گزارش رصد كالا

اربعین چگونه كربلا برویم؟، جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما

اربعین چگونه كربلا برویم؟، جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما رصد كالا: در روزهای اربعین امسال دو واقعه بازگشایی مرز خسروی و حذف روادید عراق می تواند موج بزرگ مسافرت زوار اباعبدالله (ع) با استفاده از مودهای ریلی، هوایی و جاده ای به عتبات عالیات را رقم بزند.به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، ۲۷ مهر ماه امسال برابر با ۲۰ صفر و اربعین شهادت اباعبدالله الحسین (ع) است كه در سال های اخیر و بعد از سقوط رژیم بعث، به یكی از بزرگترین میعادگاه های جهان تشیع تبدیل گشته و هر ساله گروه عظیمی از عاشقان امام حسین (ع) از سراسر دنیا كه گاه تا ۲۰ میلیون نفر تخمین زده می شود، عازم عتبات عالیات در عراق می شوند.
در سال قبل تعداد ایرانیانی كه از سه مرز مهران، شلمچه و چزابه به زیارت عتبات عالیات رفتند، تا ۲ میلیون نفر تخمین زده شده بود كه با عنایت به حذف روادید عراق از سفرهای اربعین امسال و همین طور افزوده شدن مرز خسروی به مجموع مرزهای تردد میان ایران و عراق، پیش بینی می شود جمعیت زوار ایرانی اربعین امسال به حدود ۳ میلیون نفر افزایش یابد.
جزئیات سفرهای جاده ای اربعین
بر اساس برآوردهای انجام شده، پیش بینی می شود ۵۰ درصد زوار ایرانی بوسیله حمل و نقل جاده ای عمومی شامل اتوبوس، مینی بوس، ون و سواری های تحت پوشش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به همراه اتوبوس های درون شهری تحت نظارت شهرداری ها به مرزهای ۴ گانه سفر كنند كه برمبنای گفته عبدالهاشم حسن نیا، معاون وزیر راه و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، ۱۵ هزار دستگاه انواع ناوگان جاده ای زوار امسال را جابه جا خواهند كرد.
نرخ كرایه اتوبوس
با توجه به تاكید محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی درباب عدم افزایش كرایه اتوبوس و دیگر مودهای حمل و نقلی در اربعین امسال، نرخ كرایه اتوبوس ۲۵ نفره تك صندلی تهران-مهران ۹۱ هزار تومان خواهد بود. این در شرایطی است كه سال قبل به سبب آنچه یك سر خالی ماندن اتوبوس ها چه در زمان رفت و چه در زمان برگشت زوار نامیده شد، ۲۰ درصد به نرخ كرایه حمل اضافه گردید كه با عنایت به تاكید وزیر راه، امسال نباید شاهد افزایش قیمت باشیم.
كرایه اتوبوس ۲۵ نفره تك صندلی تهران كرمانشاه نیز ۶۶ هزار تومان است كه مقرر است اتوبوس های درون شهری از پایانه مسافری كرمانشاه تا مرز خسروی مسافران را بلاعوض حمل كنند.
نحوه اعزام ریلی زوار اربعین
اگر زوار قصد سفر ریلی به كربلا در روزهای اربعین را داشته باشند، می توانند به دو صورت با قطار تهران-شلمچه و تهران-كرمانشاه به عتبات عالیات مشرف شوند. از ایستگاه راه آهن كرمانشاه نیز با اتوبوس های درون شهری مقرر است زوار به صورت بلاعوض به مرز خسروی منتقل شوند. در صورت افزایش تقاضای سفر از مرز خسروی و كمبود خدمات، امكان انتقال قسمتی از زوار به مرز مهران از ایستگاه راه آهن كرمانشاه نیز وجود دارد.
در حال حاضر قیمت بلیت قطار ۳ ستاره ۶ تخته تهران-كرمانشاه ۶۶ هزار و ۳۰۰ تومان و ۴ ستاره ۴ تخته ۹۶ هزار و ۴۵۰ تومان و قیمت بلیت قطار ۴ ستاره ۴ تخته تهران-اهواز ۱۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان و ۳ ستاره ۶ تخته ۹۵ هزار تومان است.
دبیر انجمن شركت های هواپیمایی: فروش بلیت پروازهای اربعین شروع شد + نرخ بلیت
مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شركت های هواپیمایی نیز درباب قیمت بلیت پروازهای تهران-نجف، تهران-بغداد، مشهد-نجف و مشهد-بغداد اظهار داشت: در روزهای اربعین حسینی (ع) یعنی از ۲۰ تا ۳۰ مهر، قیمت بلیت هواپیما در راه تهران - نجف، نجف - تهران و تهران - بغداد، بغداد- تهران ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است. برای مسیرهای مشهد به بغداد و نجف (و بالعكس) نیز ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد.
وی با اشاره به اینكه نرخ مذكور پروازی ویژه ایام اربعین حسینی (ع) یعنی فاصله زمانی ۲۰ تا ۳۰ مهر ماه امسال تعیین شده، اظهار داشت: امسال حدود ۱۰۸ هزار صندلی پروازی برای خدمت دهی به زوار حسینی (ع) در روزهای اربعین تدارك دیده شده است كه بلیت آنها از الان بوسیله دفاتر و آژانس های فروش بلیت هواپیمایی مجاز و همین طور بوسیله سایت های اینترنتی دارای مجوز سازمان هواپیمایی كشوری به فروش می رسد.
اسعدی سامانی اضافه كرد: برمبنای قانون، نرخ بلیت در همه پروازهای خارجی آزاد و تابع عرضه و تقاضا و هزینه های تمام شده است، اما با توجه با استقبال زوار اباعبدالله الحسین (ع) از سفر به عتبات عالیات در روزهای اربعین و برای جلوگیری از سوء استفاده برخی واسطه ها، شركت های هواپیمایی تصمیم گرفتند امسال نیز نرخ ثابتی برای پروازهای اربعین داشته باشند.
قطارهای فوق العاده و فرودگاه های كمكی در خدمت زائران
گفتنی است اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز بتازگی اعلام نموده بود مقرر است پروازهای فوق العاده از فرودگاه های كرمانشاه و ایلام به نجف و بغداد برقرار شود.
ضمن اینكه سعید رسولی معاون وزیر راه و مدیرعامل شركت راه آهن نیز از پیش بینی راه اندازی قطارهای فوق العاده در روزهای اربعین حسینی (ع) به مقاصد كرمانشاه و شلمچه آگاهی داده بود.


منبع:

1398/06/28
12:30:42
5.0 / 5
4273
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها