موارد موثر برتعیین قیمت محصولات فولادی

موارد موثر برتعیین قیمت محصولات فولادی به گزارش رصد كالا در این مقاله تلاش كردیم عوامل موثر برتعیین قیمت تیرآهن، میلگرد، لوله و ورق بعنوان بخشی از محصولات پركاربرد مقاطع فولادی در كشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه مورد بررسی قرار دهیم.به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، مصرف آهن از زمانهای قدیم به صورت های گوناگون دربین مردم رایج بوده و هست و این ماده پركاربرد كه اتفاقا چهارمین عنصر فراوان پوسته زمین است تأثیر بسزایی در رونق بازار و به طوركلی صنایع و زندگی صنعتی انسان امروزی دارد.
آهن كه به صورت سنگ آهن از طبیعت گرفته شده و به صورت فولاد و محصولات حاصل از آن مورد استفاده قرار می گیرد بعنوان مولفه ای بسیار مهم و حائز اهمیت در دنیای اقتصاد داخلی وخارجی كشورها مورد مطالعه قرار می گیرد. در این مقاله تلاش شده عوامل موثر برتعیین قیمت تیرآهن، میلگرد، لوله و ورق بعنوان بخشی از محصولات پركاربرد مقاطع فولادی در كشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه بررسی شود.
۱. قیمت سنگ آهن جهانی
ازآنجایی كه ماده اولیه تولید محصولات فولادی و ازجمله تیرآهن، میلگرد و ورق سنگ آهن است پس به طورحتم قیمت جهانی این ماده پرارزش یكی از شاخص های مهم و اثرگذار قیمت مقاطع فولادی است. البته ایران دارای منابع غنی از سنگ آهن بوده و ۷۰ درصد نیاز داخلی خویش را تامین كرده و فقط ۳۰ درصد این ماده از خارج ازكشور و بخصوص از كشور چین وارد میشود و به همین علت این عامل به تنهایی حداقل در كشوری مثل ایران نمیتواند تأثیر زیادی در تعین قیمت میلگرد، و ورق داشته باشد و فاكتور اثرگذار بعدی یعنی قیمت ارز به همراه این عامل میتواند بیشتر موثر واقع شود.
۲. قیمت ارز:
امروزه واردات و صادرات و به صورت كلی تجارت جهانی نقش مهم و كلیدی در نوسانات بازار داخلی كشورها دارد و بالطبع نرخ ارز كه اصل مبادلات محصولات فولادی مانند تیرآهن، میلگرد و ورق است تأثیر مستقیم بر قیمت این مواد خواهد داشت هرچند گاهی سیاستهای داخلی یك كشور ایجاب میكند كه دربرهه ای از زمان قیمت ارز ثابت نگه داشته شود و یا ارزش پول یك كشور به دلیل مسائل سیاسی پایین می آید كه دراینصورت حتی اگر قیمت سنگ آهن جهانی هم كاهش داشته باشد و یا ثابت نگه داشته شود مادر كشور مذكور با افزایش قیمت مقاطع فولادی نظیر تیرآهن، میلگرد و قیمت لوله مواجه خواهیم شد.
۳. عرضه وتقاضا:
این مساله یكی از عوامل بسیار مهم و اثرگذار بر قیمت آهن و فولاد است. هرچه میزان عرضه این محصولات بیشتر و تقاضای آنها كمتر باشد قیمت كاسته می شود و بالعكس هرچه تقاضا بیشتر و عرضه كمتر باشد قیمت محصولات فولادی افزایش خواهد داشت؛ وبرهمین مبنا گاهی بعضی ازكارخانجات تولیدی با ایجاد بازار كاذب (تقاضای زیاد ساختگی) برای محصولات تولیدی خود افزایش قیمت كاذب یا حباب قیمت ایجاد میكنند كه موقتی و زودگذر است كه تشخیص این مهم در تخصص افراد با تجربه دراین زمینه مانند كادر متعهد شركت پتروفولاد فیدار است كه میتوانند مشاور مطمئنی برای خریداران محترم باشند. برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۶۶۳۱۳۱۵۶ تماس بگیرید.

۴. بازار بورس كالا:
بازار بورس جایی است كه تولیدكننده و مصرف كننده میتوانند بدون واسطه كالاهای خویش را قیمت گذاری كنند و از این نظر امن محسوب میشود و میتواند مبنای درست و مطمئنی برای تعین قیمت تیرآهن، میلگرد و ورق و یا دیگر مقاطع فولادی باشد چونكه بورس جایی است كه همه تولیدكنندگان میتوانند با اطمینان كالاهای خویش را عرضه كنند و همانطور كه گفته شد عرضه زیاد سبب كاهش قیمت كالا میشود و چون چند سالی است این امرصورت میگیرد و حدودا عرضه و تقاضا به یك میزان ثابتی رسیده است سبب ثبات نسبی قیمتها به خصوص در زمینه محصولات فولادی شده است. هر چند فرصت طلبان گاهی در این حوزه هم نفوذ كرده و باكنترل عرضه تولیدات خود (عرضه قطره چكانی) میخواهند نبض بازار را به دست گرفته و قیمت محصولات خویش را بالا برند.
۵. قیمت قراضه:
قراضه یكی دیگر از منابع تامین مواد اولیه است كه از آن مقاطع فولادی به دست می آید و قیمت آن تأثیر مستقیم بر محصولات فوق خواهد داشت.
۶. قیمت انرژی:
نفت كه یكی از مهمترین منابع انرژی در جهان است میتواند ۱۵ درصد قیمت محصولات فولادی راتعیین كند؛ چونكه نفت و مشتقات آن و انرژی حاصل از آنها هم بعنوان تامین كننده اصلی انرژی كارخانجات تولیدی مقاطع فولادی و هم در حمل و نقل این كالاها نقش بسزایی دارد ازاین رو قیمت نفت و دیگر انرژیها به صورت مستقیم بر قیمت محصولات فولادی اثرگذار است.
۷. هزینه های تولید:
این مورد شامل موارد زیادی است از جمله: دستمزد و تعداد نیروی انسانی، ماشین آلات و هزینه های جانبی آنها، انبارها و...
به طور كلی بازار فولاد نه تنها در ایران بلكه دركلیه كشورها شامل توسعه یافته و درحال توسعه، بعنوان یكی از عرصه های حساس و كلیدی، همواره موثر و متاثر از سیاستهای داخلی و خارجی آن كشور است و عوامل ذكرشده كه همگی مكمل یكدیگرند بخشی از عوامل اثرگذار بر قیمت تیرآهن، میلگرد و ورق بعنوان نمونه های پرمصرف مقاطع فولادی خواهند بود. برای كسب اطلاعات بیشتر با كارشناسان فروش شركت پترو فولاد فیدار با شماره تلفن: ۰۲۱۶۶۳۱۳۱۵۶ تماس بگیرید. این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1398/09/10
21:05:34
5.0 / 5
4320
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها