رییس قوه قضاییه:

اهانت به پیامبر اسلام، سلب همه آزادی ها است

اهانت به پیامبر اسلام، سلب همه آزادی ها است به گزارش رصد كالا رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: اهانت به وجود مقدس پیامبر اسلام یك حركت جاهلانه و به مثابه سلب همه آزادی ها است.به گزارش رصد کالا به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رییسی در آیین شروع سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه تهران، اظهار نمود: انسان سالک اگر شناخت در حوزه های خداشناسی، دین شناسی، هستی شناسی و لطمه شناسی را پیشه کرد، یک انسان عالم و دانشمند است.

وی با اشاره به سخنان ائمه اطهار (ع) در خصوص «الْعِلْمُ عِلْمانِ: عِلْمٌ مَطْبوعٌ وَ عِلْمٌ مَسْموعٌ»، اظهار داشت: فقیه به کسی گفته می‎شود که فقه در جان او نشسته باشد و سرشت او با فقه در هم آمیخته شود.

رییس قوه قضاییه افزود: یادگرفتن فرمول و برخورداری از یک حافظه قوی و استعداد سرشار برای محفوظات و یادگیری فرمول ها انسان را در جایگاه فقاهت قرار نمی دهد؛ بلکه فقیه کسی است که فقه در سرشت او جای گرفته و تمام رفتار او جلوه فقه باشد.

رییسی اشاره کرد: دلیل اینکه فقها جایگاه وارثان انبیاء در زعامت امور دین و دنیای مردم را دارند، آن است که فقه و آموزه های دینی در تمام وجود آنها جای گرفته است.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه امروز بر این باوریم که همه زوایای زندگی انسان معاصر می تواند بهره مند از فقه باشد، بیان داشت: پرچمی که امام بزرگوار برافراشت و امروز هم دست جانشین به حق ایشان، رهبری معظم انقلاب اسلامی است، این است که ما مدعی آن هستیم که در این عالم، مدنیتی به نام دین می خواهد شکل گیرد و این تمدن می تواند پاسخگوی نیازهای بشر باشد و مجموعه ای است که می تواند همه نیازها را پاسخ دهد.

رییسی نقش فقها، اساتید و حوزه ها در پاسخگویی به سئوالات و شبهات و ارائه پژوهش ها و تحقیقات کاربردی را مورد توجه قرار داد و با تاکید بر اینکه لزوم این مساله برای حوزه های مختلف کاملا احساس می شود، اظهار داشت: در این عرصه ها کار بسیار انجام شده؛ اما بسیار هم باید کار انجام گیرد.

وی اشاره کرد: حوزه موضوع شناسی هم در حوزه افتاء در باب فتوا و هم در باب قضا لزوم دارد. هم باید برای قاضی موضوع تبیین شود تا بتواند حکم صادر کند و هم برای مفتی در حوزه افتاء باید تبیین شود تا بتواند فتوا بدهد.

رییس قوه قضاییه بیان داشت: حوزه موضوع شناسی در حوزه های علمیه جزو محورها قرار گرفته است و لازم است فقها در ارتباط با موضوع شناسی که از لزوم های مقام افتاء و مقام قضاست، بیش از پیش فعال شوند.

وی مهمترین ابزار قضا در دستگاه قضایی را علم، دانش و فقه دانست و اضافه کرد: لازمه بناکردن دستگاه قضایی بر فقه و حقوق اسلامی این است که نسبت به فقه و دانش قضایی کاملا به روز و به هنگام باشد و مسائل بسیار مهمی را بتواند پاسخ دهد که البته دراین زمینه بسیار کار شده است.

رییسی اشاره کرد: امروز ما منابع عظیمی را در اختیار داریم؛ اما فرق زمان ما با زمان «صاحب جواهر» و صاحبان خیلی از کتب فقهی آن است که در آن موقع دین حکومت نمی کرد؛ اما امروز دین در متن جامعه آمده و دارد حکومت می کند و پس باوجود همه تلاشی که بزرگان فقها انجام دادند و فروعات بسیاری را مطرح نمودند، هنوز سوالات بسیاری بی پاسخ است.

وی اضافه کرد: مبانی و منابع پاسخگویی به سوالات موجود است و باید کار اجتهادی و فقهی صورت گیرد. امروز ما در دستگاه قضایی هزاران پرسش پیش روی قضات داریم که پاسخ آنرا از حوزه ها و فقها و مراجع استمداد می نماییم و خدمت آنها می فرستیم. درحال حاضر مجلدات پرسمان حقوقی و فقهی و مدنی بسیاری در حوزه های کیفری وجود دارد؛ بخش قابل توجهی از موضوعات در حوزه استفتاء از مراجع و مقام معظم رهبری کار شده و بحث های استدلالی خیلی خوبی ارائه کرده اند؛ اما بازهم ما مسایل بسیاری پیش رو داریم.

رییسی اشاره کرد: چنین مطرح می شد که طی سال های قبل دوازده هزار پرسش فقهی از ناحیه قضات برای فقها مطرح شده بود که البته به بخش قابل توجهی از آنها پاسخ داده شده است و بخش های دیگری از این سئوالات نیز در حال پاسخگویی است.

رییس قوه قضاییه با اعلان اینکه فقه غنی ما پاسخگوی همه سئوالات می باشد و هیچ بن بستی در این رابطه وجود ندارد، اظهار داشت: پژوهش های حوزه های علمیه باید مبتنی بر این گرایش باشد که به سئوالات فقهی در رابطه با موضوعات قضایی، قانونگذاری و اجرایی پاسخ دهند.

وی با اشاره به لزوم کادرسازی قضایی در حوزه های علمیه اشاره کرد: یکی از منابع مهم کادرسازی برای قوه قضاییه، حوزه های علمیه و همچون حوزه علمیه تهران است. ما به قضات عالم و عادل و متخلق به اخلاق نیاز داریم و حوزه های علمیه دراین زمینه می توانند بسیار راهگشا باشند.

وی در ادامه با اشاره به نقش حوزه های علمیه در پاسخگویی متقن به سئوالات مدنی و حقوقی و کیفری، اظهار داشت: پژوهش های سطح سه و چهار در حوزه های علمیه می تواند بعنوان منابع تحقیقی برای دستگاه قضایی مدنظر قرار گیرد. بهترین پژوهش ها آن دسته از تحقیقات هستند که در دستگاه های قضایی، تقنینی و اجرایی کاربرد داشته باشند.

رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به نقش باارزش حوزه های علمیه در پاسخگویی به شبهاتی که از ناحیه دشمنان مطرح می ‎شود، بیان داشت: اقدامات زیاد و مفیدی در ارتباط با پاسخگویی به شبهات صورت گرفته است؛ اما باتوجه به افزایش دامنه شبهه افکنی دشمنان باید حوزه های علمیه روز به روز در امر پاسخگویی به شبهات مجهزتر شوند و دراین زمینه حرکتی فعال داشته باشند.

رییسی با اشاره به افزایش توجه مردم دنیا خصوصاً جوانان غربی به دین و معنویت و فرهنگ غنی دوده (ع) تصریح کرد: اهانت صورت گرفته به برترین شخصیت جهان هستی، وجود مقدس پیامبر اعظم (ص) بیان کننده نهایت استیصال اهانت کنندگان است. همین طور توجیه این اهانت به اسم آزادی بسیار بلاوجه است؛ چونکه آزادی به معنای صیانت از عقلانیت و علم و دانش بشر است؛ حال آنکه اهانت به پیامبر عظیم الشان اسلام، اهانت به همه بشریت و همه انبیاء و تمام کتب آسمانی است. برای بشر مدنیتی جز در پرتو آموزه های پیامبر اسلام وجود ندارد.

وی در ادامه، اهانت صورت گرفته به پیامبر اسلام (ص) را یک خشونت نرم و یک اقدام کاملا فریبکارانه دانست و اظهار داشت: اهانت به وجود مقدس پیامبر اسلام یک حرکت جاهلانه و به مثابه سلب همه آزادی هاست. این خشونت نرم مقابل آزادی بیان و مقابل عقلانیت بشر محسوب می شود؛ چونکه پیامبر اسلام (ص) جلوه عقلانیت بشر است.

رییس قوه قضاییه اهانت صورت گرفته به پیامبر اسلام (ص) را بیان کننده اوج عصبانیت دشمنان اسلام از عمق نفوذ معنوی این دین الهی بر جان انسان ها در اطراف دنیا دانست و اشاره کرد: آنها وقتی مشاهده می کنند که دین اسلام فارغ از فضای جغرافیایی در حال تسخیر قلوب مردم جهان است، مبادرت به حرکت جاهلانه اهانت به وجود مقدس پیامبر اکرم (ص) می کنند و اساسا این اقدام جاهلانه از طرف همه بشریت و همه آزادیخواهان محکوم است.

رییسی با اشاره به لزوم محکومیت اقدام جاهلانه اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم(ص) از طرف همه صاحبان خرد و اندیشه و حوزه ها و دانشگاه ها اظهار داشت: ما این اقدام صورت گرفته را طراحی شده از طرف یک اتاق فرمان می دانیم که در یک سوی آن اقدامات اهانت آمیز در سوئد و فرانسه است و در سوی دیگر روابط صهیونیست ها با برخی کشورهاست که در ظاهر اسم اسلام را پیش می کشند.

وی با تصریح بر این مساله که این قبیل اقدامات اهانت آمیز محکوم به شکست است، اظهار داشت: تنفر مردم سراسر دنیا و خصوصاً مسلمانان روز به روز از این حرکات جاهلانه و اهانت آمیز بیشتر می شود و امروز نفوذ معنوی اسلام و قدرت مقاومت در عالم ارتقاء پیدا کرده است.

رییس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به جهادی و انقلابی بودن حوزه علمیه تهران بیان داشت: من در دوره کاری خود در تهران، با مراکز و مدارس حوزه علمیه آشنا بودم و روحیه طلبگی و انقلابی گری و کادرسازی در حوزه علمیه تهران بسیار باارزش است. همین طور به نظر بنده می توان با احیای موقوفات حوزه های علمیه بخش های قابل توجهی از نیازهای حوزه ها را برطرف کرد.

بر اساس این گزارش در جریان آیین رسمی شروع سال تحصیلی حوزه های علمیه استان تهران که امروز با حضور رییسی برگزار شد، از سامانه برخط «بیان» که قابلیت برگزاری هزار کلاس آنلاین به صورت همزمان را دارد، رونمایی گردید.

در ابتدای این مراسم، آیت الله سبحانی از مراجع عظام تقلید طی پیامی تصویری به مراسم شروع سال تحصیلی حوزه های علمیه استان تهران، بر اهمیت تفقه در دین و مجاهدت بیشتر طلاب و علما برای تبلیغ دین اصرار کرد.

همچنین آیت الله رشاد، رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران نیز در این مراسم گفت: حدود ۱۵ هزار طلبه در استان تهران حضور دارند و همه سطوح و دروس در حوزه علمیه استان تهران تدریس می شود و بیش از ۱۰ رشته فقه تخصصی نیز در این عرصه علمیه برقرار است.

رشاد، حوزه های علمیه را سنگرگاه مقابله با تهاجمات فرهنگی دانست که نیازمند توجه بیشتر هستند و در همین راستا اظهار داشت: حوزه علمیه تهران تمام قامت در خدمت نظام اسلامی است و ما با آغوش باز از نهادها برای همکاری استقبال می نماییم و ارتباط مستمری نیز با دستگاه قضایی و پژوهشگاه قوه قضاییه داریم.

منبع:

1399/06/20
11:33:46
5.0 / 5
1748
تگهای خبر: ارز , تخصص , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها