همه چیز در مورد لغو و تأخیر پروازها

همه چیز در مورد لغو و تأخیر پروازها رصد كالا: هواپیما از روزهای ابتدایی اختراعش تا امروز كه از تكنولوژی های به روز برخوردار شده، همیشه بعنوان وسیله نقلیه ای محبوب به شمار رفته است.به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، ایمنی و سرعت دو عامل مهمی هستند كه هواپیما را در اولویت خیلی از افراد به هنگام سفر قرار می دهند. اما سفر با هواپیما همیشه هم سریع تلقی نمی گردد، در بعضی موارد پروازها با تأخیر انجام می شوند و یا حتی بطور كلی لغو می شوند. اما دلیل این مساله چیست؟ با وبلاگ مِستر بلیط همراه باشید تا با تمامی دلایلی كه منجر به تأخیر و یا لغو پرواز می شوند، آشنا شوید.
تأخیر پرواز به موقعیتی گفته می شود كه در آن پرواز یك شركت هواپیمایی دیرتر از موعد زمان بندی شده از زمین بلند شده و یا دیرتر از زمانی كه انتظار می رود به زمین بنشیند. اداره ی هوانوردی فدرال (FAA) پروازی كه ۱۵ دقیقه دیرتر نسبت به جدول زمان بندی اش صورت گیرد را پرواز با تأخیر قلمداد می كند.
كنسلی پرواز به موقعیتی گفته می شود كه یك شركت هواپیمایی بنا به دلایلی به هیچ وجه پرواز خاصی را انجام ندهد، در واقع آنرا كنسل كند. كنسلی پرواز یكی از نا امید كننده ترین مواردیست كه یك مسافر گاهی ناگزیر به مواجهه با آن است. در بیشتر نقاط دنیا شركت های هواپیمایی در ازای تأخیر و یا كنسلی پرواز موظف به پرداخت جریمه به مسافران هستند، اما لازم به ذكر است قوانین پرداخت این جریمه در كشورهای مختلف و ایرلاین های مختلف، متفاوت می باشد.
دلایل لغو و یا تأخیر پروازها
بر اساس مطالعات انجام شده و گزارش های حاصله دلیلهای لغو و یا تأخیر یك پرواز به قرار زیر هستند:
نقص فنی
كنسلی پرواز به سبب نقص فنی، به معنای این است كه هواپیمایی كه قرار بوده با آن پرواز كنید خراب شده و نیاز به تعمیرات دارد. این نقص فنی می تواند میلیون ها مشكل را در بگیرد، از یك مشكل در سیستم هیدرولیك گرفته تا مشكلات بسیار جدی در موتور هواپیما. بطور ایده آل در این حالت پرواز فقط گرفتار تأخیر می شود و پس از مدت زمان كوتاهی صورت خواهد گرفت. اما چنانچه مشكل بر طرف نشود و هنوز خطراتی مسافران را تهدید كند پرواز كنسل خواهد شد.
ترافیك هوایی شدید
در طول شبانه روز آسمان ها بسیار شلوغ هستند، اما تمامی این شلوغی و ترافیك توسط برج های مراقبت كنترل می شود. مشكل زمانی آغاز می شود كه ترافیك آسمان ها به دلایلی نظیر تعطیلات و یا هر رویداد خاص دیگر، سنگین باشد.
آب و هوای نامساعد
هواپیما به سبب آب و هوای بد امكان دارد زمین گیر شود و این آب و هوایی كه با شركت های هواپیمایی همكاری نمی كند می تواند از كولاك و طوفان تا مه و بادهای شدید را در بگیرد.

مسائل امنیتی
این روزها بعضی از پروازها به دلیلهای امنیتی كنسل می شوند. این دلیلهای می توانند مواردی نظیر احتمال بمب گذاری در فرودگاه مبدأ و یا مقصد، و یا هر گونه تهدید دیگری را شامل شوند.
سوخت گیری
سوخت گیری یك هواپیما غالباً بیشتر از ۲ ساعت زمان نیاز دارد، خصوصاً هواپیماهای غول پیكری كه برای پروازهای طولانی در نظر گرفته می شوند. اگر سوخت گیری یك هواپیما طبق برنامه ی زمان بندی شده انجام نشود امكان دارد منجر به تأخیر قابل توجهی در پرواز شود.
نبودن هواپیما
ناگفته پیداست كه بدون هواپیما پروازی انجام نخواهد شد. گاهی نبودن هواپیما دلیل كنسلی یك پرواز است.
نبودن كادر پرواز
گاهی پرواز امكان دارد به سبب عدم حضور كادر اصلی پرواز و یا عدم آمادگی آنها برای پرواز لغو شود.
نقص در كامپیوترها
تكنولوژی در ۹۹ درصد موارد فوق العاده است، بااینكه كوچك ترین مشكل در كامپیوترها می تواند منجر به كنسل شدن یك پرواز شود. مواردی نظیر الگوهای پروازی و جداول همگی به الگوریتم های كامپیوترها وابسته هستند، و سیستم ها می بایست اطمینان داشته باشند كه هواپیما مسیر مناسب و امنی برای پرواز در آسمان شلوغ دارد. هر چیزی كه كار كامپیوترها را گرفتار مشكل كند منتج به پروازنكردن هواپیما خواهد شد.
با پروازهای كنسل شده چه باید كرد؟
در ابتدا به خاطر داشته باشید ایرلاین ها به اندازه ای كه مسافران پروازشان را كنسل می كنند این كار را انجام نمی دهند. دلیل غالب در پروازهای كنسل شده حفظ ایمنی خود مسافران است. نخستین و بهترین كاری كه می بایست درباب یك پرواز كنسل شده انجام دهید حفظ آرامشتان است. بهتر است به دنبال پروازهای جایگزین گشته و یا از ایرلاین بلیط هواپیما برای پروازی دیگر را درخواست نمائید.
كشور ما، ایران نیز از قاعده ی پروازهای با تأخیر و كنسل شده مستثنی نیست. در بعضی از مقاصد مانند مشهد به سبب تقاضای بالای سفر، امكان دارد گاهی پرواز با تأخیر صورت گیرد. بنا بر این برای خریدن بلیط هواپیما مشهد لازم است تمامی موارد لازم را در نظر بگیرید. مِستر بلیط یكی از قدیمی ترین سامانه های فروش آنلاین بلیط هواپیما، اتوبوس و قطار است.
در این وب سایت می توانید با یك دفعه جستجو فهرست تمامی پروازها به مقصد مورد نظرتان را مشاهده كرده و به مقایسه ی قیمت بلیط هواپیما بپردازید. لازم به ذكر است مراحل خرید آنلاین بلیط هواپیما در مستر بلیط بسیار آسان است. بدین سبب در كمترین زمان می توانید بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر خودرا تهیه كنید.
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1398/04/03
14:16:55
5.0 / 5
4528
تگهای خبر: تكنولوژی , خرید , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها