سیگاری ها امسال برای هر نخ چقدر مالیات می دهند؟

سیگاری ها امسال برای هر نخ چقدر مالیات می دهند؟ به گزارش رصد کالا، فارس نوشت: در صورتیکه طبق قانون بودجه 1402 از هر نخ سیگار داخلی برای خرده فروشی 50 تومان و سیگار خارجی 100 تومان مالیات گرفته می شود، یک کارشناس اظهار داشت: دولت باید علاوه بر مالیات مصرف، مالیات از تولیدکننده سیگار هم دریافت کند.محمد شیخان مدیرعامل سابق شرکت دخانیات، در مورد قانون بودجه ۱۴۰۲ در تبصره ۱۷ در خصوص گرفتن مالیات از خرده فروشی هر نخ سیگار اظهار داشت: دولت برای کنترل مصرف دخانیات باید علاوه بر مالیات بر مصرف سیگار، مالیات از تولیدکننده سیگار را هم دریافت کند، چون شرکت های چندملیتی که عمده بازار تولید سیگار ایران را دارند از هر نخ سیگار ۱۰۰ درصد سود می کنند و باید مالیات تولید هم از آنها گرفته شود.
وی در مورد آمار تولید و مصرف سیگار اظهار داشت: طبق آمار رسمی سالانه ۸۰ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود و آمارهای غیر رسمی این رقم را تا ۱۰۰ میلیارد نخ برآورد می کنند، اما از ۸۰ میلیارد نخ سیگار حدود ۵۵ میلیارد نخ در داخل کشور تولید می شود که شامل دو بخش شرکت های کاملا ایرانی و دو شرکت چندملیتی خارجی با ماهیت آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی یعنی دو شرکت بی ای تی و جی تی آی به میزان نزدیک به ۴۵ میلیارد نخ در سال تولید می شود.
مدیرعامل سابق شرکت دخانیات اظهار داشت: همین طور ۱۵ میلیارد نخ سیگار داخلی توسط شرکت های ایرانی تولید می شود که از این رقم ۱۰ میلیارد نخ مربوط به شرکت دخانیات ایران، و نزدیک به ۵ میلیارد نخ هم مربوط به شرکت های دیگر مانند قشم، ارومیه، رشت و…. تولید می شود. شیخان در مورد واردات رسمی سیگار اظهار داشت: واردات رسمی سیگار به کشور نداریم، چون دو شرکت چندملیتی که الان در داخل کشور تولید می کنند، قبلاً واردکنندگان عمده سیگار بوده اند، الان در داخل کشور تولید می کنند و برای آنها نمی صرفد که باتوجه به تعرفه وارداتی سیگار بصورت رسمی وارد کنند.
وی در مورد میزان قاچاق سیگار با تکیه بر این که آمار رسمی از قاچاق سیگار نداریم و باید مرکز مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام نماید، این نکته را اظهار داشت: با توجه به این که نزدیک ۶۰ میلیارد نخ تولید داخل است، برآورد می شود حدود ۲۰ میلیارد نخ سیگار بصورت قاچاقی وارد کشور می شود.
شیخان در مورد مالیات بر سیگار اظهار داشت: در کشور ما قبلا مالیات بر سیگار وجود نداشته، اما از برنامه ششم توسعه مالیات بر ارزش افزوده برای مصرف سیگار تنظیم کردند و در قانون بودجه امسال هم قرار بود مالیات بر تولید سیگار هم تصویب شود، اما آنچه در تبصره ۱۷ بند «هـ» آمده است، مالیات بر قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار در نظر گرفته شده است که احتمالاً جنس این مالیات هم مالیات بر مصرف است و تولیدکننده باز هم از مالیات معاف شده است.
مدیرعامل سابق شرکت دخانیات اظهار داشت: در حقیقت صنعت دخانیات در کشور ما به شکل مافیایی طراحی شده است و هر موقع صحبت از مالیات بر سیگار می شود، باز هم بار مالیات را بر دوش مصرف کننده و خریدار نهایی می اندازند، در صورتیکه تولیدکننده باید مالیات بدهد. دو شرکت چندملیتی خارجی توانستند در لایه های مختلف تصمیم گیری و قانونگذاری احاطه کنند و از مالیات بر تولید شانه خالی کنند و اگر قانون بودجه امسال هم فقط مالیات بر مصرف سیگار را دیده است، باز هم به نظر من یک انحراف بشمار می رود و به هدف خود نمی رسیم.
شیخان تاکید کرد: دو شرکت چند ملیتی باید مالیات بدهند چون سود آنها از هر نخ سیگار بالای ۱۰۰درصد است، بدین سبب چرا نباید مالیات بدهند و بیشترین سهم بازار کشور دراختیار این دو شرکت قرار دارد و باید مالیات بدهند.
شیخان همین طور اظهار داشت: عجیب ترین اتفاق در صنعت دخانیات ایران آنست که ما به دو شرکت خارجی اجازه تولید در داخل داده ایم و همچنان باز هم خیلی از محصولات آنها بصورت قاچاق وارد کشور می شود و از سویی مالیات هم نمی دهند و این نشان میدهد که شبکه قاچاق محصولات سیگار در لایه های پیچیده ای با شبکه وابسته به تولید شرکت های چند ملیتی ارتباط دارند.
در امتداد جلوگیری از افزایش مصرف و نیز جبران قسمتی از هزینه درمان ناشی از مصرف سیگار، دولت تصمیم به گرفتن مالیات بر سیگار می گیرد.
بر این اساس وضع حقوق ورودی جهت هر نخ سیگار و هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی وارداتی در قانون بودجه ۱۴۰۲ آورده شده است.
در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ در تبصره ۱۷ بند ه‍ آمده است: از شروع سال ۱۴۰۲ به قیمت خرده فروشی از هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ پانصد (۵۰۰) ریال، تولید داخل با نشان (برند) بین المللی یک هزار (۱.۰۰۰) ریال و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان داخلی دویست هزار (۲۰۰.۰۰۰) ریال به عنوان مالیات اضافه و از هر نخ سیگار وارداتی مبلغ هشت هزار (۸.۰۰۰) ریال و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان وارداتی سیصد و پنجاه هزار (۳۵۰.۰۰۰) ریال به عنوان حقوق ورودی دریافت می شود تا مطابق ردیف های این قانون به نسبت مساوی برای بخش سلامت با اولویت راه اندازی و تجهیز مراکز ناباروری و زایشگاه های دولتی، ورزش همگانی و ورزش بانوان هزینه شود.


بیشتر بخوانید: اعمال مجدد مالیات ارزش افزوده ۹ درصدی کالاهای اساسی در سال ۱۴۰۲ + سند۳۵۲۱۷


منبع:

1402/01/07
16:55:42
5.0 / 5
216
تگهای خبر: ارز , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها