و همکارانش این پروژه الان به مرحله آزمایشات انسانی رسیده است.» احیانا اشاره زالی به همین واکسنی بوده است که مینو محرز عضو کمیتهٔ علمی ستاد مبارزه با ویروس کرونا در ایران، روز دوشنبه اول دی اعلام نمود مرحلهٔ نخست تست انسانی آن بعد از هفته اول دی شروع می شود و ۵۶ نفر داوطلب تزریق آن شده اند.همزمان با ترور شهید فخری زاده، برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی با انتشار ویدئویی از سخنرانی چند سال قبل بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی که نام محسن فخری زاده را به زبان می آورد، انگشت افترا را به سمت اسرائیل نشانه رفتند و دو واکنش توییتری ترامپ هم در همان شب، گمانه زنی ها درباره پیوند آمریکا و رژیم صهیونیستی در ارتکاب این جنایت را تقویت کرد. او ساعاتی بعد از این ترور، ابتدا در صفحه خود خبر فوری ترور محسن فخری زاده را که نیویورک تایمز منتشر نموده بود و سپس پیام توییتری یک روزنامه نگار و کارشناس نظامی - امنیتی اسرائیلی به نام «یوسی مِلمن» را بازنشر کرد که در آن نوشته بود: «طبق خبرهای داخل ایران، محسن فخری زاده در دماوند، شرق تهران ترور شده است. او سرپرست برنامه مخفی نظامی ایران بود و سال ها تحت تعقیب موساد بود. مرگ او یک ضربه بزرگ روانی و حرفه ای برای ایران است.»

همچنین دو روز بعد از این اتفاق، روزنامه انگلیسی گاردین تحلیلی منتشر نمود که در آن، ترور محسن فخری زاده توسط اسرائیل بدون چراغ سبز ترامپ را ناممکن می دانست. این روزنامه در بخشی از مقاله خود نوشت: «آمریکایی ها و تحلیل گران منطقه ای گمانه زنی می کنند اسرائیل تنها در صورتی می تواند در این ترور دست داشته باشد که اجازه ترامپ را گرفته باشد.»

این روزنامه همینطور با برشمردن برخی علل، این گزاره تحلیل گران را «منطقی» دانست: «این ترور، اقدامی فوق العاده تحریک کننده است و این خطر را دارد که ایران را به تلافی مسلحانه ضد برجسته ترین دشمنانش - اسرائیل، عربستان سعودی و نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه - سوق دهد. ترور، از این نظر به معنای اعلام جنگ است. هیچ یک از رهبران اسرائیل و یک فرد بی مسئولیت همانند بنیامین نتانیاهو، یک مرتبه هم گامی چنین خطرناک را بدون آنکه با واشنگتن شفاف سازی کند، انجام نمی دهد. آمریکا و اسرائیل در کلیه خرابکاری های داخل ایران همکاری داشته اند. با عنایت به شکست شدید سیاست ترامپ درباره ایران در طول چهار سال قبل شکی نیست که او احساس ناامیدی می کند. کارزار تحریمی فشار حداکثری آنطوری که انتظار داشت نتوانست ایران را به زانو درآورد و بعد از خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته ای، ذخایر اورانیوم ایران در حال افزایش می باشد. اظهارات جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا درباره احیای توافق هسته ای و بازگشت به برجام هم از علل احتمالی دخیل بودن ترامپ در این ماجراست. ترامپ به پای خود شلیک کرد و تنش های منطقه ای را افزایش داد.»

دکتر الکساندر ساشا کاگانسکی

رسانه های روسی روز دوشنبه اول دی گزارش دادند که الکساندر ساشا کاگانسکی دانشمند ۴۵ ساله روسی که در حال کارکردن روی واکسن کرونا بوده، شامگاه یکشنبه به طرز مرموزی بعد از زخمی شدن با ضربات چاقو از پنجره خانه اش در طبقه ۱۴ یک برج مسکونی در شهر سن پترزبورگ به بیرون پرت شده و کشته شده است.

پلیس، جنازه این دانشمند را با لباس زیر از مقابل ساختمان محل زندگی اش کشف کرده است.به گفته پلیس سن پترزبورگ، آثاری از جراحت با چاقو در بدن این فرد و هم زد و خورد و درگیری در خانه اش پیدا شده است.

پلیس روسیه می گوید در حال تحقیق در مورد مرگ کاگانسکی بعنوان یک پرونده احتمالی قتل و بازجویی از یک مرد ۴۵ ساله بعنوان یک مظنون بالقوه است.

به گزارش رصد کالا به نقل از ایسنا، هنوز هیچ سندی به دست نیامده که ثابت کند این قتل ها و ترور، ارتباطی به فعالیتهای این دانشمندان در حوزه تحقیقات کرونایی داشته باشد اما به هر حال این سه دانشمند، دو نقطه اشتراک دارند؛ یکی تحقیقاتشان در حوزه تشخیص و درمان بیماری کرونا و دیگری آنکه هر سه دانشمندانی از شرق بوده اند؛ ایران، روسیه و چین.
1399/10/01
18:36:26
5.0 / 5
970
تگهای خبر: ارز , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها