آخرین خبرها از قراردادهای خرید هواپیما، بویینگ و ایرباس می آیند؟

آخرین خبرها از قراردادهای خرید هواپیما، بویینگ و ایرباس می آیند؟ رصد كالا: عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی اظهار داشت: تمامی قراردادهای هواپیما با سه شركت بوئینگ، ایرباس و ای تی آر فریز شده است، یعنی قراردادها به همین صورت باقی می مانند تا موانع رفع شده و باردیگر اجرایی شوند.


به گزارش رصد كالا به نقل از خبر آنلاین به نقل از تجارت نیوز، طبق سند چشم انداز كشور صنعت هواپیمایی ایران در سال ۱۴۰۴ در جابه جایی بار باید مقام اول و در جابه جایی مسافر باید مقام دوم را در منطقه داشته باشد، به همین جهت نوسازی ناوگان هوایی كشور امری بدیهی بود كه باید از طرف وزارت راه و شهرسازی انجام می گرفت. به همین جهت در بازه زمانی كه بیشتر تحریم ها مقابل ایران لغو شد، وزارت راه و شهرسازی (در دوران صدارات عباس آخوندی) مطابق با سند چشم انداز ۲۰ساله كشور مبادرت به انعقاد قرارداد خرید ۲۰۰ فروند هواپیما با شركت های بوئینگ، ایرباس و ای تی آر به منظور نوسازی خطوط هوایی كشور كرد. اما در این بازه زمانی كه تحریم ها مقابل ایران لغو شده بود از ۱۰۰ فروند هواپیمای خریداری شده از شركت ایرباس تنها سه فروند و از ۲۰ فروند هواپیمای خربداری شده از شركت ای تی آر تنها ۱۳ فروند به ایران تحویل داده شد و با وجود اینكه قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ با این شركت آمریكایی به ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار امضا شده بود این شركت حتی یك فروند هواپیما هم به ایران ایر تحویل نداد.
سال قبل بعد از خروج یك طرفه آمریكا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها، روند نوسازی ناوگان هوایی كشور مجدد متوقف گردید و دیگر قراردادهای خرید هواپیما از شركت های خارجی اجرایی نشد. به همین جهت سوالی كه مطرح می شود این است كه با عنایت به اینكه هفته گذشته ایران گام دو كاهش تعهدات برجامی را اجرایی كرد و احتمال اجرای گام سوم كاهش تهدات برجامی در دوماه آینده بسیار وجود دارد، آیا مابقی هواپیماها مطابق با قراردادهایی كه در گذشته امضا شده است به ایران ایر تحویل می شوند یا قراردادهای خرید هواپیما از شركت‎های خارجی باطل خواهند شد؟ عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی درباب قراردادهای هواپیما با شركت های خارجی اظهار داشت: تمامی قراردادهای هواپیما با سه شركت بوئینگ، ایرباس و ای تی آر فریز شده است، یعنی قرار دادها به همین صورت باقی می مانند تا موانع رفع شده و باردیگر اجرایی شوند. آخوندی افزود: تمامی قراردادهای هواپیما از جهت حقوقی محفوظ بوده و باطل نشده است، اما به علت تحریم ها قابلیت اجرا ندارند. وزیر سابق راه و شهرسازی اظهار داشت: وقتی قرارداد ابطال نشده و تنها اجازه اجرا نداشته باشد به صورتی فریز می شود و به محض تغییر سیاست ها و رفع موانع مجدد عملیاتی خواهند شد. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1398/04/20
14:06:34
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: ارز , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها