آیت الله رئیسی:

مردم باید عدالت و امنیت را عملا مشاهده كنند

مردم باید عدالت و امنیت را عملا مشاهده كنند رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: فعالیت دستگاه قضا باید بگونه ای باشد كه مردم عدالت و امنیت را عملا مشاهده كنند.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی پنجشنبه در دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضائی استان اردبیل با اشاره به اینکه اظهار نمود: دستگاه قضا نیازمند افراد و نیروی انسانی با حوصله و صبور است تا هنگامی که مردم برای رفع مشکل به آن رجوع می کنند مشکل دیگری به آن مشکل اضافه نشود و حل مشکلت مردم در اسرع وقت صورت گیرد.
وی صدمه شناسی در بحث قضائی را از اولویت های مهم در این حیطه عنوان نمود و اضافه کرد: برای ارتقای بهره وری و کیفیت عملکرد کارکنان باید صدمه شناسی دقیقی در این عرصه صورت گیرد تا کاستی ها رفع شده و عوامل مؤثر در بهره وری تقویت شود.
رئیس قوه قضائیه، عدل در حق خواهی و عدالت را امری الهی و مربوط به وجدان و درون انسان ها دانست و اضافه کرد: در امر قضا، هر یک از طرفین در خلوت خود با خدا، می داند که حق با چه کسی است، بنابراین قاضی باید طبق آرا درست در مورد مسائل مربوطه تصمیم گیری و تبیین کند تا مبادا حقی از جانب کسی اجحاف شود.

صندوق رفاه دادگستری راه اندازی می شود
رئیسی در ادامه به موافقت در مورد راه اندازی صندوق رفاه دادگستری اشاره نمود و اضافه کرد: استارت این طرح از استان اردبیل آغاز می شود و در کل کشور اجرایی می شود و این خود کمک مالی مناسبی برای شوراهای حل اختلاف خواهد بود تا کمبودهای احتمالی رفع گردد.
وی از بهبود وضعیت کارمندان دستگاه قضا اطلاع داد و اظهار داشت: در صدد بهبود و ارتقا بخشی به وضعیت اداری و سازمان کارکنان دستگاه قضا در استان های کشور هستیم و علاوه بر آن، در شورای حل اخلاف هم کارکنان اداری و سازمانی و هم نیروهای افتخاری را مورد توجه قرار داده ایم و طبق لایحه تنظیم شده در مورد شورای حل اختلاف، مسائل و موارد مهم به کمسیون لوایح ارسال می شود.
کار قضاوت از قداست بسیار بالایی برخوردار است
رئیس قوه قضائیه، در بخش دیگری از سخنانش از عوامل اجرایی بعنوان مهم ترین رمز قدسیت بخشی به نظام یاد کرد و اظهار داشت: مجریان در نظام باید قدسی بیاندیشند و قدسی عمل کنند؛ در غیر این صورت چه نماینده، چه قاضی و چه مدیر یا کارمند قدسی عمل نکند، مانند کسی هستند که به بیان پیامبر اسلام به علت آنکه برای خدا کار نمی کنند، نمره قابل قبولی نخواهند داشت.
رئیسی با تاکید بر اینکه قاضی در جایگاه ممتازی می نشیند که متعلق به انبیا و اولیا است، خطاب به قضات اظهار داشت: قاضی نباید به کار بعنوان یک شغل اداری صرف نگاه کند بلکه باید وحیانی بیاندیشد، وحیانی تصمیم بگیرد و وحیانی عمل کند و تصمیم گیری بر خلاف شرع و دستورات الهی با جایگاه خطیر قضاوت سازگاری ندارد.
دفاع مقدس الگوی بارز روحیه جهادی برای مسئولین نظام
رئیس قوه قضائیه از دفاع مقدس بعنوان نسخه و تابلوی روشن و نورانی پیش روی همکاران دستگاه قضا یاد کرد و اظهار داشت: روحیه جهادی و ایثارگرانه رزمندگان اسلام برای ما الگویی است که اگر می خواهیم بر مشکلات فائق آییم باید جهادی عمل نماییم و کمبودها و موانع نباید ما را از انجام مسئولیت بازدارد.
احیای «پلیس قضائی» برای قوه قضائیه یک لزوم است
رئیسی بار دیگر بر ضرورت احیای «پلیس قضائی» تاکید کرد و با اشاره به نقش این پلیس در حسن انجام مأموریت های دستگاه قضا، تاکید کرد: تشکیل پلیس قضائی برای قوه قضائیه یک لزوم است اما اگر امکان احیای آن وجود ندارد، نیروی انتظامی با تربیت پلیس تخصصی در حوزه حقوقی و قضائی می تواند نیازهای قوه قضائیه در این عرصه را برطرف کند.
وی، در انتها با تاکید بر همکاری و تعامل بخش های قضائی با نظام اجرایی در استان اردبیل تاکید کرد: امیدواریم با قلم توانایی همکاران ما مردم در عمل احساس امنیت و عدالت کنند و قدسیت دستگاه قضائی به علت اتصال به نظام مقدس ولایی متصل به جایگاه امامت است، همواره مد نظر همکاران مان باشد و اجازه ندهیم اعتبار این مجموعه قدسی خدشه ببیند.
خدمت در دستگاه قضا باید در جهت احقاق حقوق مردم باشد
رئیس قوه قضائیه با اشاره آثار خیر گره کشایی از کار مظلوم در زندگی شخصی قضات و کارکنان دستگاه قضا، خاطرنشان کرد: هر که در دستگاه قضائی خدمت می کند، باید خویش را صاحبخانه بداند و نسبت به مشکلات درون سیستم حساس باشد و برای رفع آنها تلاش کند و اگر کسی را دیدید که مظلوم واقع شده اما دستش به جایی نمی رسد، او را مسئولانه در احقاق حق یاری دهید.
رئیسی، اجرایی شدن طرح کاداستر و ثبت را برای کشور ضروری دانست و تصریح کرد: تعیین حدود مالکیت و صدور سند رسمی که در قوانین و برنامه های توسعه و برنامه های سنواتی مورد تاکید قرار گرفته، کاهش دهنده دعاوی حقوقی است و باید با جدیت دنبال شود.
رئیس دستگاه قضا بر ضرورت نظارت مستمر بر نظام اداری هم تاکید کرد و اظهار داشت: نظارت برای تداوم اعتماد به مدیران و اجرای صحیح قانون و حسن جریان امور امری ضروریست که مدیران را در انجام بهتر مسئولیت هایشان و همینطور شناسایی و رفع موانع کار یاری می دهد و به معنای مچ گیری نیست.
گره گشایی از مردم توفیق بزرگی برای کارکنان دستگاه قضا
رئیسی، از تلاش شبانه روزی کارکنان دستگاه قضا برای گره گشایی از کار مردم قدردانی نمود و اظهار نمود: خدمت گذاری به مردم و کوشش برای تأمین آسایش و امنیت آنها در حقیقت توفیقی بزرگ برای همه کارگزاران نظام است و در این حوزه از هیچ تلاشی فروگذار نیستیم.منبع:

1399/07/04
20:27:22
5.0 / 5
1868
تگهای خبر: ارز , تخصص , دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها