رونمایی از اولین فاز بازار بزرگ ایران

رونمایی از اولین فاز بازار بزرگ ایران رصد كالا: در رونمایی از اولین فاز بازار بزرگ ایران (ایران مال) همزمان با نیمه شعبان و روز كارگر، علاوه بر معرفی وجوه مختلف این پروژه، از پیمانكاران و كارگران فعال در آن، قدردانی می گردد.به گزارش سرویس بازار ایسنا، به نقل از روابط عمومی ایران مال، بازار بزرگ ایران پروژه ای چند وجهی است كه دست اندار كاران آن، اهمیت این بازار را در همین خصوصیت عنوان می كنند. ایران مال پروژه ای تجاری، فرهنگی، مذهبی، رفاهی و تفریحی است و این موضوع، مجتمع مذكور را متمایز از سایر مراكز خرید می كند. در این راستا به منظور معرفی پروژه و به بهانه رونمایی از اولین فاز ایران مال، نشست خبری با حضور جلال رسول اف، مدیرعامل بانك آینده بعنوان سرمایه گذار اصلی پروژه و علامیرمحمد صادقی از چهره های برجسته اقتصادی ایران كه ریاست هیات امنای این بازار بزرگ را بر عهده دارد، برگزار گردید. در این نشست ایران مال از دو زاویه تشریح شد. زاویه اول به انگیزه دست اندركاران و تبیین ساخت این پروژه بر می گشت. زاویه دیگر هم جزییاتی بود كه در مورد ایران مال اعلام گردید.

میرمحمدصادقی در ابتدای این نشست عنوان كرد: من در شیخ نشین های خلیج فارس مثل دوبی همیشه اظهار كوچكی می كردم كه ایرانیان با زحمت و هزینه به این كشورها می آمدند و گاهی حتی جنس های بنجل را كه اغلب ساخت چین بود، خریداری می كردند. همین شیخ نشین ها اغلب به خاطر داشتن چنین امكاناتی به ما فخر می فروختند. من همیشه احساس می كردم كه چرا ما در ایران چنین محلی را نداریم كه بتوانیم در مقابل خارجی ها سربلند شویم و كالاها را در آنجا عرضه نماییم. بنده بعد از انقلاب تابحال در اتاق بازرگانی فعالیت داشتم. به یاد دارم اوایل انقلاب، میهمان هایی كه از خارج كشور به ایران می آمدند را تنها به بازار بزرگ تهران می بردیم. چون كه جای دیگری برای خرید نبود. بنابراین ایران مال با انگیزه آبروی ملی ساخته شد كه افتخار ملی به حساب می آید. موسسان این پروژه با عنایت به علایق ملی و مذهبی كه داشتند، تصمیم گرفتند هیات امنایی برای ایران مال انتخاب كنند كه البته این هیات، نقشی در مسائل مالی ندارد و من هم بعنوان رئیس هیات امنا، فعالیت دارم.

به گفته وی در این پروژه تلاش شده افراد از تمام زمان حضور خود در این مجموعه عظیم، به طرق مختلف استفاده كنند و به جز خرید، به جنبه های دیگر هم توجه ویژه ای شده است. تابحال هم شركت های بزرگی برای فعالیت در این مجتمع، قرارداد بسته اند.

او اضافه كرد: دست اندركاران پروژه، برای انعقاد قراردادها، حساسیت خاصی دارند و افرادی كه مقرر است در این مجتمع فعالیت كنند باید دارای شرایط خاص باشند.

در ادامه رسول اف هم به تشریح انگیزه بانك آینده برای حضور در این پروژه و سرمایه گذاری در آن پرداخت.

او در ابتدا اظهاركرد: توسعه اقتصادی كشورها عموما در بخش های حقیقی اقتصاد اتفاق می افتد و بخش مالی موتور محرك این بخش ها است. برآرود متخصصان و اقتصاددانان این است كه تمام كشورهای پیشرفته، در بخش های مالی توسعه یافته اند. ازاین رو به جهت اینكه مسیر توسعه هموار شود، علاوه بر بخش های حقیقی اقتصاد، نیازمند بخش مالی قوی مقتدر و مكمل هستیم.

مدیرعامل بانك آینده با اشاره به دو پایه اصلی اقتصاد در دنیا ادامه داد: بعضی از كشورها در دنیا بازار سرمایه محور هستند و برخی مانند ایران بانك محور. حجم بازار پول در ایران حدود 5 برابر بازار سرمایه است و در واقع بخشی از تامین مالی بازار سرمایه هم با استفاده از بانك ها انجام می گردد. در كشورهای غربی این نسبت متفاوت و اغلب برعكس است و بازار سرمایه پاسخگوی نیازهای مردم است.

به گفته وی در حال حاضر بیش از 70 درصد تامین مالی اقتصاد در ایران توسط بانك ها انجام می گردد. در هر دوره كه كشور توانسته از توان مالی بانك ها بهره مند شود، اقتصاد به خوبی به حركت درآمده و بانك ها توانسته اند پاسخگوی نیاز مردم و اهداف اقتصادی كشور باشند. اما هر وقت امكان بهره برداری برای دولت ها میسر نشده، اهداف اقتصادی هم محقق نشده است.

رسول اف با اشاره به اینكه بانك ها نیاز مالی مردم و فعالان اقتصادی را تامین می كنند، به بعد دیگر تامین مالی هم اشاره داشت و اظهار داشت: در بعضی موارد بانك ها به صورت مستقیم با استفاده از مشاركت مدنی و مشاركت حقوقی و سرمایه گذاری مستقیم وارد فعالیت ها می شوند. در تمام دنیا هم در زمان ركود بانك ها به صورت مستقیم وارد صحنه های اقتصادی می شوند تا ریسك سرمایه گذاری كاهش بیابد. از طرفی كارآفرینان و صاحبان ایده ای در كشورهای مختلف وجود دارد كه دانش انجام یك فعالیت یا ایده نو دارند كه به دلایل عدم وجود منابع مالی یا مشكلات وثیقه ای نمی توانند آن را اجرا كنند. در این شرایط بانك ها به كمك آنها می آیند و كار را تا زمان بهره برداری پیش می برند.

او با اشاره به اینكه بانك آینده از ادغام چندین موسسه، تعاونی و بانك بوجود آمده عنوان كرد: هر یك از این نهادهای مالی دارای پروژه هایی بودند كه یكی از آنها بازار بازرگ ایران بود. ازاین رو بانك آینده در این پروژه بعنوان سرمایه گذار اصلی وارد شد. بانك آینده توانسته یك ایده بزرگ را به ظهور برساند. ایده ای فراتر از پروژه ساختمانی. ایده ای چند وجهی كه در نوع خود كمتر در دنیا دیده می گردد. معمولا در مجتمع های تجاری دیگر یا امكانات رفاهی غالب است یا بخش تجاری. اما این پروژه به تمام وجوه توجه ویژه دارد.

رسول اف به اهمیت ایران مال اشاره نمود و اظهار داشت: این پروژه از این جهت اهمیت دارد كه نه تنها بزرگترین مركز تجاری كشور است بلكه دارای بزرگترین مجتمع های فرهنگی و رفاهی است كه همگان می توانند از آن استفاده كنند.

به گفته او، هر سال خیلی از ایرانیان به خارج از كشور سفر می كنند و هزینه های سفر آنها هم بالا است. بعضی از این سفرها صرفا به علت بازدید و خرید از مجتمع های بزرگ تجاری و استفاده از امكانات رفاهی آن كشورها است. ازاین رو ایده طراحان اصلی این پروژه، هدایت كردن بخشی از این سفرها به داخل كشور است. ازاین رو این پروژه نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف منابع ارزی می شود، بلكه می تواند باعث اشتغال زایی و تولید رونق شود.

ایران مال كجاست؟

ایران مال بین استان البرز و تهران قرار دارد. طراحی و مطالعه این پروژه 2 سال به طول انجامیده و اجرای آن 5 تا 6 سال زمان برده است. اولین فاز ایران مال فردا رونمایی می گردد كه بر مبنای گفته رسول اف، به تدریج و تا چند ماه آینده بخش های مختلف تجاری فرهنگی ورزشی و رفاهی آن به بهره برداری خواهد رسید. این مجموعه بر مبنای سه بعد تخصصی شكل گرفته است؛ فرهنگ و معماری ایرانی، فرهنگ و معماری اسلامی و فرهنگ و معماری نوین.

مساحت كل مجموعه ایران مال، یك میلیون و 950 متر مربع است كه حدود 500 هزار متر مربع آن را واحدهای تجاری تشكیل می دهند. در فاز اول هم از یك میلیون و 400 هزار مترمربع آن رونمایی خواهد شد كه دارای 300 هزار مترمربع واحد تجاری و تولیدی است. 550 متر مربع دیگر در فاز دوم و تا آخر 1399 مورد بهره برداری قرار می گیرد.

این مجموعه، حدود 200 رستوران دارد. همینطور بزرگترین فروشگاه كارفو كه برای قشر متوسط یا با درآمدهای پایین تر است، در آن افتتاح می گردد. 20 هزار پاركینگ خودرو و موتورسیكلت هم به صورت مجانی به بازدیدكنندگان تعلق می گیرد. 8000 خودرو هم در هر ساعت می تواند به این مجموعه وارد و از آن خارج شود.

ایران مال دارای 52 دسترسی اعم از تونل، پل، زیرگذر و رمپ های مختلف است. آخرین مذاكرات هم به منظور تولید خط مستقیم مترو به این مجموعه، انجام شده كه احیانا تا 18 ماه آینده راه اندازی خواهد شد. با عنایت به موقعیت این مجتمع، برآورد شده 20 میلیون نفر مستقیم می توانند از امكانات ایران مال استفاده كنند.

علاوه بر آن در قسمت های فرهنگی 40 واحد سینمایی طراحی شده كه 12 واحد در فاز یك افتتاح می گردد و دارای 1800 صندلی خواهد بود و 28 واحد دیگر در طرح توسعه است.

همچنین ایران مال دارای فضاهای ورزشی استاندارد در 15 رشته ورزشی است. طولانی ترین جاده تندرستی در منطقه هم در ین مجتمع قرار دارد كه مسافت آن 2 و نیم كیلومتر است.

سالن های همایش این مجتمع را نباید از یاد برد. باغ دیدار و باغ ماهان هم نمایانگر فرهنگ و فناوی های جدید روز است. همینطور باغ كتاب به وسعت 3 هزار و 300 متر مربع با 67 هزار جلد كتاب و فروشگاه بزرگ كتاب هم در این مجموعه خودنمایی می كند.

بازار ایرانی ایران مال، نماد فرهنگی، ایرانی و اسلامی است. این بازار بزرگترین بازار سنتی با معماری سنتی است كه پس از دوره صفویه به صورت متمركز تولید شده و مساحت آن یك هكتار است. این بازار چهار سوق دارد؛ فرش ایران، خشكبار ایرانی، صنایع دستی ایرانی و وسایل آنتیك و قدیمی ایرانی. همینطور بازار ایرانی مانند بازارهای قدیمی دارای تالار آینه است. از سویی برای اولین بار به جای كافه شاپ، در این بازار به رسم قدیم، شربت خانه وجود دارد. دریاچه ای به وسعت 13 هزار متر مربع هم از دیگر بخش های ایران مال است. فضاهای نمایشگاهی این پروژه هم قابل توجه است. بزرگترین مركز نمایشگاهی ایران در ایران مال واقع شده كه 40 هزار متر مربع است. نمازخانه ها و مسجد جامع، امكانات بانكی با نوین ترین امكانات، شهربازی سرپوشیده 10 هزار متر مربعی و سرای سالمندان با ظرفیت 300 نفر از دیگر امكانات ایران مال به حساب می آید.

فاز اول دارای یك هتل 5 ستاره پلاس با 400 اتاق و امكانات بالا است كه تا آخر سال به بهره برداری می رسد. سایر بخش های فاز اول هم 3 تا 6 ماه آینده افتتاح خواهند شد.

رسول اف در نشست مذكور به حضور حدود 500 پیمانكار ایرانی در پروژه هم اشاره و اظهاركرد: گفته می گردد نمی توان در ایران كار تیمی و گروهی انجام داد. اما در این پروژه نزدیك به 500 پیمانكار ایرانی با 15 تا 25 هزار نفر كنار هم كار می كردند. مشاوران خارجی پروژه باور نداشتند كه در دوران تحریم بتوانیم این كار را پیش ببریم. البته ما تلاش كردیم عمده كارها را با امكانات ایرانی انجام دهیم، ولی گاهی نیاز به وارد كردن بعضی از كالاها داشتیم و تحریم ها، هزینه ها را برای ما بالا می برد. اما در همان شرایط هم توانستیم پروژه را پیش ببریم.

او به اشتغالزایی پروژه اشاره نمود و اظهار داشت: در دوره ساخت توانستیم اشتغال خوبی را تولید نماییم و در زمان بهره برداری هم حداقل 15 تا 20 هزار نفر در این مجموعه شاغل خواهد شد. برآرود می گردد با راه اندازی پروژه، برای 3 تا 4 هزار نفر هم اشتغال غیرمستقیم تولید شود.

او در مورد مالكیت این مجتمع عنوان كرد: بر مبنای روش های مرسوم در مجتمع های مشابه در دنیا، یك شركت، مالك است و واحدها به هیچ عنوان واگذار نمی گردد. بلكه اجاره داده می گردد یا سهم از فروش از آنها گرفته می گردد. شركت مالك هم سهامی عام است و یك شركت هم بهره بردار هم در كنار آن فعال است. ما هم به همین روش عمل كردیم. شركت مالك در اختیار بانك آینده و سهامی عام است. این شركت با مجوز بانك مركزی و شورای پول اعتبار تاسیس شده. بخشی از سهام واگذار شده و پس از بهره برداری از پروژه، سهام را در بورس عرضه می نماییم و ما بعنوان بانك آینده از این مالكیت خارج خواهیم شد.

او همینطور عنوان كرد: بخشی از فاینانس این پروژه را بعضی از پیمانكارانی كه با ما در ایران مال همكاری داشتند عهدار شدند و از این طریق منابع بانك كمتر درگیر شد.
1397/02/14
14:37:34
5.0 / 5
4784
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها