در گزارش رصد كالا مطرح شد

صدور شناسنامه گارانتی برای ۵۰۰ شركت

صدور شناسنامه گارانتی برای ۵۰۰ شركت مدیركل دفتر نظارت بر خدمات سازمان حمایت با اعلان اینكه برخی تولیدكنندگان برای ثبت اطلاعات در این سامانه مقاومت می كنند، اظهار داشت: برای بیش از 500 شركت تولیدی و واردكننده، شناسنامه گارانتی صادر شد.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، در سالیان اخیر باتوجه به وفور کالاهای تقلبی و قاچاق در بازار، مصرف کنندگان کالا معمولاً جهت استفاده از خدمات بعد از فروش کالای خریداری شده، گرفتار سردرگمی شده و در نهایت نیز بدون اینکه بهره ای از این خدمات ببرند، متضرر می شوند و به مرور زمان مفهوم گارانتی برای خریداران کالا بی اعتبار شده است.
حضور ردپای شرکت های صوری در آشفته بازار خدمات بعد از فروش و افزایش بیش از پیش کارت های گارانتی فاقد اعتبار در سطح بازار، مسئولان ذی ربط را بر آن داشت تا برای اختتام دادن به این معضلات، تصمیمات جدی اتخاذ کنند.
در همین راستا، راه‎اندازی «سامانه جامع گارانتی» در تیرماه سال ۹۷، برمبنای تفاهم نامه همکاری میان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان پشتیبانی از مصرف کننده، در دستورکار قرار گرفت و برمبنای بند (۲) از ماده «۲» این تفاهم نامه، سازمان حمایت ملزم به نظارت بر ارائه خدمات بعد از فروش با بهره گیری از «سامانه های الکترونیکی» شد. البته قبل از انعقاد تفاهمنامه مزبور نیز در مواد ۳ و ۴ قانون پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان، بر نقش سازمان حمایت درباب نظارت بر ارائه خدمات بعد از فروش تاکید شده بود.
بر اساس اظهارات حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در آبان ماه سال گذشته، آخرین مهلت سازمان حمایت جهت راه اندازی سامانه جامع گارانتی تا آخر سال ۹۸ بوده است؛ به همین دلیل در گفتگو با سید جواد احمدی مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، از آخرین وضعیت راه اندازی سامانه جامع گارانتی جویا شدیم.
برخی تولیدکنندگان زیر بار نمی روند.
سید جواد احمدی مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات سازمان حمایت در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه سامانه جامع گارانتی مطابق آنچه که در مصوبات مربوط به پیاده سازی آن مقرر شده است، دارای ۳ بخش مجزا است، اظهار داشت: هم اکنون شرکت های واردکننده کالا، همکاری و همراهی مناسبی برای تکمیل این سامانه دارند اما متأسفانه شرکت های تولیدی بعضاً مقاومت هایی دراین زمینه از خود بروز می دهند.
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات سازمان حمایت با اعلان اینکه «ثبت شناسنامه گارانتی واحدهای تولیدی و وارداتی» نخستین پازل تشکیل‎ دهنده این سامانه از مجموع بخش های سه گانه آن است، اظهار داشت: بخش ثبت شناسنامه گارانتی از شروع آذرماه سال قبل شروع به کار کرده و عملیاتی شده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه از زمان عملیاتی شدن سامانه جامع گارانتی تلفن همراه، لوازم خانگی، تایر خودرو و محصولات آی‎تی، مشمول ثبت شناسنامه گارانتی شده اند، گفت: در مرحله بعد، لوازم یدکی خودرو نیز مشمول ثبت شناسنامه خواهند بود.
احمدی عنوان کرد: تابحال برای بیش از ۳۰۰ شرکت واردکننده تلفن همراه، ۷۲ شرکت تولیدکننده و واردکننده لوازم خانگی، ۸۳ شرکت واردکننده تایر خودرو و ۷۴ شرکت تولیدکننده و واردکننده محصولات آی تی (کامپیوتر و ملحقات) شناسنامه گارانتی صادر گردیده است.
سامانه جامع گارانتی در حال تکمیل است
احمدی دو بخش دیگر این سامانه را «اعتبارسنجی گارانتی» و «ارزیابی شرکت های ارائه دهنده گارانتی» عنوان نمود و اضافه کرد: این دو بخش توسط پیمانکار جدیدی که برای سامانه در نظر گرفته شده، در حال تکمیل و راه اندازی است.
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات سازمان حمایت تاکید کرد: بخش های دوم و سوم این سامانه ارتباط و همبستگی با بخش اول آن ندارد، بدین سبب نگرانی از بابت پروسه ثبت شناسنامه گارانتی واحدهای تولیدکننده و واردکننده وجود ندارد.
وی ابراز امیدواری کرد: باتوجه به برگزاری جلسات توجیهی و اتمام حجت های صورت گرفته با شرکت های تولیدی و همین طور گردنگیر قانونی ستاندن و نصب شناسه کالا و کد رهگیری در کالاهای مختلف، در نهایت کلیه تولیدکنندگان نسبت به ثبت شناسنامه گارانتی خود در این سامانه اقدام خواهند کرد.
احمدی در آخر با اشاره به اینکه نیازها و خواسته های سازمان حمایت در صدور تأییدیه خدمات بعد از فروش کالاهای سرمایه ای و مصرفی بادوام توسط شناسنامه گارانتی به صورت کامل برقرار خواهد شد، بیان کرد: سامانه مستقر شده در سازمان حمایت به خوبی ظرفیت آنرا دارد که برای ساماندهی هر چه بهتر گارانتی در بازار، نقش آفرینی کند.
به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، «استعلام آسان گارانتی و اصالت کالا»، «نظارت مستمر بر خدمات بعد از فروش»، «رهگیری و شناسایی کالای قاچاق»، «دادن فرصت مقایسه به مشتری با رتبه بندی و اعتبارسنجی شرکت های ارائه دهنده گارانتی» همچون مزایای راه اندازی سامانه جامع گارانتی شمرده می شود.

1399/03/29
19:31:56
5.0 / 5
2399
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها