نگاهی به عملكرد سمعك های هوشمند

نگاهی به عملكرد سمعك های هوشمند به گزارش رصد كالا سمعك های هوشمند سخت افزارهای كمك شنوایی هستند كه با داشتن ابعادی كوچكتر، دارای میكروفن و رسیوری قوی تر بوده، توانایی انتقال صدا با قدرت و كیفیت بیشتری را به مددجو دارند.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، چنانچه به سیر تکاملی ابزار و وسایلی که توسط انسان ها ساخته شده اند نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که پیشرفت دانش نظریه و افزایش تجربیات عملی که با تنوع در طراحی، تعدد روش های ساخت و قدم گذاشتن در راه ایده های تازه خودنمایی می کند، مقدمات هوشمند شدن آنها را فراهم آورده است.
سخت افزارهای هوشمند
اگرچه برای سخت افزارهای هوشمند تعاریف گوناگونی عرضه می شود، ولی آنچه همگان در اینباره پذیرفته اند وجود یک فناوری پیشرفته به منظور القای یک بینش کلی از محیط اطراف این دستگاه به آن است.
به عبارتی دیگر وجود میکروکنترلر یا میکروپروسسورهای بسیار حساس و کوچک در این محصولات در کنار برنامه های سنگین و دقیق کامپیوتری روی آنها سبب شده تا بتوانند با برقراری ارتباط با دنیای اطراف خود، اهدافی که از جانب انسان به آنها محول شده است را انجام دهند.
در همین رابطه از سمعک هوشمند یا سمعک زیمنس گرفته تا جاروبرقی های خودکار، تلفن های همراه، ربات های جراح، سامانه های نظامی، سیستم های سرگرمی، سخت افزارهای تشخیص هویت و ده ها مثال دیگر، جملگی محصولات هوشمندی هستند که با داشتن دستورالعملی مشخص، با دریافت ورودی های مختلف و سنجش فعل و انفعالات پیرامون خود، خروجی مطلوب طراح یا کاربر خویش را به منصه ظهور می گذارند.

سمعک هوشمند
اگرچه در سلسله یادداشت هایی که پیرامون معرفی سمعک های عرضه شده از جانب مجموعه «سیگنال کلینیک» داشتیم به بررسی تک تک آنها پرداخته ایم، اما به صورت خلاصه با کنارهم قرار دادن توضیحات فوق و خصوصیاتی که از یک سمعک نامرئی سراغ داریم، سمعک های هوشمند سخت افزارهای کمک شنوایی هستند که با داشتن ابعادی کوچک تر، دارای میکروفن و رسیوری قوی تر بوده، توانایی انتقال صدا با قدرت و کیفیت بیشتری را به مددجو دارند و نهایتاً به واسطه سامانه های وایرلس توانایی برقراری ارتباط با دیگر سخت افزارهای هوشمند را دارند.
علاوه بر این بدیهی است که این ساختار پیشرفته باید بخش قابل توجهی از معایب یا کاستی های نمونه های قدیمی تر یا آنالوگ خویش را هم بر طرف کرده باشد که به صورت مصداقی می توان به حذف اصوات اضافه، نویزهای دیجیتال، ناگهانی و ضربه ای، تعیین جهت صدا یا مکان یابی، هماهنگی با گوش دیگر (عملکرد غیرمستقل دو گوشی)، استفاده از اطلاعات گوشی دیگر (مثلاً جهت داری میکروفون گوش چپ در اثر ایجاد این تغییر در گوش راست)، سرعت بسیار بالای انتقال اطلاعات، رفع سوت زدن های بی مورد، یادگیری و تطبیق پذیری یا ذخیره سازی اطلاعات کاربری یک فرد یا محیط هایی که در آن قرار می گیرد اشاره نمود.
بلوتوث و کاربری های جدید
با گذر از این توضیحات باید خاص ترین خصوصیت یک سمعک داخل گوشی را قابلیت اتصال آن به دیگر محصولات Smart با کمک شبکه های بی سیم - بخصوص بلوتوث - دانست که یکی از جلوه های هوشمندی سخت افزارهای امروزی قابلیت اتصال آنها به محصولات دیگر به واسطه امواج وایرلس است.
سمعک هوشمند بلوتوثی با کمک این مکانیزم به یک تلفن همراه متصل شده و به واسطه این وسیله تنظیم می شود و می توان با کمک این محصولات با تلفن همراه صحبت کرد و در نهایت نغمه یک قطعه موسیقی یا نوای یک فیلم را در عمق گوش کاربر حس کرد. ناگفته نماند که این خصوصیت تنها مخصوص تلفن های همراه نبوده و می توان از آن به منظور دریافت صدای سخت افزارهای هوشمند دیگری مانند تلوزیون های نسل جدید هم استفاده نمود.
شکل ظاهری سمعک های هوشمند
می توان اظهار داشت که هوشمندی بیشتر از اینکه در قید و بند طراحی و ابعاد باشد، مرهون استفاده از تکنولوژی های خاص است، در نتیجه این محصولات هم در کسوت یک سمعک پشت گوشی دیده می شود، هم داخل گوشی، هم داخل کانالی و هم نامرئی!
یک مثال ملموس
فرض کنید مددجویی با داشتن سمعکی معمولی بر گوش خود در یک ایستگاه مترو حضور داشته و به دنبال برقراری ارتباطی کلامی با شخص دیگری است.
همهمه جمعیت، صدای پیجرهای ایستگاه، اصوات دیجیتالی یا نوایی که از نمایشگرهای بزرگ بر می خیزند، صدای هواکش ها و سامانه تهویه مطبوع، بوق قطار در تونل یا صدای جیغی که به هنگام توقف در محل استقرارش بر می خیزد، مجموعه آواهایی هستند که به خودی خود اهمیت زیادی ندارند اما چنانچه تقویت شوند، تنها بعنوان عواملی نامطلوب و بر هم زننده تمرکز فرد مطرح می شوند.
با وجود اینکه سمعک های معمولی همه صداهای دریافتی را تقویت کرده و به گوش مددجو ارسال می نمایند، سمعک های هوشمند با نویزگیر ضربه ای و دیجیتالی خود خیلی از این صداها را کاهش داده و به پس زمینه کلماتی که از جانب مخاطبتان به گوش شما می رسد تبدیل می کنند. از طرفی دیگر میکروفون جهت دار روی صدای این فرد متمرکز شده و از آن مهم تر حافظه این دستگاه با به خاطر سپردن شرایط موجود، در نوبت های بعدی هم به سرعت به اعمال مکانیزم مورد قبول کاربر می پردازد.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/03/10
22:56:37
5.0 / 5
2970
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها