جهش ارزی چقدر محتمل است؟

جهش ارزی چقدر محتمل است؟ رصد كالا: مفسرین اقتصادی معتقدند باتوجه به سیاست های ارزی بانك مركزی، نباید انتظار جهش های بزرگ ارزی در آینده را داشته باشیم.به گزارش رصد کالا به نقل از خبر آنلاین، بازار ارز این روزها باردیگر پرنوسان شده است؛ تا جایی که مقایسه قیمت دلار نسبت به آخرین روز کاری سال ۹۸، از رشد بیش یک هزار و ۹۰۰ تومان حکایت دارد. میزان تغییر قیمت ها در بازار ارز نشان داده است در حالی دلار در آخرین روز کاری سال ۹۸ با نرخ ۱۴ هزار و ۹۰۳ تومان به فروش می رفت، هم اکنون دلار در بازار ۱۶ هزار و ۸۵۴ تومان قیمت دارد؛ این یعنی افزایش حدود ۱۳ دلاری نرخ دلار.
اگرچه افزایش ۱۳ دلاری نرخ دلار در مقابل بازدهی بیش از ۱۰۰ درصدی بازاری دیگری (بازار سرمایه)، عددی ناچیز است، اما این میزان افزایش، در تغییر قیمت خیلی از کالاها بسیار موثر است؛ تا جایی که در بعضی بازارها همچون بازار خودرو های خارجی، زمزمه هایی از افزایش قیمت ها به دنبال افزایش قیمت دلار به گوش می رسد.
عملکرد بازار ارزی نشان داده است که همچنان تقاضا موثر برای ارز به علت کاهش حجم مراودات تجاری و تقاضای مسافرتی، توان افزایش یا کاهش خاصی ندارد. تراز تجاری ایران در فروردین ۹۹ نسبت به زمان مشابه سال قبل، با کسری ۲۷۹ میلیون دلاری مواجه بوده که نشان از اثرات محدودیت های ناشی از ویروس کرونا است. با این وجود در هفته منتهی به ۲۶ اردیبهشت، بازدهی دلار مثبت بوده است. فعالان بازار، نوع نوسانات نرخ حواله درهم، ارزش دلار در کشورهای همسایه و نوع قیمت گذاری صرافی های بانکی را از عوامل اثرگذار بر قیمت ارز در این روزها می دانند.
به گفته فعالان بازار، مهم ترین عاملی که در این شرایط سبب شد قیمت دلار به رشد خود ادامه دهد، افزایش نرخ حواله درهم بود. با این وجود، به نظر می آید فعالان بازار داخلی تا حدی با احتیاط نسبت به رشد حواله درهم واکنش نشان دادند. در بازار ارز هیجانات کمی بیشتر از گذشته شده است، ولی همچنان چشم بیشتر معامله گران به بازار سکه و طلاست که هر روز سقف تاریخی تازه ای را به ثبت می رساند.
در حال حاضر خیلی از فعالان بازار معتقدند دلار در صورتیکه بتواند بالای کانال ۱۷ هزار تومانی باقی بماند، انتظارات افزایشی برای حضور در کانال ۱۸ هزار تومانی را در بین نوسان گیران زنده نگه خواهد داشت.
بهبود اوضاع پولی و ارزی کشور نسبت به دو سال قبل
در این شرایط، اما رئیس کل بانک مرکزی از بهبود شرایط پولی و ارزی کشور آگاهی داد و اظهار داشت: کوشش های بانک مرکزی و کمک های دولت به همراه تلاش بانک ها در بهبود وضعیت ترازنامه های خود، شرایط پولی و ارزی کشور را در وضعیت مناسب تری نسبت به دوسال پیش قرار داده است.
به اعتقاد عبدالناصر همتی، آنچه بدخواهان از تنش در بازار ارز، تلاطم در نظام بانکی و کمبود کالاهای اساسی دنبال می کردند، نه فقط حاصل نشده، بلکه وضعیت ایران امروزه و در حین عبور از بحران کرونا از خیلی از کشورها مطمئن تر و آرام تر است.

گوشزد رئیس کل بانک مرکزی به ریسک سرمایه گذاری در ارز
در این میان، رئیس کل بانک مرکزی در روزی که سکه از مرز ۷ میلیون تومانی عبور کرد و دلار پس از ۲۰ ماه به کانال ۱۷ هزار تومانی رسید، اطلاعیه ای صادر و عنوان کرد: مردم حق دارند منابع و دارایی های خودرا در بخش های مختلف سرمایه گذاری کنند، ولی وظیفه دارم که ریسک سرمایه گذاری در ارز را باردیگر گوشزد کنم.
او در یادداشت اینستاگرامی خود، جو روانی و تبلیغات به وجود آمده درباره میزان تورم انتظاری و شرایط آتی ارزی کشور را در افزایش قیمت ها موثر دانست و اصرار کرد این مسائل، عموما توسط ذی نفعان مطرح می شود؛ پیش بینی هایی که دور از واقعیت ها و اطلاعات در دسترس می باشد.
همتی در بخش اول صحبت های خود به مشکلات مربوط به کرونا و بسته شدن پایانه های مرزی کشورهای همسایه اشاره نمود، اما در عین حال، از تزریق ۲ و نیم میلیارد دلار طی ۵۰ روز گذشته خبر و نوید داد که روند صادرات نفتی و غیرنفتی نیز در حال احیای مجدد است. این در شرایطی است که بگفته او خیلی از مراکز جابه جایی ارز طی ۵۰ روز گذشته تعطیل بوده اند.
در واقع در لابه لای صحبت های رئیس کل بانک مرکزی هم می توان مشکلاتی که برای مدیریت بازار ارز وجود داشته است را مشاهده کرد و هم می توان، پیش بینی او از آینده قیمت ها را باخبر شد. او اشاره کرد؛ با احیای مجدد و تدریجی روند صادرات غیرنفتی و نفتی، پیش بینی بانک مرکزی از برگشت وضعیت طبیعی صادرات غیرنفتی و عرضه ارز به روال گذشته حکایت می کند. در کنار همه این موارد، موضوع دسترسی به منابع بانک مرکزی در خارج از کشور نیز روند مثبتی پیدا کرده است.
رییس کل بانک مرکزی معتقد می باشد مردم این حق را دارند منابع دارایی خودرا در بخش های مختلف نظیر بورس، بانک، املاک و ارز و طلا سرمایه گذاری کنند، اما وظیفه دارم که ریسک سرمایه گذاری در ارز را باردیگر گوشزد کنم.
هشدار به ورود باردیگر سرمایه های مردم به بازار ارز
برخی از فعالان بازار ارز، یکی از دلیلهای افزایش اخیر قیمت ارز را افزایش قیمت ها در بازارهای موازی می دانند. به اعتقاد آنها، پس از رشد بازار سرمایه، و افزایش حضور مردم در بورس بمنظور سرمایه گذاری، عده ای که توان ورود به بورس را نداشتند، به بازار ارز آمده اند تا سرمایه های ریالی خودرا به ارز تبدیل کنند.
اما به باور یک فعال بازار ارز، یک دفعه دیگر نیز در سال های قبل مردم از بازار ارز ضربه خورده اند و نباید بار دیگر فریب تبلیغات سوداگران را بخورند. وی آگهی داد که مردم تمام سرمایه های خودرا وارد این بازار نکنند تا باردیگر ضرر نکنند.
این فعال بازار ارز اصرار کرد اتفاقاتی که این روزها در بازار ارز رخ داده، بیشتر از آنکه ریشه اقتصادی داشته باشد، به دلیلهای روانی است؛ بیشتر افرادی که بار دیگر وارد بازار ارز شده اند، می گویند الان بازار سهام داغ است و بسیاری از مردم در حال سود هستند؛ ما هم آمدیم با خرید ارز، ارزش پول خودرا حفظ نماییم.
انتظار اشتباه جهش بزرگ ارزی
میثم رادپور، کارشناس اقتصادی درباره دلیلهای افزایش نرخ ارز در ایام اخیر اظهار داشت: در ارتباط با تغییرات نرخ ارز، لازم است اثر کرونا بر عرضه و تقاضا را در نظر بگیریم. کرونا باعث شده هزینه های دولت از درآمدها پیشی بگیرد و کسری بودجه دولت افزایش یابد. در نتیجه با تحریک نقدینگی، تقاضای مازادی از این بابت وارد بازار شده و تغییراتی در قیمت دلار را به دنبال داشته است. افزایش تورم انتظاری نیز بنابراین است و در یک طرف، شاهد تقویت تقاضای ارز هستیم.
وی اضافه کرد: از جانب دیگر، کرونا باعث شده درآمدهای ارزی کشور بیشتر از قبل تحت فشار قرار گیرد. بااینکه فروش نفت ما پیش از این نیز به شدت کاهش پیدا کرده بود، اما کرونا موجب شد قیمت حامل های انرژی، نفت و مشتقات نفتی و همچینین کانی های فلزی کاهش جدی پیدا کند و درآمد ارزی کشور تحت تاثیر قرار گیرد و عرضه ارز تضعیف شود.
رادپور، مجموعه این عوامل را سبب ایجاد فشار کوتاه مدت بر بازار و افزایش نرخ ارز دانست و اظهار داشت: انتظار نمی رود در روند بلندمدت قیمت دلار، جابه جایی عمده ای اتفاق بیفتد و علت آن، جهشی است که در سال ۱۳۹۷ صورت گرفت و قدرت خرید را به شدت کم کرد. هم اکنون قدرت خرید ریال نسبت به اواخر سال ۱۳۹۶ که می توان آنرا آغاز جهش ارزی دانست، کاهش قابل توجهی داشته است. هم اکنون پول های ما کمتر می توانند کالا و خدمات و همچنین، دلار خریداری کنند.
این کارشناس اقتصادی در ارتباط با تاثیر سیاست های بانک مرکزی بر بازار ارز اظهار داشت: به نظر می آید بانک مرکزی رویه خود برای حضور در بازار ارز را تغییر داده است. تا پیش از این، نظام ارزی ایران، نظام مشخصی نبود و بهترین نامی که می توانستیم برای آن انتخاب نماییم «تثبیت-جهش» بود، یعنی تمام تلاش ها برای تثبیت نرخ ارز انجام می شد و بعد از آن با جهش مواجه می شدیم. هم اکنون به نظر می آید بانک مرکزی به این نتیجه رسیده که با منابع ارزی تحلیل رفته و کاهش کنترل در بازار ارز، باید اجازه دهد فشارها در طول مسیر آزاد شود و کوشش برای تثبیت نرخ ارز، موجب جهش های جدی می شود. به نظر می آید در دورانی قرار داریم که بانک مرکزی این مساله را پذیرفته و شاهد جهش های بزرگ نخواهیم بود.

۲۲۳۲۲۵


منبع:

1399/02/26
22:04:44
5.0 / 5
2779
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها