بدون بلیط جهانگردی كنید

بدون بلیط جهانگردی كنید رصد كالا: همدان در این دوره زمانه وانفسا كه قیمت دلار و تورم اقتصادی بیداد می كند، یافتن مكانی برای ‏گردشگری و تمدد اعصاب و دمی آسودن، نعمت بزرگی است، آنهایی كه اهل سفر و تاریخ هستند ‏می دانند رنج سفر را تحمل كردن و رسیدن به مقصد مورد علاقه شان چقدر زحمت دارد.‏


در این دوره و زمانه مینی ورلدها که با نام پارک های مینیاتوری هم شناخته می شوند، توانسته اند توجه بسیاری را به خود جلب کنند، این پارک ها حس سفرهای گالیور در دنیای لی لی پوت ها را به شما می دهد چونکه جاذبه های گردشگری و تاریخی مختلف دنیا را در ابعاد کوچکتر به نمایش می گذارد و شما می توانید بدون متحمل شدن هزینه های گزاف سفر، دنیا را تماشا کنید.
این رؤیا دور از دسترس نیست، همین نزدیکی ها در غرب ایران، در مرتفع ترین نقطه ملایر به همت افرادی مبتکر، خلاق، تاریخ دوست و هنرمند، «جهانی در ابعادی کوچک» از تمام آثار باستانی مهم دنیا گرفته تا نماد تمدن های ایران، رم، مصر و چین گردآوری شده است. اینجا در «مینی ورلد ملایر» جهان خلاصه شده و تو با گشتی یک ساعته تاریخ تمدن بشریت را ورق می زنی...
مینی ورلد ملایر؛ اولین پارک میراث جهانی در خاورمیانه
به گزارش رصد کالا به نقل از ایسنا، پارک مینی ورلد ملایر بعنوان اولین پارک نمایش میراث جهانی در خاورمیانه و یکی از برترین جاذبه های توریستی همدان به شمار رفته و بعنوان چهارمین پارک از این نوع در دنیا شناخته می شود و در طول سال توریستهای خارجی فراوانی از آن بازدید می کنند.
در سال ۱۳۸۷، در دوران تصدی علیرضا امامی، شهردار اسبق ملایر، در گوشه ای از شمالی ترین نقطه شهر در ۴۸ هکتار از زمین های بام ملایر، کلنگ راه اندازی اولین پارک موضوعی مینی ورلد ایران با هدف ایجاد تحول در حوزه های گردشگری و اقتصادی به زمین زده و مقرر شد در آن ۱۳۸ اثر تاریخی و جاذبه مختلف دنیا در ابعاد کوچکتر ساخته و نصب شود.
از آن زمان در دوران شهرداران پس از امامی، روند ساخت المان های مختلف در این پروژه عظیم با فراز و فرودهای بسیار همچنان ادامه یافت و الان حسین بابائی، شهردار وقت ملایر مصمم است تا این پروژه را به پایان برساند.
برخی از جاذبه های ساخته شده پارک مینی ورلد ملایر عبارتند از تخت جمشید، سربازان هخامنشی، معبد آتنا، برج ایفل، برج پیزا، پل ورسک مازندران، ۳۳ پل اصفهان، مقبره خیام، حافظیه شیراز و بسیاری جاذبه های دیگر که در حال ساخت و تکمیل هستند.
مینی ورلد؛ ظرفیت مهم گردشگری غرب کشور


شهردار ملایر در این رابطه به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: مجموعه تفریحی و توریستی مینی ورلد ملایر یکی از ظرفیت های مهم گردشگری استان ‏همدان و غرب ‏کشور بوده و امروز دیگر یک مطالبه محلی نیست بلکه یک طرح گردشگری فرامحلی بشمار می رود و بعنوان یک طرح استانی ‏منحصربفرد مقرر ‏شد سازمان برنامه و بودجه پیگیری های لازم را برای اختصاص اعتبار به این طرح انجام دهد‎.‎
حسین بابائی با اعلان اینکه تمام تلاش ما ‏بر این است تا بتوانیم این مجموعه را به پایان برسانیم، اضافه کرد: هدف ما در این مجموعه تفریحی- توریستی ایجاد یک فضای سرشار از نشاط، شادابی و تحرک ‏است.
وی اشاره کرد: در این مدل از پارک ها شما می توانید تمامی جاذبه های گردشگری کشور یا حتی دیگر کشورهای جهان را مشاهده کنید و به قولی با یک تیر دو نشان بزنید، از طرف دیگر بطور قطع این پروژه عظیم با ارائه جاذبه های گردشگری و خدمات مفرح، می تواند در زمینه رونق صنعت گردشگری، جذب گردشگر، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی منطقه مثمرثمر باشد.
بابائی با اعلان اینکه آبشار این مجموعه سال قبل همراه با نورپردازی منحصربفرد با حضور استاندار همدان افتتاح شد، اظهار نمود: مینی ورلد تنها در ماکت جاذبه ها خلاصه نمی گردد و امکانات رفاهی آن موجب ایجاد اوقاتی خوش در کنار جاذبه های دنیا خواهد شد.
شهردار ملایر اضافه کرد: در بام ملایر و اطراف مینی ورلد فروشگاه، کافی شاپ، رستوران های سنتی و مدرن، نمازخانه، سرویس بهداشتی و دیگر امکانات رفاهی پیش بینی شده است.
مینی ورلد؛ شاه کلید توسعه شهر جهانیاین مقام مسئول تاکید کرد: بطور قطع این پروژه عظیم با ارائه جاذبه های گردشگری و خدمات مفرح می تواند در زمینه رونق صنعت گردشگری، جذب گردشگر، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی منطقه مثمرثمر باشد.
وی با اعلان اینکه امسال جدا از بودجه های دولتی، ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل این مجموعه بزرگ اعتبار درنظر گرفته ایم، افزود: قرارداد ساخت دیوار چین و باغ مشاهیر با نصب سردیس های مشاهیر ایران و جهان، میدان شهدا با کتیبه های ایثار و شهادت، برج قابوس، مجسمه های شیلی و آبشار با پیمانکار بسته شده و در حال ساخت هستند.
شهردار ملایر با اعلان اینکه ۱۲ پروژه بطور همزمان در مجموعه تفریحی- توریستی مینی ورلد ملایر در حال راه اندازی است، اظهار داشت: عملیات گودبرداری برای ساخت اهرام ثلاثه مصر در مجموعه مینی ورلد شروع شده است.وی توضیح داد: در امتداد ساخت المان ها و ابنیه تاریخی در رابطه با تمدن های تاریخی بشری، مبادرت به ساخت اثر تاریخی اهرام ثلاثه مصر به اسامی خوفو، خَفرِع و مَنقُرع کرده ایم که هرم خوفو بزرگترین شان است و تنها بازمانده عجایب هفت گانه جهان به شمار می آید.
بابائی در ارتباط با ابعاد اهرام ثلاثه در مجموعه جهان کوچک اضافه کرد: هرم بزرگ خوفو با ابعاد پایه ۹.۲۰ در ۹.۲۰ و ارتفاع ۵ متر و ۹۰ سانتی متر، هرم متوسط خفرع با ابعاد پایه ۸.۶۰ در ۸.۶۰ و ارتفاع ۵ متر و نیم و هرم کوچک منقرع با ابعاد پایه ۴.۲۰ در ۴.۲۰ و ارتفاع ۲ متر و ۶۰ سانتی متر در حال ساخت هستند.
وی اظهار نمود: فونداسیون این بناها به ترتیب عبارتند از هرم خوفو ۹.۷۰ در ۹.۷۰ در ۵ متر، هرم خضرع ۹.۱۰ در ۹.۱۰ در ۵ متر و هرم منقرع ۴.۷۰ در ۴.۷۰ در ۵ متر همین طور امیدواریم طبق برنامه ریزی ها این پروژه تا ابتدای شهریورماه سال جاری تمام شود و در هفته دولت شاهد افتتاح آن باشیم.
بابائی تصریح کرد: اهرام ثلاثه در دوران مصر باستان ساخته شده و این اهرام در محدوده شهر باستانی جیزه و در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع شده است و قدمت اهرام جیزه به دودمان چهارم مصر حدود سال ۲۵۵۰ قبل از میلاد می رسد.
وی مطرح کرد: ساخت این گونه آثار تاریخی در مجموعه جهان کوچک در بین مدت و بلندمدت، جذب توریستهای داخلی و خارجی را به دنبال دارد و گسترش صنعت گردشگری بعنوان یکی از پیشران های رشد اقتصادی، اشتغالزایی و فرصت های اقتصادی بیشتر برای شهروندان ملایری را به ارمغان می آورد.وی در ادامه از ساخت کاخ خورشید در شهر جهانی انگور و منبت مبلمان آگاهی داد و اظهار داشت: عملیات ساخت بنای تاریخی کاخ خورشید در ابعاد کوچکتر برای بازدید مشتاقان گردشگری و ایرانگردی در مجموعه مینی ورلد ملایر شروع شد.
شهردار ملایر توضیح داد: کاخ خورشید از مجموعه کلات نادری واقع در شهرستان کلات استان خراسان رضوی و یکی از آثار ملی ایران است و در سال ۱۱۵۱ هجری قمری به دستور نادرشاه برای اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم ساخته شده و با شماره ۳۲۹ به ثبت رسیده و عملیات ساخت ابعاد کوچکتر آن شروع شده است.
بابائی ابعاد این بنا را در مجموعه جهان کوچک، نصف اندازه واقعی و زیربنای آنرا ۳۵۰ متر بیان کرد و افزود: نمای خارجی کنگره دار این بنا، قسمت زیبای آن بشمار می رود که در آن معماری گورکانی- هندی به کار رفته است و تمام این خصوصیات در این پروژه به کار خواهد رفت.
مینی ورلد؛ کلیدی ترین پروژه ملی ملایر در جذب توریستمعاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان نیز در خرداد ماه سال قبل در مسافرت به ملایر با اعلان اینکه کلیدی ترین و مهمترین پروژه ملی ملایر در زمینه جذب اعتبار ملی مینی ورلد و بام ملایر است، اظهار داشت: این پروژه در سطح کشور بی نظیر است و نقش مهمی در جذب توریست و رونق صنعت گردشگری دارد.
محمود رضا عراقی اضافه کرد: در این پروژه عظیم ابداع شده که متأسفانه به سبب نبود اعتبارت کافی نیمه تمام باقی مانده، بیشتر المان های تاریخی دنیا در حال ساخت است.
وی با اشاره به اینکه استاندار همدان پیگیر اتمام این پروژه ملی است، بر ضرورت جذب سرمایه گذار برای تکمیل شدن بخش های مختلف مینی ورلد ملایر تاکید کرد.
گشتی کوتاه در «جهان کوچک»
ملایر، در غرب ایران و در جنوب شرقی استان همدان قرار دارد، پیشنهاد ما این است که برای بازدید از " جهان کوچک" در فصل بهار و تابستان با در دست داشتن دوربین عکاسی پا به این نقطه بگذارید، از بلوار انقلاب و بلوار شهید بیات، عبور کرده و در کیلومتر یک بلوار نبوت، وارد این فضای تاریخی می شوید. در ادامه برخی از آثار ساخته و نصب شده در این مجموعه را مرور می کنیم:


تخت جمشید
ارزشمندترین و باشکوه ترین اثر تاریخی ایران اساسا تخت جمشید است که در نزدیکی مرودشت و در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق شیراز قرار گرفته است. ایرانیان قدیمی به این بنای تاریخی پارسه و چهل منار و یونانیان باستان به آن پرسپولیس می گفتند. این سازه باارزش در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، نمونه ای کوچک در این مجموعه در پارک مینی ورلد در ملایر وجود دارد.


آرامگاه خیام
بنای آرامگام حکیم بزرگ ایران، نماینده از شهر نیشابور در پارک مینی ورلد در ملایر است. طراح این بنا در سال ۱۳۴۲ شخصی به نام هوشنگ سیحون نیز بوده است. وی برای طراحی این بنا از زندگی و اندیشه های خیام، مبدع تقویم جلالی ایده گرفته و سه وجه شاعری، ستاره شناسی و ریاضیدانی او را به معرض نمایش گذاشته است.حافظیه شیراز
آرامگاه حضرت حافظ، همچون جاذبه های اصلی گردشگری ایرانیان در پارک مینی ورلد ملایر است؛ این سازه با طرحی از آندره گدار فرانسوی و با الهام از عناصر معماری دوران زندیه به شکل امروزی اش درآمد. این ساختمان پرمعنا به زیبایی هنر و عرفان ناب ایرانی را به نمایش می گذارد.


برج ایفل پاریس
معروف ترین برج جهان که ایفل پاریس و نماینده از کشور فرانسه بوده که در پارک مینی ورلد ملایر ساخته شده است. این بنای باارزش ارتفاعی به اندازه ۳۳۴ متر دارد و در سال ۱۸۸۷ میلادی تا ۱۸۸۹ مدت زمان ساخت آن به طول انجامید. این برج کاملا فلزی، که در روزگار خود بزرگترین بنای دوران به شمار می آمد، با ۱۸ هزار و ۳۸ قطعه و با کمک دو و نیم میلیون پیچ و مهره ساخته شد.


برج کج پیزا
نمونه ای کوچک از برج پیزا که نماینده کشور ایتالیا است در پارک مینی ورلد ملایر ساخته شده است تا افرادی که امکان سفر به ایتالیا را ندارند بتوانند به رفتن به این پارک از آن دیدن کنید.


ماکت سربازان هخامنشی
مجسمه سربازان هخامنشی با وسعت کوچک تر و زیباترین شکل ممکن طراحی و اجرا شده است که از زیباترین بخش های این پارک بشمار می رود.


ماکت معبد الهه آتنا
معبد آتنا یا پارتنون از دیدنی های یونان با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال و از مهم ترین جاهای تاریخی جهان است، ماکت این معبد بی نظیر در پارک مینی ورلد ملایر از دیدنی های آن پارک است.


ماکت پل ورسک مازندران
ماکت پل ورسک از دیگر جاذبه های تاریخی استان مازندران است که در دوره جنگ جهانی دوم در سواد کوه ساخته شد و از زیباترین پل های تاریخی ایران محسوب می شود، ماکت این پل در پارک مینی ورلد طراحی شده و قابل بازدید است.


ماکت ۳۳ پل اصفهان
سی و سه پل از تاریخی ترین پل های روی آب دنیا که در اصفهان قرار دارد ماکت آن در پارک ملایر طراحی شده است و علاقه مندان به دیدنی های تاریخی می توانند از آن بازدید به عمل آورند.
منبع:

1399/04/18
16:12:25
5.0 / 5
2701
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بودجه , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها