مدیرعامل بانك انصار:

حاتم كارت انصار، یك طرح دائمی در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است

حاتم كارت انصار، یك طرح دائمی در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است رصد كالا: مدیرعامل بانك انصار، حاتم كارت انصار را یك طرح دائمی در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دانست وتاكید كرد: تابحال حدود ۳ هزار میلیارد تومان از منابع بانك به این طرح اختصاص یافته است.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، به نقل از روابط عمومی بانك انصار، حدود دو سال از اجرای "طرح حاتم" كه عنوان آن به شكلی هوشمندانه از تركیب حروف اول «حمایت از تولید ملی» گرفته شده است، می گذرد و حدود ۳ هزار میلیارد تومان از منابع بانك انصار در دو مرحله به اجرای آن اختصاص یافته است. اجرای این طرح، اقدامات موثر این بانك در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را برجسته تر كرده است. در اولین گام این طرح، تمهیداتی فراهم گردید تا تازه عروسان و تازه دامادها تسهیلاتی با نرخ ۱۵ درصد، دریافت كنند و آن را صرف تهیه جهیزیه از كالاهای ساخت داخل كنند. بعد از استقبال مزدوجین جوان از این طرح، مسئولان بانك تشویق شدند با تامین اعتبار لازم، آن را به كل جامعه توسعه دهند تا این طرح، جلوه ای ملی به خود بگیرد و یكی از طرح های كلان كشور در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به مرحله اجرا درآید. برای آشنایی با دستاوردهای این طرح و آگاهی از چگونگی طراحی و اجرای این طرح، آیت الله ابراهیمی مدیرعامل بانك انصار به سوالات پاسخ داده اند.
چه انگیزه هایی سبب شد بانك انصار به طراحی این مدل از واگذاری تسهیلات به مصرف كنندگان مبادرت ورزد؟
یكی از مهمترین چالش های اقتصادی كشور، فقدان الگوهای تولید و مصرف مناسب برای جامعه ایرانی است كه از یك سو بتواند مردم را به سمت مصرف بهینه كالاهای مورد نیاز داخلی هدایت و ترغیب كند و از جانب دیگر تولیدكنندگان داخلی را به ارتقای سازوكارهای تولید خود در سطح استانداردهای بین المللی با استفاده از استقامت زیرساخت های تولیدی ترغیب سازد. این چالش طی سال های گذشته به مهم ترین دغدغه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تبدیل گشته است، به گونه ای كه با طرح مبحث اقتصاد مقاومتی و ابلاغ سیاست های كلان آن، از همه نهادها وسازمان های اقتصادی و بازرگانی و قوای مقننه و اجرایی خواسته اند در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تلاش مستمر كنند. علاوه بر این، سیاست های حاكم بر واگذاری تسهیلات كلان به شركت های بزرگ در شبكه بانكی به گونه ای بوده است كه بیش از ۴۰ درصد منابع بانكی كشور به شكل راكد و مطالبات معوق به یك معضل اساسی بازار پول كشور درآید. بانك انصار بر مبنای مطالعات صورت گرفته نسبت به شرایط اقتصادی كشور تصمیم گرفت به جای ادامه سیاست منتهی به افزایش انجماد منابع مالی، از سمت تقاضای اقتصاد حمایت كرده و مردم را به خرید كالاهای ایرانی تشویق كند و حمایت خود از سمت عرضه را به شكل غیرمستقیم انجام دهد.
آیا طرح حاتم برای بانك انصار جنبه سودآوری هم دارد؟
بانك انصار نرخ ۱۵ درصد را به تسهیلات حاتم كارت انصار با بازه زمانی ۳۶ ماهه تخصیص داده است. كه بر این اساس، نرخ تسهیلات بانك در این طرح ۳ درصد كمتر از سود تسهیلات اعلامی بانك مركزی است. اگر این طرح درست اجرا شود، یكی از طریق ها و طرح های موفقی است كه برای همه طرف های قرارداد، سودآوری دارد. از آنجایی كه زیرساخت های اجرایی و فناورانه طرح، سیستم ها و زیرسیستم ها آماده است و مدیریت بهینه هزینه ها در بانك انصار در حال پیاده سازی است، اجرای آن مقرون به صرفه می باشد. از بركت های این طرح این است كه همه اجزای بانك در حوزه فناوری، تسهیلات و بخش های دیگر خویش را ارتقا داده اند.
آیا اجرای این طرح مانع پشتیبانی مستقیم بانك انصار از تولیدكنندگان نیست؟
برخلاف این دیدگاه، این حمایت منطقی تر و واقعی تر از واگذاری تسهیلات و وام های كلان به شركت های بزرگ است كه به دلیل سنگینی نرخ سود و ركود تورمی حاكم بر اقتصاد، سرنوشتی جز سنگین شدن بدهی و ورشكستگی شركت ها و افزایش مطالبات معوق برای بانك ها ندارد. در شرایط كنونی، تولیدكنندگان داخلی مسئولیت بسیار بزرگی را بر عهده دارند و بانك انصار به منظور جبران زحمات آنان، با تولید حاتم كارت، به صورت غیرمستقیم، زمینه خرید كالاهای شان را فراهم نموده تا پول و اعتبار مورد نیازشان بدون واسطه، به دست آنان برسد. این در شرایطی است كه این بانك در جهت اجرای طرح حاتم، به دنبال سود و سهم یك سویه نبوده است. با اجرای این طرح، احیای فرایندهای تولید در كارخانه ها و مراكز تولیدی امكان پذیر شده و این خود، رونق بخشی به تولید داخلی قلمداد می گردد. البته همه ما می دانیم كه پشتیبانی از تولید داخلی نیازمند عزم ملی بوده و استمرار آن می تواند سبب رونق اقتصادی كشور شود تا همه طرف های تولید و مصرف اقتصاد، در بلند مدت از آن بهره مند شوند.
مزایای دیگر طرح حاتم برای اقتصاد كشور چیست؟
اگر همه بانك ها به تاسی از بانك انصار درصدد پشتیبانی از تولید داخلی و ملی با سرمایه های ایرانی برآیند، می توانیم از همه ظرفیت های صنعتی كشور برای تحقق اقتصاد مقاومتی استفاده نماییم. پیرو فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در بسیج همگانی برای تلاش مضاعف نسبت به پویایی اقتصاد ملی و پشتیبانی از تولید ملی، این بانك طرح های متعددی را به مرحله اجرا رساند. در گام های نخست، واگذاری وام و تسهیلات كلان به شركت های بزرگ در دستور كار قرار گرفت و سپس شركت های كوچك و متوسط هم تحت پوشش تسهیلاتی بانك قرار گرفتند. بانك انصار در گام های بعدی و به جهت تكمیل زنجیره ارزش خود فروش تولیدات و تولید نقدینگی برای تولیدكنندگان، با افزایش قدرت خرید مصرف كنندگان واقعی، نقش خویش را در قبال پویایی اقتصاد ملی بعنوان یك دغدغه مبنایی مقام معظم رهبری(دامت افاضاته)، ایفا كرده است. مزیت دیگر این طرح فرهنگ سازی برای مصرف كالاهای داخلی است. برپایه این طرح مردم به مصرف كالاهای ایرانی، مشروط به رعایت استانداردهای بین المللی، عادت می كنند. از جانب دیگر، با همه طرف های قرارداد خود شرط كرده ایم كه استانداردهای بین المللی را رعایت نمایند. این طرح تولیدكنندگان را به رعایت قواعد رقابتی، مشتری مداری و رضایتمندی مشتریان تشویق می كند. یك مزیت دیگر حاتم كارت انصار، این است كه جنبه اشتغالزایی هم دارد و بانك انصار همواره در تعامل خود با شركت های تولیدی و در عقد قرارداد با آن ها بر این امر تاكید می كند.
آیا برای افزایش سقف تسهیلات این طرح، اقدامی صورت گرفته است؟
حاتم كارت انصار یك طرح دائمی است كه اجرای آن از سال ۱۳۹۵ شروع شده است. ما به منظور ساماندهی و همینطور تامین زیرساخت های پرداخت تسهیلات، یك روند منطقی را تعریف كرده ایم. در گام نخست اعطای تسهیلات به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال با اقساط ۳۰ ماهه و نرخ سود ۱۵ درصد در قالب عقد مرابحه برای تهیه جهیزیه به هریك از مزدوجین سال ۱۳۹۵ بود. بعد از آن، همانطور كه وعده داده بودیم، این طرح با تخصیص بودجه لازم، ارتقای زیرساخت های فناوری، حمایت مسئولان محترم بانك مركزی و مشاركت مردم بزرگوار به سایر اقشار جامعه هم تسری پیدا كرد. مبلغ تسهیلات در ادامه به ۱۵۰میلیون ریال و اقساط ۳۶ ماهه افزایش یافته است. بدیهی است كه بر مبنای شرایط و امكانات و ان شاءالله یاری خداوند منان، ابعاد این طرح قابل گسترش و سقف تسهیلات هم همچنان قابل افزایش است.
1396/11/09
19:23:03
5.0 / 5
4636
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها