طراحی روشی برای كنترل التهاب چشم به همت پژوهشگران ایرانی

طراحی روشی برای كنترل التهاب چشم به همت پژوهشگران ایرانی به گزارش رصد كالا محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق شدند سامانه ای هیبریدی هیدروژل فیبروئین ابریشم - نانوذرات كیتوسان را برای رهایش داروی دگزامتازون برای كنترل التهاب چشم طراحی نمایند.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمد اکرمی حسن کهل فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت و مشخصه یابی سامانه هیبریدی هیدروژل فیبروئین ابریشم - نانوذرات کیتوسان جهت رهایش داروی دگزامتازون برای کنترل التهاب چشم» درمورد این طرح اظهار داشت: دارورسانی به چشم یکی از موضوعات مورد توجه در مهندسی پزشکی است.
وی تصریح کرد به علت وجود محدودیت ها و ناکارآمدی های که روش های مرسوم دارورسانی برای درمان بیماری های چشم وجود دارد و قیمت بالای داروهایی که باید به صورت مکرر مورد استفاده قرار بگیرند، طراحی سیستم رهایش دارو جهت آزادسازی دارو در موضع صدمه برای کاهش دوز مورداستفاده، پیشگیری از عوارض دارو، تزریق مکرر و کاهش هزینه های درمان، طراحی سیستم رهایش دارو مناسب امری ضروری به نظر می آید.
این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: درهمین راستا، در این پژوهش سامانه هیبریدی زیست سازگار جدیدی بر پایه هیدروژل فیبروئین ابریشم-نانوذرات کیتوسان حاوی داروی دگزامتازون به منظور کنترل و بهبودی بیماری های التهابی چشم عرضه شد.
اکرمی خاطرنشان کرد: تابحال پژوهش های گوناگونی درزمینه استفاده از فیبروئین ابریشم و نانوذرات کیتوسان به صورت مجزا برای بافت های مختلف انجام شده است اما تابحال پژوهشی از اثر هم زمان این دو سامانه به صورت هیبریدی برای بافت چشم بررسی نشده است.
وی تصریح کرد: مهم ترین نوآوری این پژوهش ساخت سامانه رهایش پایدارتر و کنترل شده تر است تا داروی دگزامتازون در مقدار مناسب و در مدت زمان طولانی تر در دسترس بیمار قرار بگیرد.
وی به روش کار خود در این پژوهش اشاره نمود و اضافه کرد: در این پژوهش سامانه هیبریدی زیست فعال جدیدی بر پایه ی هیدروژل فیبروئین ابریشم – نانوذرات کیتوسان حاوی داروی دگزامتازون به منظور کنترل و بهبودی بیماری های التهابی چشم عرضه شد.
این پژوهشگر افزود: در ابتدا نانوذرات کیتوسان و نمونه بهینه انتخاب گردید و سپس تحت آزمون های مشخصه یابی ازجمله طیف سنجی مادون قرمز، پراکنش نور دینامیک و پتانسیل زتا قرار گرفت و نانوذرات کیتوسان حاوی داروی دگزامتازون ساختیم تا نرخ و مدل رهایش داروی دگزامتازون را به دست بیاوریم.
به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بعد از تخلیص فیبروئین ابریشم طی فرایند صمغ زدایی، سامانه های هیدروژلی و هیبریدی نهایی آماده شد و آزمون های مشخصه یابی ازجمله طیف سنجی مادون قرمز، تخلخل سنجی، نرخ جذب آب، نرخ تورم، رهایش داوری دگزامتازون و نرخ تخریب برون تنی بر روی سامانه های ساخته شده انجام شد.
وی اضافه کرد: تصاویر میکروسکوپی الکترونی نشان از وجود تخلخل های باز با اتصالات درونی بود که آزمون های طیف سنجی مادون قرمز، نانوذره کیتوسان ساخته شده و فیبروئین ابریشم استخراج شده را تائید می کند.
اکرمی با بیان این که به منظور زیست سازگاز بودن سامانه ها، آنها به مدت ۷ روز طی آزمون های مرتبط، مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: سامانه دارویی ساخته شده به صورت خاص برای بیماران چشم طراحی شده است، ازاین رو، این سامانه در بیمارستان های چشم پزشکی کاربرد خواهد داشت.
وی درمورد نتایج این پروژه اطهار داشت: با عنایت به نتایج خوب به دست آمده در آزمون های برون تنی، در نظر داریم سامانه های طراحی شده جهت بررسی های درون تنی در بدن حیوان کاشته شود؛ همینطور از داروی «بواسیزوماب» که یک داروی کاربردی برای درمان بیماری AMD است، در سامانه ها استفاده خواهیم کرد تا میزان رهایش برای این داروی خاص را هم اندازه بگیریم.
این محقق درمورد خصوصیت های این طرح هم تصریح کرد: نتایج به دست آمده از آزمون زنده مانی سلولی نشان داد، که نانوذرات و سامانه های حاوی دارو تهیه شده، هیچ گونه سمی را ایجاد نکردند.
اکرمی ادامه داد بنابراین، با عنایت به نتایج بدست آمده، به نظر می آید که سامانه هیبریدی هیدروژل فیبروئین ابریشم- نانوذرات کیتوسان بعنوان بستری مناسب برای کنترل رهایش داروی دگزامتازون در درمان التهاب های چشمی می تواند، پیشنهاد شود.
به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر از مزایای این طرح می توان به کاهش بسیار زیاد هزینه ها و عوارض جانبی نسبت به نمونه های مشابه اشاره نمود.
اکرمی به دیگر کاربردهای نتایج این طرح اظهار داشت: علاوه بر کاربرد ذکر شده برای بافت چشم، از این سامانه با یکی سری اصلاحات کوچک برای دارورسانی در سایر بافت های بدن هم کاربرد خواهد داشت.
مهناز اسکندری و عاطفه سلوک اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اساتید راهنمای این طرح بودند.


1399/08/06
23:03:06
5.0 / 5
1931
تگهای خبر: تورم , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها