گردشگری آهسته چیست؟

گردشگری آهسته چیست؟ به گزارش رصد كالا گردشگری آهسته به تازگی از جانب برخی محققان و متخصصان در حوزه گردشگری مورد مطالعه قرار گرفته است. متخصصانی از وزارت گردشگری اتریش و نمایندگانی از موسسه تورگردانی “چهارفصل طبیعت و فرهنگ Four Seasons Nature and Culture”، مستقر در رم بررسی پویایی و تحرك در گردشگری از نوع آهسته یا “گردشگری كم شتاب” و ارتباط آن با رفاه و آسایش جسمی و روانی مسافران كم شتاب را مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش رصد كالا به نقل از ایسنا، بنابر اعلام سیری در ایران، گردشگری كم شتاب Slow Tourism در یك تعریف جامع، نوعی روش سفر با عنایت به جزئیات است كه در مسیرهایی كه مسافران كمتری دارد بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و از این رهگذر می كوشد روح مكان ها و فرهنگ هایی كه به دور مانده را “احساس” كند؛ نه آنكه با سرعت و عجله صرفاً دیداری گذرا از آن داشته باشد. در عین حال می كوشد كه با استانداردهای گردشگری هم سازگار باشد.
“مسافر كم شتاب” به مفهوم كسی است كه به ارزش های موجود در محیط پیرامون خود شامل ارزش های انسانی و طبیعی، پایبند است و به آنها توجه می كند. با عنایت به تمایل روزافزون مردم به جستجوی آرامش، تمایل روزافزون به درك و ارتباط عمیق تر با طبیعت و هم نیاز فزاینده انسان ها به یافتن سبك زندگی برتر و فراتر از ضروریات و روش های گیج كننده زندگی روزمره، گردشگری كم شتاب امروزه بیشتر از همیشه در سطح جهان رو به گسترش است.
از دیگر سو كسب درآمد از راه سفری كه احساسات را درگیر كند، می تواند به یك رویه اعتیادآور و در عین حال با ارزش مبدل شود. چونكه چنانكه دكتر “كارپینللی” Dr Carpinelli’s در بررسی های خود با عنوان “ده فرمان گردشگری كم شتاب” یا “Ten Commandments of Slow Tourists” یادآور شده، در این نوع از گردشگری ارتباطات واقعی و معناداری میان مسافران با مردمان محلی، مكان ها، آثار و هم فرهنگ ها، غذاها، میراث تاریخی و فرهنگی و محیط زیست و طبیعت برقرار می شود.


در عصر سرعت و تكنولوژی، بعضی از افراد دوست دارند در زندگی شان كمی كندی و آهستگی را داشته باشند تا سر فرصت بتوانند طعم واقعی زندگی را به خوبی مزه مزه كنند. گردشگری آهسته هم بر همین مبنا استوار شده و اینگونه موج جهانی را در میان خیلی دوستداران گردشگری و مسافرت بوجود آورده است. در این گرایش نوین به خصوص در میان كسانی كه زندگی پر استرس و پرمشغله را تجربه می كنند، بیشتر شده است، زیراكه این دسته افراد دوست دارند حداقل در خلال مسافرت شان كمی از سرعت روند روزمره زندگی بكاهند.
در این نوع از گردشگری به منظور درك بهتر واقعیت های زندگی، آدم ها و محیط منطقه مورد بازدید تلاش می شود بیشتر به سادگی و راحتی مسافرت تكیه شود. گردشگران آهسته بر این باور هستند كه زمان و بهره بردن از لحظه لحظه مسافرت لوكس ترین كاری ست كه می توان در طول سفر انجام داد.


گردشگران آهسته همگی توجه و حساسیت های كافی به محیط زیست دارند. از آنجاكه در این سفرها زمان زیاد مطرح نیست، می توان با وسایل نقلیه ای كه آلودگی كمتری دارند، بهره برد و صدمه كمتری به محیط زیست رساند. گردشگران آهسته با انتخاب وسایل نقلیه عمومی، دوچرخه یا حتی پیاده روی بر این باورند كه طی مسیر هم جزئی از سفر است و باید از مسیر به اندازه خود مقصد لذت برد.
نزدیكی به محلی ها و خرید مستقیم از آنها و حتی غذا خوردن در رستوران های محلی یا خیابانی و خرید میوه و سبزیجات از مغازه های دهكده ها همچون فعالیت های رایج در گردشگری آهسته است.
انتهای رپرتاژ خبری


1397/12/10
20:05:59
5.0 / 5
4557
تگهای خبر: ارز , تخصص , تكنولوژی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها