استارتاپ باسلام دو ساله شد

استارتاپ باسلام دو ساله شد رصد كالا: دو سال پیش، در ایام ابتدای زمستان سال ۹۵ یك استارتاپ جدید به نام «باسلام» افتتاح شد كه می خواست بازار بزرگی از محصولات خانگی و محلی و روستایی باشد؛ یك اكوسیستم برای كسب وكارهای كوچك در شهرهای مختلف ایران؛ جایی كه هر كسب وكار محلی و خانگی بتواند برای خودش یك فروشگاه مستقل اینترنتی راه بیندازد و محصولاتش را عرضه نماید و بفروشد.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام سایت باسلام، دو سال از آن روز گذشته و حالا در بازار اینترنتی باسلام، بیشتر از دو هزار كسب وكار خانگی و محلی و روستایی از سراسر ایران حضور دارند و بیشتر از ۲۶ هزار محصول اصیل و متفاوت را عرضه نموده اند. این ها بخشی از اتفاقات جالبی است كه در این دو سال رخ داده است:
در این دو سال میان ۶۸۹ نقطه جغرافیایی ایران، داد و ستد انجام شده است. در ماه های اخیر به صورت میانگین ۳۰۰ كسب وكار جدید به باسلام آمده اند. هر ماه حدودا ۵ هزار محصول جدید خانگی و محلی به باسلام اضافه میگردد. در این دو سال، مشتریان باسلام ۹۷.۲ درصد از خریدشان رضایت داشته اند. صدها نفر برای نخستین بار فروش اینترنتی محصولات شان را شروع كردند. ده ها نفر برای نخستین بار در زندگی شان دارای شغل مستقل شدند و به درآمد رسیدند. چند شغل بدیع و نوآورانه به وجود آمد كه تا قبل از این كسی با آن كسب درآمد نكرده بود. شش ماه طول كشید تا نرخ رشد فروش آغاز شود

شروع بازار اینترنتی باسلام آسان نبود و مثل خیلی از استارتاپ های دیگر، دست اندازهای اول خودرا داشت. از اواخر پاییز ۹۵ كه آغازین غرفه های اینترنتی در باسلام ثبت شدند و آغازین كسب وكارها به این بازار اعتماد كردند، تا اواخر بهار ۹۶ طول كشید تا مشتری ها باز اعتماد كنند و نرخ رشد مشتریان آغاز شود.

مشتری برای خرید از یك غرفه دار كه كیلومترها از او فاصله داشت، نگران بود. چطور باید مطمئن می شد كه حتما محصول را ارسال می كند؟ آیا محصولش دقیقا منطبق با تصویر بود؟ آیا اطلاعات محصول واقعی بود؟

بنیان گذاران باسلام با اضافه كردند چند داستان نویس به تیم، توانستند قصه كسب وكارها را یك به یك گزارش كنند و زیر هر كدام از غرفه ها منتشر كنند. انتشار قصه ها نقش پررنگی در احداث آشنایی میان مشتری ها و غرفه دارها داشت و موجب احداث اعتماد متقابل میان آنها شد.

داستان كسب وكارهای باسلامی كم كم تبدیل به یك رویكرد تبلیغاتی گسترده تر در باسلام شد. در تابستان ۹۶ یك كمپین تبلیغاتی با عنوان «بازار هزارقصه» راه افتاد تا داستان این كسب وكارها به گوش افراد بیشتری برسد. بعدها خیلی از مشتریان باسلام اظهار می كردند كه خرید از غرفه هایی كه قصه زندگی و كسب وكارشان را نوشته اند، برای آنها دلچسب تر بوده است.
ارتباط بی واسطه میان مشتری و فروشنده

در باسلام مشتری ها و فروشندگان محصولات مستقیم در ارتباطند و بدون واسطه با همدیگر خرید و فروش می كنند. محصولات هم مستقیما از شهر تولیدكننده به آدرس مشتری ارسال میگردد. خرید بی واسطه، در خیلی از مواقع به مشتری كمك می نماید كه محصول را با قیمت بهتری بخرد.

مشتری ها در باسلام فقط مشتری نیستند، بخشی از چرخه تولیدند. چون تجربه خریدشان به سادگی به گوش تولیدكننده می رسد و تولیدكننده برمبنای تجربه مشتریانش می تواند كیفیت محصولش را ارتقا دهد.

مشتری های باسلام می توانند برای غرفه داران و محصولات شان كامنت بگذارند، درباره محصولات با همدیگر گفت وگو كنند و تجربه خریدهایشان را بنویسند تا دیگران ببینند. یعنی وقتی كسی می خواهد محصولی را برای نخستین بار سفارش دهد، ابتدا تجربه مشتریان قبلی را می بیند و می خواند و برمبنای آنها تصمیم می گیرد.

به خاطر همین تعامل و گفت وگوی دائم میان مشتری ها و تولیدكننده ها، خیلی از كاربران باسلام كه ابتدا به صورت مشتری عضو باسلام شده بودند، سپس چندی انگیزه پیدا كردند كه برای خودشان غرفه احداث كنند و محصول تولید كنند و بفروشند.


بازاری به وسعت ایران

باسلام حالا یك بازار بزرگ شده و كمترین شهری در ایران هست كه غرفه داری در باسلام نداشته باشد. سوغات شهرهای مختلف ایران را میگردد به سادگی از باسلام سفارش داد، یا خوراكی های اختصاصی هر شهر و استان را در باسلام پیدا كرد. ولی هنوز راه درازی در پیش است و ظرفیت تولید كسب وكارهای خانگی و محلی، خیلی بیشتر از این مقدار است.

تیم باسلام هم اكنون یك تیم سی نفره است و در حال برنامه ریزی برای آغازین كمپین های تبلیغاتی گسترده خود. شما هم اگر مشتاق به خرید از باسلام هستید، می توانید اپلیكشن باسلام را از كافه بازار یا گوگل پلی دانلود كنید.
1397/10/04
15:05:18
5.0 / 5
4524
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها