از سرگیری روابط بانك ملی ایران با بانك های خارجی

از سرگیری روابط بانك ملی ایران با بانك های خارجی رصد كالا: بانك ملی ایران به دنبال رفع تحریم ها ضد كشور و از سر گرفتن روابط بین الملل در سیستم بانكی جهان، تابحال با ۴۵ بانك خارجی ارتباط كارگزاری مستقیم بوجود آورده و از این رو عرضه خدمات در ۱۵۰ بانك فراهم گشته است.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانك ملی ایران، پیش از آغاز تحریم ها، این بانك بیش از ۶۰ سال سابقه كار بین المللی داشت و با ۶۰۰ كارگزار در دنیا همكاری می كرد. همینطور آن زمان دست كم ۳۰۰ حساب كارگزاری فعال در این بانك وجود داشت اما با اعمال تحریم های ظالمانه ضد كشور و نظام بانكی، كار به جایی رسید كه این بانك حتی یك خدمت ارزی هم نمی توانست عرضه كند و در واقع رابطه ۶۰ ساله كارگزاری ها با بانك ملی ایران، طی پنج سال به صورت كامل قطع شد.
با این حال با قطعی شدن برجام، این بانك بلافاصله به احیای روابط كارگزاری و بین المللی اقدام نمود، به صورتی كه ابتدا با ۳۰۰ بانك خارجی مكاتبه و برقراری دوباره ارتباطات را مورد پیگیری قرار|گرفت.
این اقدام هم اكنون به ایجاد رابطه كارگزاری مستقیم با كشورهای حوزه اروپا، آسیای شرقی و آمریكای جنوبی منتهی شده است به صورتی كه در سال قبل هم این بانك با ۳۰ كارگزار ارتباط مستقیم برقرار كرد و تعداد پیام های سوئیفتی صادره توسط بانك ملی ایران از زمان اجرای برجام تا آخر سال ۹۵، به ۱۸ هزار و ۴۲۴ فقره و تعداد پیام های وارده به ۱۴ هزار و ۴۹۸ فقره رسیده است.
تعداد پیام های سوئیفتی وارده و صادره این بانك در ۱۰ ماه ابتدای امسال هم به ۴ هزار و ۶۹۷ فقره می رسد كه درمجموع تعداد این پیام ها از پسابرجام تابحال بالغ بر ۷۳ هزار و ۶۱۹ فقره می گردد.
از نظر میزان روابط با بانك های خارجی هم تابحال از هشت بانك در كشورهای دانمارك، اتریش، روسیه، ایتالیا، ژاپن، آلمان، كره جنوبی و چین تا میزان هفت میلیارد دلار قرارداد عمومی فاینانس دریافت شده كه سه فقره قرارداد نهایی و امضا شده اند.
همچنین در سال قبل و ۱۰ ماه ابتدای امسال، تعداد پنج هزار و ۴۵۷ فقره اعتبار برات و حواله اسنادی به حجم دو هزار و هشت میلیون دلار و ۱۷ هزار و ۷۵۶ فقره حواله با ارز غیربازرگانی به ارزش شش هزار و ۵۳۲ میلیون دلار توسط شعب و واحدهای داخل كشور بانك ملی ایران صادر گردیده است.
حجم تامین مالی خارجی فاینانس در سال ۹۵ و ۱۰ ماه ابتدای سال جاری، ۱۰۵ میلیون دلار بوده است كه بر مبنای این آمار می توان نتیجه گیری كرد با گشایش های پسابرجام، خساراتی كه در دوران تحریم به بانك وارد شده بود، در حال جبران هستند.1396/11/16
15:25:19
5.0 / 5
5128
تگهای خبر: ارز , بانك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها