هزینه سفر هوایی از شهرهای ایران به پایتخت چقدر است؟

هزینه سفر هوایی از شهرهای ایران به پایتخت چقدر است؟ به گزارش رصد كالا در این مطلب، به ۱۱ شهر مختلف ایران نگاهی می اندازیم و با فرودگاه های مطرح این مناطق، آشنا می شویم.به گزارش رصد كالا به نقل از ایسنا، بنابر اعلام عتیق گشت، شهر تهران، با بیشتر از هشت میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت ترین شهر، پایتخت ایران و مركز استان تهران است. تهران بعنوان بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان و پرجمعیت ترین شهر غرب آسیا شناخته می شود. كلان شهر تهران سومین كلان شهر پرجمعیت خاورمیانه هم به حساب می آید. تهران كانون اقتصادی ایران است و نخستین منطقه صنعتی كشور به حساب می آید. با گسترش فعالیت های اجتماعی و اقتصادی و نیاز مردم به سفركردن به پایتخت، تقاضا در عرضه حمل و نقل هوایی تبدیل به یك لزوم در حال رشد شده است. در این مطلب از مجله ایرپلین تیكت به بررسی سفرهای هوایی از ده مبدا پرجمعیت ایران به تهران از باب هزینه و مدت زمان می پردازیم.
تمامی اطلاعات پرواز همچون اطلاعات فرودگاه ها، قیمت بلیط هواپیما و مدت زمان سفر از سامانه ایرپلین تیكت به آدرس رزرو و خرید بلیط هواپیما در دی ماه ۱۳۹۷ گردآوری شده است. پیش از هرچیز لازم است مختصری به فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران اشاره نماییم.

فرودگاه بین المللی مهرآباد

فرودگاه بین المللی مهرآباد نام یكی از دو فرودگاه در استان تهران است كه در سال ۱۳۱۷ در بخش غربی شهر تهران ساخته شد. فرودگاه مهرآباد تهران دارای شش ترمینال مختلف است كه از شماره های ۱ تا ۶ نام گذاری شده اند. ترمینال های شماره ۲ و ۱ مخصوص ورود و خروج پروازهای داخلی، ترمینال شماره ۴ فقط برای خروج از تهران به سمت شهرهای داخل كشور، ترمینال شماره ۶ فقط مخصوص ورود به تهران از هر شهر داخل كشور و ترمینال های ۵ و۳ مخصوص پروازهای حج هستند.طبق آخرین آمار در سال ۱۳۹۵، پس از شهر تهران كه در صدر فهرست شهرهای پرجمعیت ایران قرار دارد به ترتیب، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، قم، اهواز، كرمانشاه، ارومیه، رشت، زاهدان و همدان بعنوان شهرهای پرچمعیت ایران كه دارای فرودگاه فعال می باشند، شناخته می شوند.

مشهد

كلان شهر مشهد در بخش شمال شرق ایران و مركز استان خراسان رضوی است. این شهر با ۳۵۱ كیلومتر مربع مساحت دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران، و با بیشتر از سه میلیون نفر جمعیت، بعنوان دومین شهر پرجمعیت ایران بعد از تهران و صد و یكمین شهر پرجمعیت جهان شناخته می گردد.

اقتصاد شهر مشهد بر گردشگری مذهبی با تمركز بر حرم حضرت رضا (ع) تكیه دارد. به علاوه، به علت وجود مراكز تجاری بزرگ و امكانات درمانی پیشرفته، گردشگری تفریحی و گردشگری سلامت در این شهر رشد روزافزونی داشته است. مشهد بعنوان یكی از پرترددترین شهرهای ایران به حساب می آید.

فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد كه به پروازهای داخلی و خارجی اختصاص داده شده است، در زمینی به مساحت ۵۴۰ هكتار در قسمت جنوب شرقی این شهر قرار دارد و با داشتن دو باند پرواز آسفالت هرساله بیشتر از هشت میلیون نفر مسافر را جابجا می كند. به علت تقاضای زیاد در بخش سفرهای هوایی مشهد، ایرلاین های متفاوت پروازهای گسترده ای همراه با كلاس های پروازی متفاوت به مسافران عرضه می كنند.

در جدول زیر، اطلاعات پروازهای مشهد به تهران قابل مشاهده می باشد.اصفهان

اصفهان شهری تاریخی در مركز ایران است. این شهر مركز استان اصفهان، سومین شهر پهناور و سومین شهر پرجمعیت ایران بعد از تهران و مشهد به حساب می آید. كلان شهر اصفهان، بعنوان هجدهمین كلان شهر پرجمعیت خاورمیانه، نهمین شهر پرجمعیت غرب آسیا و صد و شصت و پنجمین شهر پرجمعیت در جهان شناخته می شود. بعضی از بناهای این شهر در یونسكو به ثبت رسیده اند. این شهر در آذرماه ۱۳۹۴ به همراه رشت بعنوان اولین شهرهای خلاق۱ جهان زیر نظر یونسكو پیوست.

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، از قدیمی ترین فرودگاه های كشور است. این فرودگاه در سال ۱۳۶۱ تاسیس شده و خارج از شهر اصفهان قرار دارد و به پروازهای داخلی و خارجی این شهر اختصاص دارد. در جدول زیر اطلاعات پرواز و نرخ بلیط هواپیما اصفهان به تهران را مشاهده می كنید.شیراز

شیراز مركز استان فارس و در بخش مركزی این استان قرار گرفته است. جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۵ بیشتر از یك میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام گردید. شیراز الان بعنوان چهارمین شهر پرجمعیت ایران، سیصد و بیست و یكمین شهر پرجمعیت جهان، بیستمین شهر پرجمعیت غرب آسیا و بیستمین كلان شهر پرجمعیت خاورمیانه به حساب می آید.

فرودگاه بین المللی شیراز یا فرودگاه بین المللی شهید دستغیب، پس از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران دارای مجهزترین تجهیزات ناوبری و تجهیزات الكترونیك در بین فرودگاه های كشور است. این فرودگاه كه نظامی-مسافربری به حساب می آید دارای دو باند پرواز آسفالت می باشد. فرودگاه شهید دستغیب به پروازهای داخلی و خارجی اختصاص یافته است. جدول زیر نمایشگر اطلاعات پرواز شیراز به تهران می باشد.تبریز

تبریز بزرگ ترین قطب اقتصادی آذربایجان ایران و مركز استان آذربایجان شرقی است. تبریز هم اكنون با بیشتر از یك میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بعنوان یكی از ۱۰ شهر پرجمعیت ایران شناخته می شود. كلان شهر تبریز بعنوان مركز اداری، سیاسی، صنعتی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی منطقه آذربایجان ایران به حساب می آید وبه همین دلیل از تردد بالایی برخوردار می باشد.

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز، بزرگ ترین فرودگاه در منطقه شمال غربی ایران است و با دو ترمینال به پروازهای داخلی و خارجی شهر تبریز اختصاص یافته است. این فرودگاه به علت واقع شدن از در مرز هوایی ایران به اروپای میانه و آسیای میانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. فعالیت فرودگاه شهید مدنی تبریز از سال ۱۳۲۹ شروع شد. جدول زیر به بررسی اطلاعات پرواز و نرخ بلیط هواپیما تبریز به تهران پرداخته است.اهواز

اهواز یكی از كلان شهرهای ایران است كه در بخش مركزی شهرستان اهواز قرار دارد و بعنوان مركز استان خوزستان به حساب می آید. طبق آخرین آمار، جمعیت این شهر بیشتر از یك میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام گردید كه همین عدد اهواز را در زمره ۱۰ شهر پرجمعیت ایران قرار می دهد. دو شركت مهم به نام های "شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب" و "شركت ملی حفاری ایران" در اهواز مستقر می باشند. همینطور بعضی از بزرگ ترین كارخانه های مادر كشور در این شهر مركزیت دارند. همین عوامل اهواز را بعنوان شهری پرتردد در كشور معرفی كرده است.

فرودگاه بین المللی اهواز با مساحت ۱۴۵۰۰ مترمربع و دو ترمینال یكی از مهم ترین فرودگاه های جنوب كشور به حساب می آید، پروازهای داخلی و خارجی شهر اهواز با استفاده از فرودگاه بین المللی اهواز صورت می پذیرند. در جدول زیر اطلاعات پرواز اهواز به تهران را مشاهده می كنید.كرمانشاه

كرمانشاه یكی از كلان شهرهای ایران است كه بعنوان مركز استان كرمانشاه شناخته می شود. بر طبق آخرین آمار، جمعیت این شهر بیشتر از ۹۰۰ هزار نفر گزارش شد. كرمانشاه بزرگ ترین شهر كردنشین و مهم ترین منطقه مركزی غرب ایران به حساب می آید. كرمانشاه بعنوان دبیرخانه دائمی منطقه چهار در تقسیمات جدید توسط وزارت كشور۲، شناخته می گردد.

فرودگاه بین المللی كرمانشاه، در شمال شرقی شهر كرمانشاه و در كنار بزرگراه كرمانشاه به تهران قرار دارد. این فرودگاه از سال ۱۳۷۴ به صورت عملیاتی درآمده است. فرودگاه كرمانشاه بعنوان مهم ترین فرودگاه منطقه با مركزیت غرب كشور علاوه بر استان كرمانشاه، قسمت اعظم نیازهای حمل ونقل هوایی مردم استان های هم جوار و همینطور زائران عتبات عالیات در كشور عراق را برآورده می نماید. انجام ۱۴۰ پرواز در هفته از این فرودگاه، آنرا در رده ۱۰ فرودگاه برتر كشور قرار داده است. فرودگاه بین المللی كرمانشاه دارای دو ترمینال است و برای تمامی پروازهای داخلی و خارجی این شهر در نظر گرفته شده است. اطلاعات پرواز كرمانشاه به تهران را در جدول زیر می توانید مشاهده كنید.ارومیه

ارومیه یكی از كلان شهرهای ایران و مركز استان آذربایجان غربی است كه در منطقه آذربایجان قرار دارد. هم اكنون ارومیه بعنوان یكی از ۱۰ شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقه شمال غرب كشور شناخته می گردد.

فرودگاه بین المللی ارومیه كه در سال ۱۳۴۵ به بهره برداری رسید، به علت مرزهوایی با سه كشور دیگر، دارای موقعیتی استراتژیك است و بعنوان یكی از فرودگاه های مهم شمال غرب كشور محسوب می گردد. تمامی پروازهای داخلی و خارجی ارومیه با استفاده از فرودگاه بین المللی این شهر انجام می گیرند. جدول زیر نشان دهنده ی اطلاعات پرواز ارومیه به تهران و نرخ بلط هواپیما این مسیر می باشد.رشت

رشت یكی از كلان شهرهای ایران و مركز استان گیلان است. رشت در شمال كشور قرار دارد و بعنوان بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر شمالی، در میان سه استان حاشیه دریای خزر، بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر گیلك نشین جهان، و بزرگ ترین سكونتگاه سواحل جنوبی دریای خزر شناخته می گردد.

فرودگاه بین المللی سردار جنگل، تنها فرودگاه استان گیلان می باشد كه در هفت كیلومتری جاده رشت به انزلی واقع شده است. این فرودگاه در سال ۱۳۴۸ تاسیس شد. فرودگاه سردار جنگل رشت دارای زیرساخت هایی مناسب برای ۱۰۰ پرواز داخلی و خارجی در روز است. در جدول زیر می توانید با اطلاعات پرواز رشت به تهران آشنا شوید.زاهدان

زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان است كه در محدوده سیستان از این استان قرار دارد و بعنوان یكی از كلان شهرهای ایران شناخته می گردد.

فرودگاه بین المللی زاهدان، فرودگاه اصلی شهر زاهدان و كل استان به حساب می آید. این فرودگاه در جنوب شرقی شهر زاهدان قرار دارد و با استفاده از آن روزانه پنج تا هشت پرواز به مقاصد داخلی و خارجی انجام می گردد. جدول زیر به بررسی اطلاعات پرواز و نرخ بلیط زاهدان به تهران می پردازد.همدان

همدان كه از مردادماه ۱۳۸۸ یكی از كلان شهرهای ایران محسوب می گردد، در منطقه غربی ایران واقع شده و مركز استانی با همین نام است. همدان یكی از قدیمی ترین شهرهای جهان به حساب می آید. این شهر در سال ۱۳۸۵، پایتخت تاریخ و تمدن ایران از سوی مجلس شورای اسلامی نام گرفت. الان استان همدان به علت فراوانی مراكز تاریخی و جاذبه های گردشگری، بعنوان پنجمین شهر توریستی كشور به حساب می آید.

فرودگاه بین المللی همدان در پنج كیلومتری شمال این شهر قرار دارد و مجهز به امكانات به روز می باشد. در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۲۸۴ نشست و برخاست هواپیما با استفاده از این فرودگاه انجام شد. در جدول زیر اطلاعات پرواز همدان به تهران را مشاهده می كنید.


ادیتور: زهرا میعادی
انتهای رپورتاژ خبری


1397/10/25
14:50:06
5.0 / 5
4331
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , رپورتاژ , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها