در آستانه آغاز سال نو رخ داد؛

روایت قصه، هنر و گوهر در رونمایی كلكسیون جدید پارتیه مظفریان

روایت قصه، هنر و گوهر در رونمایی كلكسیون جدید پارتیه مظفریان رصد كالا: در آستانه سال نو، تعدادی از شخصیت های فرهنگی، هنری و سیاسی، دست اندركاران صنعت طلا و جواهرسازی و باز علاقه مندان به هنر-صنعت طلا و جواهر ایران گرد آمدند تا آئین رونمایی از كلكسیون جدید پارتیه مظفریان اجرا شود.


به گزارش رصد كالا به نقل از ایسنا، بنابر اعلام پارتیه مظفریان، بیشتر از ۱۷۰ سال از فعالیت جواهرات مظفریان می گذرد. این مجموعه امسال هم به رسم هر سال، ثمره تلاش های خودرا به نمایش گذاشت. ۱۷ اسفندماه، آئین رونمایی از جدیدترین كلكسیون پارتیه مظفریان انجام شد تا انبوه علاقه مندان، تنی چند از شخصیت های فرهنگی، هنری، سیاسی و البته دست اندركاران این هنر- صنعت گرد هم آیند و تلفیق هنر و اقتصاد را از نزدیك ببینند.
رونمایی از كلكسیون جدید پارتیه مظفریان در هتل استقلال انجام شد. مدیر عامل این مجموعه، هدف بزرگی برای خود تعریف كرده است. او با دمیدن روح هنر و اصالت در تن صنعت جواهر ایران می خواهد جایگاه طلایی كه هنر و صنعت جواهرات كشور داشت را به آن بازگرداند.
مدیرعامل مجموعه جواهرات پارتیه مظفریان در حاشیه این رونمایی ابتدا درباره آئین رونمایی سخن گفت و اظهاركرد: مثل هر سال، نتیجه كارهایی كه انجام داده ایم را در معرض دید مخاطبان قرار دادیم. همیشه خود و عملكردمان را از دید كارشناسان و مخاطبان، رصد می نماییم. آنچه برای شخص من اهمیت دارد، احیای تكنیك های اصیل صنایع دستی ایرانی و تلفیق آنهاست. می خواهیم كار خودرا به بهترین شكل ممكن انجام دهیم. هیچ وقت برای صرفاً پر كردن حساب خود كار نكرده ایم. در ۱۰ سال اخیر اهتمام كرده ام از جوانان فعال، دارای دانش و متعهدی كه به فضا و حمایت نیاز دارند حمایت كنم. در اینجا مانده ام و پاسپورت خارجی خودرا پاره كرده ام كه این رسالت را انجام دهم. كارم برای خیلی از آشنایان و وابستگانم، عجیب بود ولی می دانستم چه می كنم. جوانان و هنری كه در این صنعت هست را رصد و حمایت كردم.
محمدرضا مظفریان اظهار داشت: دلگیر هستم چون در دوره پدربزرگ من همه محصولات، ساخت ایران بود و شخصیت های تراز اول جهان از رئیس جمهورها و سفرا گرفته تا هنرپیشه های درجه یك جهان و بسیاری دیگر خواستار كار و طراحی ایرانی بودند. از آن زمان چیزی نگذشته است. متأسفانه چمدان چمدان از تایلند و هنگ كنگ و تركیه طلا و نقره وارد می نماییم. از آن طرف هم سیل بدلیجات از چین وارد كشور می شود.


مظفریان در توضیح دلیلهای این وضعیت اظهار داشت: دلیلهای بسیاری وجود دارد. كوتاهی های ما، عدم حمایت دولت، به رسمیت نشناختن حق كپی رایت و بسیاری عوامل دیگر دست به دست هم داده اند كه شاهد چنین وضعیتی باشیم. اغلب طرح هایی كه امروز در جواهرفروشی ها می بینید كار برندهای بزرگ دنیاست. برای این طرح ها پول پرداخت شده است. برای برآورد بازار طرح ها، بازارسنجی شده است. همیشه حرف از حمایت و تولید و هنر ملی می زنیم، اما ژورنال را برمی داریم و كار دیگران را كپی می نماییم و توسط دستگاه های مختلف داخل هم حمایت می شویم.
وی در تكمیل این بخش از سخنان خود اظهار داشت: تك تك افراد جامعه مسئولیت دارند. تركیه برای خیلی از صنعتگران خود معافیت مالیاتی در نظر گرفت ولی ما آمدیم به صنعتگران مان، ۹ درصد ارزش افزوده، تحمیل كردیم. تركیه در كنار فرودگاه اصلی پایتخت، یك منطقه پهناور و شیك ساخت، پاساژ ساخت و به تولیدكنندگان خود هبه كرد. دولت تركیه چنین كرد تا تولیدكنندگان و تولید كشور، بیشتر از پیش رونق بگیرد. بدین سان صنعت طلای تركیه به شدت رشد كرد. این در شرایطی است كه سالیان پیش ما و تركیه و روسیه بهترین های دنیا بودیم.
مظفریان در ادامه اضافه كرد: دوست دارم از موفقیت های این صنعت بگویم ولی خیلی مانده كه به جایگاهی طلایی كه در گذشته داشتیم برگردیم. آنها كه می خواهند در این سطح از كار، فعالیت كنند به هنگ كنگ و ایتالیا می روند. مهم این است كه داستان ها، قصه ها و روایت هایی كه پشت این محصولات وجود دارد مال خودمان است. من ژورنال یك فرد گمنام ایتالیایی یا امریكای جنوبی را باز نمی كنم كه تغییر كوچكی در آن ایجاد كنم و آنرا اثر خود معرفی كنم.
مدیرعامل مجموعه جواهرات پارتیه مظفریان در ادامه به بعدی دیگری از فعالیت خود پرداخت و اظهار داشت: بخش دیگر كار ما به مسئولیت های اجتماعی مربوط می شود. قسمتی از سود مجموعه حیوانات به پشتیبانی از محیط زیست و حیوانات در شرف انقراض، اختصاص یافته است. قسمتی از سود مجموعه مولانا و معنا و عرفان، عاید مؤسسات خیریه می شود. بعنوان اسپانسر یا در چارچوب آموزش معلولین، بی سرپرست ها و اقشار لطمه دیده در كنار خیریه ها بوده ایم و هستیم و از این بابت بركت زیادی نصیب كسب و كار ما شده است در واقع ما «دو امدادی» انجام می دهیم. بعضی ها معتقدند كه باید كار را از نو آغاز كرد ولی یكی از عوامل موفقیت جوامع، میزان حفظ و انتقال ثروت و سرمایه است. یكی از عواملی كه موجب شد در ایران بمانم پی بردن به همین واقعیت بود. یك وظیفه ملی به عهده من گذاشته شده و اگر شانه خالی كنم حالت دروازه بانی را دارم كه از ترس به هدف خوردن توپ به صورتش، هیچ عكس العملی نشان نمی دهد. هفت نسل دویده اند و اعتبار و سرمایه و دانش را به نفر بعدی داده اند. نمی توانم به بهانه های مختلف، آنرا به دست نفر بعدی نرسانم.
مظفریان در پاسخ این سوال كه آیا «می توان جلوی كپی كاری جواهرآلات را گرفت؟» اظهار داشت: در جایی كه قانون كپی رایت وجود ندارد و اجرا نمی گردد نمی توان كاری كرد. البته دست كسی كه بتواند كارمان را كپی كند می بوسم. اگر می خواهیم جلوی این معضل را بگیریم باید ببینیم كه كشورهای دیگر چه كرده اند. قانون كپی رایت یك قانون جهانی است و تنها راه، پذیرفتن آن است. در این شرایط هنرمندان و طراحان و تولیدكنندگان هیچ امنیتی ندارند.


مدیر اجرایی جواهرات پارتیه مظفریان:
می خواهیم اثر ذوق و هنر ایرانی در آثار، محسوس باشد و هنر ایرانی را به رخ بكشیم
مدیر اجرایی مجموعه جواهرات پارتیه مظفریان باز اظهار داشت: تعداد آثار به نمایش درآمده در این رونمایی به بیشتر از ۴۰ اثر می رسد. آثاری فاخر كه از هر كدام فقط یك نمونه تولید شده است. نگاه این مجموعه هنری و زیبایی شناختی است. می خواهیم اثر ذوق و هنر ایرانی در آثار، محسوس باشد. می خواهیم هنر ایرانی را به رخ بكشیم. تیم دانش محور ما پس از تحقیق و بررسی عمیق، طرح های اصیل ایرانی را احیا كرده اند و هنرمندان ما به آنها جان داده اند. كارها مشابه ندارند. اهتمام داریم پشت هر یك از این كارها، مضمون و محتوا و تخصص وجود داشته باشد.
مهدی نجم آرا اظهارداشت: مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داده اند تا این آثار خلق شود. قشر فرهیخته و آنها كه زبان هنر را درك می كنند به آثار ما علاقه نشان می دهند. از جانب دیگر داخلی بودن آثار موجب می شود كه هزینه ها به حداقل برسد. این در شرایطی است كه كیفیت همچنان حرف اول را می زند. خودرا به بازار داخل محدود نكرده ایم و همواره بازار خارج را رصد می نماییم. اتاق فكر داریم و می خواهیم آرام آرام به ۱۰ برند برتر جهان نزدیك شویم. خوشبختانه امروز از جهاتی فراتر از بازار ایران عمل كرده ایم.


نجم آرا اضافه كرد: محصولات ما لوكس هستند. بین لوكس بودن و گران بودن باید فرق گذاشت. مفهوم اصلی كالای لوكس آن است كه ریشه و فرهنگ یك كشور را به زیباترین و با كیفیت ترین حالت منعكس كند. بخش عمده سنگ های قیمتی در ایران وجود دارد و اگر به بخش خصوصی اجازه داده شود این همه ظرفیت را در كانال صحیح بیندازد می توان ارزش افزوده بالایی را عاید كشور كرد. ما در اینجا دانش و مهارت را جدی گرفته ایم. مهارت های آموزش داده شده به جوانان در حدی است كه محصولات آنها از همان بدو شروع، مخاطب و بازار خودش را پیدا می كند.
علاقه مندان می توانند جواهرات پارتیه مظفریان را در شبكه اجتماعی اینستاگرام دنبال كنند.
انتهای رپرتاژ خبری


1397/12/25
12:08:01
5.0 / 5
4423
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها