شیوع ویروس كرونا، علت تعویق در انتقال گونه های دلفیناریوم برج میلاد

شیوع ویروس كرونا، علت تعویق در انتقال گونه های دلفیناریوم برج میلاد به گزارش رصد كالا دو سال پیش انتشار خبر مرگ یك دلفین در دلفیناریوم برج میلاد تهران سبب ایجاد نگرانی هایی نسبت به وضعیت تك دلفین و شیردریایی باقی مانده در این مجموعه شد. درپی تعطیل شدن این مجموعه قرار شد كه دلفین و شیر دریایی این مجموعه به زیستگاه های خود منتقل شوند اما با شیوع كرونا انتقال دلفین و شیر دریایی به تعویق افتاده است.به گزارش رصد کالا به نقل از ایسنا تابستان سال ۹۲ بود که دلفیناریوم برج میلاد تهران با ۳۲۰۰ متر مربع وسعت و چهار قلاده شیر دریایی آغاز به کار کرد. آن زمان فرزاد هوشمند پارسیان - مدیرعامل وقت برج میلاد تهران اعلام نمود که طبق استاندارد مقرر است شش شیر دریایی و شش دلفین در این مجموعه نگهداری و اجرای برنامه داشته باشند.

دو سال بعد بود که همایون شهبازکیا - مدیر وقت دلفیناریوم برج میلاد - از نگهداری پنج قلاده شیر دریایی که یکی از آنها در همین مجموعه متولد شده بود و دو قطعه دلفین در این مجموعه اطلاع داد. او اظهار داشت: سرمایه گذار این مجموعه بخش خصوصی است، اما شهرداری تهران نسبت به تأمین زیرساخت ها اقدام نموده است و بهره برداری از این مجموعه به صورت مشترک انجام می گیرد.

حمید ظهرابی - معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۹۷ از مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با توسعه دلفیناریوم ها صحبت کرد و اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است که در فاصله سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ تعداد ۱۳ دلفیناریوم در ۱۰ کشور جهان به کلی تعطیل شده اند که مهمترین دلیل تعطیلی آنها، شرایط ناخوشایند زندگی پستانداران دریایی همچون نهنگ ها و دلفین ها در این مراکز و مرگ زودهنگام آنها بوده است.

چندی بعد مرگ یک دلفین در دلفیناریوم برج میلاد تایید شد و دلیل تعلل آنها در اعلام گزارش مرگ «آلفا» -دلفین تلف شده در دلفیناریوم برج میلاد- شناسایی علت مرگ و رسیدن به سرنخ هایی در مورد علت واقعی مرگ آلفا بود.

مهرداد کتال محسنی - معاون فنی سابق اداره محیط زیست استان تهران درباره علت مرگ آلفا گفت بود که نتایج آزمایش ها به ما ارسال و علت مرگ ایست قلبی تنفسی ناشی از نارسایی های قلبی اعلام گردید. ما این نتیجه را به معاونت طبیعی سازمان محیط زیست ارسال کردیم و نظر آنها را جویا شدیم. هم اکنون هم علت مرگ به علت ایست قلبی تنفسی را نمی توانیم تایید یا رد نماییم.

سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه صدور مجوز جدید برای مراکز دلفیناریوم را ممنوع کرد و مقرر شد که نظارت ها بر دلفیناریوم های موجود که پیش از این تاریخ مجوز گرفته اند، بیشتر شود.

اوایل فروردین سالجاری بود که روابط عمومی برج میلاد اعلام نمود فعالیت دلفیناریوم این مجموعه به صورت کامل متوقف و خاتمه قرارداد به پیمانکار مربوطه ابلاغ گردیده و در انتظار انتقال دلفین و شیر آبی توسط پیمانکار این مجموعه با هماهنگی سازمان محیط زیست و سایر دستگاه های مربوطه است.

محمد کرمی - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران - درباره آخرین وضعیت دلفیناریوم برج میلاد و گونه های آن به ایسنا می گوید: دلفیناریوم برج میلاد تعطیل می باشد و هیچ نمایشی برای عموم اجرا نمی نماید. این دلفیناریوم هم جزو مراکزی است که ما به صورت هفتگی وضعیت یک شیر دریایی و یک دلفین باقی مانده آنرا رصد و پایش می نماییم و از آنجایی که این حیوانات برای اجرای نمایش تربیت شده اند، به منظور پیشگیری از ایجاد مشکلات روحی و روانی در این موجودات نمایش هایی به صورت تمرینی توسط خود مربیان و پرسنل این مرکز انجام می شود تا سلامتی روانی این دو حیوان حفظ شود.

وی در ادامه اظهار می کند: این شیر دریایی و دلفین حالا در دلفیناریم برج میلاد نگهداری می شوند و مقرر است که به زیستگاه اصلی خود بازگردند اما به دلیل شیوع کرونا و محدودیت هایی که براثر آن پیش آمد این حیوانات هنوز در این مرکز باقی مانده اند، با این وجود ما پیگیر بازگشت هرچه سریعتر این حیوانات به زیستگاه اصلی شان هستیم بویژه دلفین این مرکز که مقرر است به مرکزی در اوکراین منتقل و چند ماه در آنجا نگهداری شود تا آموزش های لازم جهت حفاظت از خود، شکار و صید و تغذیه کردن در طبیعت را ببیند و بتواند به طبیعت بازگردد.

ماجرای پر حاشیه دلفیناریوم برج میلاد درحالی مطرح بود که طی ماه های دی و بهمن ۹۸ یک قلاده ببر در باغ وحش صفادشت ملارد به علت آنچه مشکل کلیوی گفته می شد و یک گوزن نر «مرال» در مرکز نگهداری حیات وحش پارک ملت به دلیل آن چه که مبارزه برای جفت گیری اعلام شد، تلف شدند.

کرمی درباره پایش های صورت گرفته از مجموع مراکز نگهداری حیوانات استان تهران، خاطرنشان می کند: باغ وحش صفادشت، ارم، دلفیناریوم برج میلاد، باغ پرندگان لویزان، مرکز نگهداری حیوانات پارک ملت، باغ راز هستی و باغ قوی سیاه، ۷ مراکز نگهداری حیوانات که دارای مجوز رسمی از سازمان محیط زیست هستند که به صورت هفتگی آنها را پایش و بررسی می نماییم و وضعیت گونه ها و تغذیه آنها ارزیابی می شود و برپایه فرم چک لیستی که داریم نام گونه ها و وضعیت ظاهری، تغذیه، نگهداری و جایگاه آنها بررسی و ثبت می شود. طبق بررسی های صورت گرفته از این مراکز اخطاریه ای صادر نشده و وضعیت کلی این مراکز مثبت ارزیابی شده است.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در ادامه اظهار می کند: بعضی از این مراکز نگهداری حیوانات زیرمجموعه شهرداری ها، برخی مانند باغ وحش ارم زیر مجموعه بنیاد مستضعفان هستند و برخی دیگر مراکز خصوصی هستند که طی سال های گذشته مجوز دریافت کرده اند و تمام این مراکز به صورت هفتگی پایش و بررسی می شوند و تابحال با مشکلی در زمینه تغذیه و تلف شدن براثر تغذیه نامناسب در میان گونه هایی که در این مراکز نگه داری می شدند نداشتیم. یک تعداد تلفات داشتیم مانند کهولت سن یا درگیری بین حیوانات بوده است.

کرمی در انتها صحبت های خود اظهار داشت: طی گشت و پایش های انجام شده، چند مرکز بدون مجوز را تعطیل کرده ایم و یک مرکز بدون مجوز دیگر مقرر است طی هفته های آینده تعیین تکلیف شوند که یا شرایط استاندارد تعریف شده را ایجاد کنند و از سازمان محیط زیست مجوز دریافت نمایند یا در غیر این صورت تعطیل شوند و گونه های آنها به مراکز مجاز و دارای مجوز منتقل شوند.

منبع:

1399/04/20
14:10:50
5.0 / 5
2308
تگهای خبر: آموزش , ارز , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها