از سوی سازمان امور مالیاتی

تعیین مالیات خریداران سكه در سال ۹۸

تعیین مالیات خریداران سكه در سال ۹۸ رئیس كل سازمان امور مالیاتی با ابلاغ بخشنامه ای، نحوه ستاندن مالیات از خریداران سكه در سال 98 را تعیین كرد.


به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، امید علی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور نحوه ستاندن مالیات از خریداران سکه در سال ۹۸ را تعیین کرد.
در متن این بخشنامه آمده است: باتوجه به مفاد مواد (۱) و (۹۳) قانون مالیات های اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده (۱۰۰) قانون مذکور و بمنظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ دریافت کنندگان سکه تمام بهار آزادی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مقرر می دارد:
۱- مشمولین مالیات مقطوع و تکالیف آنها
۱-۱- تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۸ به دریافت حداکثر (۱۸۵) قطعه سکه اقدام نموده مشمول مالیات مقطوع موضوع این دستور العمل می باشند.
این گروه از خریداران سکه از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می باشد. بدیهی است با استناد قسمت اخیر تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات های مستقیم اصلاحیه ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ مالیات اشخاص موضوع این بند که اظهار نامه مالیاتی خودرا در موعد مقرر تسلیم نمایند برمبنای رسیدگی به اسناد و مدارک ارائه شده تعیین خواهد شد.
۱-۲- مهلت پرداخت مالیات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا اختتام مردادماه سال ۱۳۹۹ می باشد خریداران مذکور مکلفند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس http: //tax.gov.ir نسبت به پرداخت مطالبات متعلق به شرح بند (۲) این دستورالعمل اقدام نمایند. پرداخت مالیات پس از سررسید تعیین شده سبب تعلق جریمه دیرکرد موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم خواهد شد.
میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت اشخاص حقیقی دریافت کننده سکه برمبنای تعداد سکه تحویلی طی سال ۱۳۹۸ به شرح زیر است:
۲-۱- تا ۱۰ سکه مشمول مالیات نمی باشد
۲-۲- نسبت به مازاد ۱۰ سکه تا ۳۰ که به ازای هر قطعه سکه ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع
۲-۳- نسبت به مازاد ۳۰ سکه تا ۵۰ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۵.۲۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع
۲-۴- نسبت به مازاد ۵۰ قطعه سکه تا ۱۸۵ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۶.۵۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع ۳- سایر موارد
۳-۱- درباب اشخاصی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت کامل تا اختتام مردادماه سال ۱۳۹۹ ندارند، مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می شود.
۳-۲- اشخاصی که در سال ۱۳۹۸ نسبت به دریافت بیش از (۱۸۵) قطعه سکه از بانک مرکزی اقدام نموده و همین طور صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده با مجوز صادره از طرف مراجع ذیربط به شغل در رابطه با خرید و فروش سکه اشتغال دارند مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر اختتام مردادماه ۱۳۹۹ می باشند.
۳-۳- از آنجائیکه مطابق حکم تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ مالیات مقطوع تعیین شده مطابق بند (۲) این دستورالعمل در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، قطعی و وفق مقررات قابل وصول می باشد پس اوراق قطعی تمامی مشمولین موضوع بند (۱) این دستورالعمل، یک ماه بعد از سررسید پرداخت مالیات صادر و به مودیان ذیربط ابلاغ خواهد گردید.
۳-۴- آن دسته از مشمولین این دستورالعمل که به مالیات قطعی شده اعتراض داشته باشند اعتراض آنها برابر مقررات در هیأت حل اختلاف مالیاتی موضوع تبصره یک ماده (۲۱۶) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ قابل رسیدگی خواهد بود.

1399/05/24
18:03:30
5.0 / 5
2084
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , خرید , سكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها