بابت روند عرضه شمش در بورس كالا

معاون دادستان به وزیر صمت هشدار داد

معاون دادستان به وزیر صمت هشدار داد رصد كالا: معاون قضایی دادستان كل كشور بعد از برگزاری جلسات مكرر با تولیدكنندگان حوزه پایین دستی فولاد و شنیدن مشكلات آنها در تامین مواداولیه مورد نیاز و همین طور به خطر افتادن اشتغال در این عرصه، در نامه ای خطاب به وزیر صنعت، معدن وتجارت (صمت) خواهان رسیدگی و حل سریع مشكل عرضه و توزیع عادلانه فولاد در بورس كالا شد و نسبت به تداوم روند فعلی عرضه شمش در بورس كالا هشدار داد.


به گزارش رصد کالا به نقل از ایسنا، در صورتیکه از مردادماه امسال، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، تمامی واحدهای تولیدی فولادی را مکلف به رعایت کف عرضه در بورس کالا در هر مرحله به صورت هفتگی برای تمامی محصولات فولادی شامل انواع شمش فولادی، انواع ورق فولادی، میلگرد، تیرآهن و نظایر آن کرده، اما اوایل مهرماه بود که داریوش اسماعیلی - معاون معدنی وزارت صمت - ضمن اشاره به ظرفیت تولید بیش از ۳۰ میلیون تن شمش در کشور و افزایش ۱۰ درصدی تولید شمش طی شش ماه نخست سال جاری اعلام نمود که کف عرضه شمش فولاد در بورس کالا رعایت نمی شود و نوردکاران و مصرف کنندگان بعدی آنها در تامین مواد اولیه خود گرفتار مشکل هستند.
پیش از این در شهریورماه، مهدی صادقی نیارکی-معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت- در یک برنامه تلویزیونی با موضوع روند عرضه ورق لوله و پروفیل در بورس کالا، ضمن اشاره به تاکید وزارت صمت بر عرضه محصولات در بورس کالا اعلام نموده بود که بایستی کل تولید کارخانه های فولاد در بورس قیمت گذاری و عرضه شوند. وی علت این تاکید را بهره مندی شرکت های تولیدکننده فولاد از مزایای بورس اعلام و تاکید کرده بود که کل تقاضا باید بوسیله بورس باشد و همه تولیدکنندگان فولاد نیز مکلف هستند تمام عرضه خودرا بوسیله بورس انجام دهند.
مصوبه تنظیم بازار براین اساس بود که ۶۰ درصد تولید شمش، بایستی در بورس کالا عرضه شود؛ اما باوجود اینکه این مساله بعنوان مصوبه تنظیم بازار پذیرفته شد اما کف عرضه رعایت نشد. انجمن تولیدکنندگان فولاد از وزارت صمت اختیار سه ماه خواست و قول داد که این عرضه را انجام دهد و وزارت صمت هم اجازه داد، اما این عرضه محقق نشد. ضمن اینکه طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، محمدرضا کلامی-دبیر ستاد تنظیم بازار- ضمن تاکید بر لزوم رعایت کف عرضه در بورس، به تولیدکنندگان فولاد هشدار داده و عدم رعایت کف عرضه را تخلف دانسته و اعلام نمود که براین اساس، تولیدکنندگانی که کف عرضه در بورس را رعایت نکنند، بعنوان "اخلال گران در نظام اقتصادی" به دادستانی معرفی خواهند شد.
در همان اوایل ارائه این مصوبه و هشدار دبیر ستاد تنظیم بازار، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برای عرضه شمش در بورس کالا نیز توضیحاتی ارائه داد.
اما از طرف دیگر اخیرا نیز رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خطاب به وزیر صمت، ضمن تاکید براینکه بایستی از تجربه های پیشین درس گرفت، سرکوب قیمت فولاد در بورس کالا به هر شکلی را سبب کاهش قیمت برای مصرف کننده نهایی ندانست و اعلام نمود که این روش تنها سود را با ایجاد رانت، نصیب عده ای واسطه می کند؛ پس از وزیر صمت خواست تا اجازه ندهد تصمیمات غلط و ناکارآمد گذشته در حوزه تنظیم بازار فولاد تکرار شود.
به گفته وی، بورس کالا که برمبنای قانون و با هدف کشف قیمت برمبنای عرضه و تقاضا و رقابت تاسیس شده است، با تعیین قیمت پایه و سقف بسته رقابت دستوری بدون توجه به کاهش ارزش پول ملی و افزایش هزینه جاری و سرمایه ای تولیدکنندگان، فلسفه وجودی خودرا از دست خواهد داد.
در همین زمینه یک عضو شورای عالی بورس ضمن تاکید بر اینکه اگر مقرر است فولاد در بورس کالا باشد، نباید مشمول قیمت گذاری شود، اظهار داشت: نظام قیمت گذاری و عرضه بطور کامل باید به نظام بازار سپرده شود و در بورس کالا انجام شود؛ چونکه هر جا ذره ای از سازوکار بازار خارج شدیم و در روند معاملات یا قیمت، دخالت کردیم، رانت توزیع شده است.

هشدار دادستانی کل کشور به وزیر صنعت، معدن و تجارت
حالا معاون قضایی دادستان کل کشور بعد از برگزاری جلسات مکرری که با تولیدکنندگان حوزه پایین دستی فولاد داشت و شنیدن مشکلات آنها در تامین مواد اولیه مورد نیاز و به خطر افتادن اشتغال در این عرصه در نامه ای خطاب به رزم حسینی - وزیر صمت - خواهان رسیدگی و حل سریع مشکل عرضه و توزیع عادلانه فولاد در بورس کالا شد و در ارتباط با تداوم روند فعلی و عرضه های قطره چکانی شمش در بورس کالا و عواقب آن هشدار داد.
سعید عمرانی در نامه خود به علیرضا رزم حسینی خواهان حضور قاطعانه وزارت صمت در عرضه و توزیع عادلانه فولاد در بورس کالا شد.
در متن این نامه آمده است که: "عدم عرضه به مقدار و مناسب شمش در بورس کالا خطر و بیکاری و ورشکستی بعضی کارخانه ها را قریب الوقوع کرده است. رویه های ما متاسفانه دایر مدارِ "نوش دارو پس از مرگ سهراب" است. آمار ۶۰ تا ۷۰ هزار نفری کارکنان این حوزه در معرض نابودی است و شیشه عمر بنگاه های تولیدی دست عده ای خاص که خدا را بندگی نمی کنند و به هر صراطی مستقیم نیستند، افتاده است.
سنگ آهن سرمایه این کشور، شمش محصول آن و تمام زنجیره تولید، با ریال ایران تامین می شود، حقوق کارگر کمتر از صد دلار، پس چرا قیمت گذاری بر اساس دلار و چرا تمایل به عرضه در داخل، وجود ندارد؟ خیلی از کارخانجات نوردی برای تامین مواداولیه و حفظ کارگران حاضرند قیمت شمش را به دلار بپردازند؛ چرا بیش از دو سال است که کار درست نمیشود، چرا مسئله به این سادگی که نه به تحریم و نه به دلار ارتباطی ندارد حل نمی شود؟
جناب آقای وزیر، زانوی شمش بر روی گلوی کارخانه های نوردی بوده و نفس آنها را به شماره انداخته است؛ پس انتظار از حضور دلگرم جنابعالی حل سریع مشکل عرضه و توزیع عادلانه فولاد بوده و هست. هر روز دستمان برای اعلام خبر خوش در حوزه فولاد کوتاه تر شده است و از سویی آب در کوزه و ما گرد جهان میگردیم.
من بیش از هر چیز مماشات و اتلاف وقت را سبب این لجام گسیختگی می دانم؛ فلذا قاطعانه اعلام می کنم دادسراهای ما با معرفی ریاست محترم ستاد تنظیم بازار کشور آمادگی رسیدگی به جرائم بی نظمی گران در نظام اقتصادی کشور را دارند، ما نمی توانیم بنشینیم و شاهد تعطیلی و بیکاری کارگران در حوزه فولاد باشیم."






منبع:

1399/08/04
17:33:50
5.0 / 5
1810
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها